NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Brorsson vann sekundstrid i Kil - fokus mot Vimmerby för VOC.
PRESSRELEASE

Stenhårda strider är ett adelsmärke för VOC Mekonomen Rally och när klassens SverigeSerie och SommarSerie besökte Kil härom veckan var definitivt inget undantag. Team Anton Brorsson/David Arhusiander vann till sist högsta elitklassen med en enda sekund före den nya konstellationen Pär Nordahl/Patrik Barth och det efter att det skiljt en ynka tiondel mellan de båda bilarna på dagens sista sträcka. Ska det bli lika oerhört tajt kommande helg när klassen SommarSerie tävlar i Vimmerby och Emiltrofén med sedvanligt stort startfält.

Kil MK körde i år sin tävling Killingen på vägar i trakterna av Grums. Bitvis riktigt snabba vägar, som det alltid ser ut då det är sommarrally i Värmland.
– Killingen är en tuff tävling eftersom att det bitvis går väldigt fort. Men, klassens duktiga förare visade att man är redo att ta sig an den utmaningen. Vi hade faktiskt bara en regelrätt avåkning. Det var Victor Karlsson som knäckte styrningen i en hård landning efter ett varnat lyft där han satsade alldeles för optimistiskt och efter det blev passagerare utan möjlighet att reda upp situationen. Trots att de till följd av detta gick en match med ett garage som stod i vägen så gick det bra för både Victor och CoDriver Ida Bood. En Volvo 940 är en väldigt säker bil i synnerhet i utförande med rallysäkerhetsutrustning, berättar en lättad klassansvarig Roger Fransson.

Ett till alldeles för stort hopp i samma lyft.
– I samma varnade lyft slog också ledaren i SommarSeriens lägre elitklass Erik Karlström i hårt vid landning. Efter det hårda nedslaget så mådde han och CoDriver Oscar Almqvist lite illa till följd av lättare hjärnskakningar skulle det senare visa sig, och valde klokt nog att ta det säkra före det osäkra och bryta senare på dagen. Måste säga att klassens unga jättetalanger agerar med en klokskap och en självklarhet som många av oss äldre borde ta efter. Eloge till er! I övrigt så var det bara några tekniska problem och totalt sett så var det färre VOC-bilar som bröt än snittet i tävlingen och detta trots att vår klass innehåller en mycket större andel C-förare än andra klasser, alltså förare med mer begränsad rutin. Precis så här brukar det faktiskt alltid se ut trots klassen höga andel rookies och att tempot i klassen är högt.

Anton Brorsson vann Elit A
I årets upplaga av VOC Mekonomen Rallys SverigeSeriedeltävlingar är det mer eller mindre regel att vi ser en stenhård fajt mellan Anton Brorsson och Pär Nordahl. Regel verkar det också vara att de åker i tempo för sig själva på tävlingarnas sista sträckor och att det bara ska skilja en tiondel mellan ekipagen på det avslutande provet.
– Klassens unga jättetalang Anton Brorsson med CoDriver David Arhusiander höll team Pär Nordahl med CoDriver Patrik Barth stången hela vägen in i mål. Med detta så tog Brorsson ledningen över Nordahl såväl i SverigeSerien som i SommarSerien, en bedrift i sig. Men en speciell tanke måste den här helgen också gå till tvåan Nordahl. Han kom hem helgen före tävling från utlandsresa med en rejäl salmonella, och var långt ifrån ”problemfri” ens på tävlingsdagen. En minst sagt udda uppladdning och att köra rally i värmländsk tropikvärme utan att vare sig kunna äta eller dricka varken på tävling eller veckan före… vad ska man säga, Pär är en tuff kille, det är den enkla sammanfattningen. Anton och Pär jagas av landets snabbaste 240-åkare, Patrik Adolfsson såväl i Kil som i SverigeSerien totalt. Och Anton skuggas av Victor Karlsson och klassens nestor Ingvar Nilsson i SommarSerien, en serie som Pär Nordahl avstår till förmån för en satsning även på Nordic West Euro Cup, en cup som han för övrigt leder komfortabelt. Till helgen har Victor hemmatävling i Vimmerby, och han har hunnit bygga en ny bil! Man kan väl säga att garaget vann kampen med Victors förra räjser. Gissa om Victor är revanschsugen.

