|
 Nyköping värd för Svenska RallyCupen, Gästabudstrofé på gång! PRESSRELEASE
Nyköping är platsen för andra deltävlingen i Svenska RallyCupen, cupen gästar SMK Nyköping´s tävling, Gästabudstrofén under lördagen, fem sträckor på 5 mil på erkänt tuffa Sörmländska vägar väntar de 170-talet tävlande.
Största pressen från hemmapubliken ligger på Eric Johanssons axlar, Vrenaföraren i en Mitsubishi Lancer WRC tillhörde fortåkarna i premiären men strandade då med motorras, nu väntas revansch. Tiotalet bilar i A-klassen där premiärvinnaren från söder, Stoffe Nilsson siktar på ny framgång och fortsatt cupledning. Senare i startfältet ett antal b/c-förare där cupledaren Peter Encrantz tillhör de startande.
Ett 60-tal ekipage i tre klasser med trimmat 2wd - 2012 års cupvinnare, publikfavoriten Jimmy Olsson är tillbaka med sitt "fabriksbygge" - en värsting Volvo värde ett extra öga. Han tillsammans med fjolårsvinnaren i cupen, Mikael Ericsson i en potent VW Golf, märkeskollegan Fredrik Eriksson och Volvoåkande Nyköpingsföraren Patrik Larsson kommer kämpa hårt om segern. B- och C-förarklasserna ser många nya namn till helgen, Christian Gabrielsson, Antti Johannesson och Emil Karlsson är namn att vaka i B-klassen, för c-förarna åkte Haninges Fredrik Andersen snabbt i Tingsryd, Opelåkaren väntas vara på jakt efter en andra raka seger.
Grupp F / VOC klasserna går båda mot nya klassvinnare, i elitklassen som innebär A- och B-förare i samlad klass hittas Östgöten Henrik Johansson, Västgöten Anton Janson och Smålänningen Erik Karlström bland de startande - räkna med tuffa kamper på banan. Fredrik Alin och otursmannen från premiären, Pontus Jardstedt ses i klassen.
Grupp E ser ut att bli en tuff klass, 25 bilar med fortåkare i moderna udda bilar, Opel Vectra och Volvo S80 tillhör inte vanligheterna i klassen, men det är i just grupp E som många udda bilar hittas, Hampus Böe och Niklas Ledin är förarna i nämnda bilmodeller.
Nostalgikicken kommer i Appendix K, klassen för de äldre bilarna som inte sparar på krutet, Per Göransson i en Ford Falcon och Dalaåkaren Claes Molin med Porsche 911, de båda klasserna bjuder dock på bilar från varierande årskullar, de som gillar Volvo Amazoner och VW 1300 får också sina önskningar uppfyllda.
Framtidens förare, de som om några år ska tillhöra täten i cupen hittas i tidigt startande Ungdomsrally, Lukas Kindgren är en som visat form under våren, en av fem förare i klassen.
Svenska RallyCupen 2014:
» 31/05-14: South Swedish Rally. SSR-klubbarna, Tingsryd.
» 05/07-14: Gästabudstrofén. SMK Nyköping, Nyköping.
» 26/07-14: Kullingstrofén. Kullings MS, Herrljunga.
» 30/08-14: Västrallyt. SMK Trollhättan, Trollhättan.
» 20/09-14: Rejmes Svängen Rönne MK, Askersund.
» 25/10-14: Marknadsnatta. Västra Östergötlands MK, Skänninge.
Partners 2014:
Atracco, Pirelli, Tractive, Mocomp, Öhlins Auto Norden, Ralphs Däck - Maxxis Tyres, Enem, Trendab och Noteriet.
Följ Svenska RallyCupen:
Officiell hemsida: http://www.svenskarallycupen.se
FaceBook: https://www.facebook.com/SvenskaRallycupen
» Pressrelease från Svenska RallyCupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
20-årige Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall fortsätter kampen om guldet i Junior WRC. I helgens deltävling i Finland visade de återigen hög fart och tog flest sträcksegrar – men tvingades nöja sig med sjätte plats efter tekniska bekymmer och två punkteringar. Med en tävling kvar ligger d...Publicerad: 2025-08-04 16:48:48
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Finska Secto Rally Finland avgjorde årets nionde WRC deltävling - en fullträff för Toyota Gazoo Racing som maximerade sin poängskörd. Kalle Rovanperä tog genom maximala poäng klivet upp som tvåa i tabellen med tre poäng till ledande Elfyn Evans. Sebastien Ogier upp som trea på delad poäng med fyran ...Publicerad: 2025-08-04 06:03:59
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.
Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...Publicerad: 2025-08-03 20:38:06
|
| |