Henrik Johannsson i Elit B, lär er det namnet
Förhandssnacket i lägre elitklassen handlade mycket om Karlström, Eckhardt och Jansson.
– Karlström hoppade som sagt bort sig. Men det är frågan om det hade räckt ändå. Henrik Johansson och CoDriver namne Ulf är nya namn i Sverige- och SommarSerien. Men de presenterade sig med dunder och brak. Vann klassen övertygande och körde tredje snaabbast av alla, A-förarna inräknade! Men, det är inte alls någon överraskning. Bara veckorna före Kil så lyckades Henrik med bedriften att totalvinna hemmarallyt Klappjakten i Ydre, alltså snabbast av alla oavsett bilklass, med en VOC Mekonomen Rallybil. Fantastiskt! En hårdtrimmad GrH bil på andra plats, och en fyrhjulsdriven på tredje, båda med rutinerade och snabba förare. Jag har konsulterat min föregångare och klassen grundare Carleric Johansson, och inte heller han kan påminna sig att detta hänt tidigare med mindre än att tävlingen störts av kraftigt regn eller liknande, dvs att VOC bilarna fått åka fritt medan andra har hindrats. Så ni kalenderbitare där ute, rätta oss gärna på den här punkten om vi har fel. Men kanske gjorde Henrik en helt unik bedrift i Klappjakten. Kanske är han ensam om att ha rattat en VOC-bil till totalseger i ett rally utan ”handikapp” från yttre omständigheter.
Fredrik Jonasson var en liten överraskning på andra plats bakom Henrik Johansson.
– Bakom team Johansson var det tufft. Mellan förhandstippade Fredrik Eckhardt med CoDriver Charlie Ekström och Fredrik Jonasson med Jimmy Nesterud i högerstolen skiljde det till slut bara 4,4 sekunder, alltså till Jonassons fördel. Fredrik Jonasson har visat sig tidigare i SverigeSerie och SommarSerie tidigare men har aldrig haft den här farten. Välkommen upp i toppen Jonasson. Och grattis Eckhardt till ännu ett toppresultat.

Olika ställning i serierna.
– Eckhardt leder SverigeSerien före Jansson och Andreas Broberg. Karlström leder trots debaclet efter flygturen i Kil SommarSerien före Eckhardt med Tommy Larsson på tredje plats.

Pontus Jardstedt tog årets första seger i Cupklassen
Ledaren i årets SommarSerie i Cupklassen heter Pontus Jardstedt. I Kil toppade han tidigare resultat med årets första seger.
– Cupklassen är ofta lite mer oförutsägbar, det gör den också så oerhört spännande. Förare utvecklas och rör om i grytan hela tiden. Underbart! Precis som det ska vara i förarklassen för våra kommande rallyfantomer i Sveriges största instegsklass i sporten. I Kil var det Pontus Jardstedt med CoDriver Peter Svenssons tur att kliva högst upp på pallen, den första serietävlingssegern för i år. Men att kalla dem ohotade vore ett grovt tjänstefel. Segermarginalen till två nya namn i de här sammanhangen Fredrik Hagelin med CoDriver Pierre Karlsson vara bara 1,4 sekunder, och avgörandet kom på dagens sista sträcka. Raffinerat! Och ytterligare ynka 2,3 sekunder bakom körde ett känt namn, Patrik Westerberg men numera med CoDriver Kent-Ola Björklund in på en tredjeplats.

Omvända totalställningar så här långt i de olika serierna.
– SverigeSerien leder fortfarande Mikael Bodén med rutinerade CoDrivern Peter Johansson. De fick inte till det riktigt på alla sträckor i Kil och slutade på en sjätteplats, ovanligt blygsamt för att vara dem. Tvåa i Sverigeserien är Patrik Westerberg och trea Pontus Jardstedt. I SommarSerien leder istället Pontus före Patrik och med Mikael på tredje plats.

Fantastisk vändning då Mattias Jacobsson vann ungdomsrallyt
I ungdomsrally körs alla bilar av killar och tjejer som ännu inte har körkort, de övningskör! Och som dom kör! Dessutom kör dessa fantastiska ungdomar utan noter vilket är speciellt imponerande på så svåra vägar som i Killingen.
– Fram till serviceuppehållet var det ett duktigt tjejteam Emelie Axelsson med kartläsare Veronica Axelsson som ledde ungdomsklassen. Jättekul, rallysverige behöver fler tjejer bakom ratten. Sebastian Orava med CoDriver Örjan Kjekkqvist skuggade bara en halv sekund bakom. Klassdominanten Mattias Jacobsson med Joakim Johanneson till höger om sig var till en början inte alls med, vid service var paret dryga 16 sekunder bakom ledande Emelie och Veronica. Men, vad Mattias åt i service skulle jag vilja veta för min egen förarkarriärs skull. Plötsligt kom han ut med ett helt annat tempo. Nu var det egentligen bara dagens slutliga trea Rasmus Holm med Per Kvarnström i högerstolen som hängde med. Emelie strulade till det på fjärde sträcken, tekniskt eller lätt avåkning är okänt för mig, oavsett vilket så är det bara att bryta ihop och komma igen Emelie och Veronica. Med detta scenario så var saken klar, Mattias tog ännu en seger före Sebastian och med Rasmus på tredje plats. Vilket drama!

I SverigeSeriens Juniorklass leder Mattias Jacobsson på det ointagliga drömresultatet 120 poäng före Sebastian och Rasmus. Bara att gretulera till segern redan nu.

I SommarSerien är det dock fortsatt kamp, här leder Mattias på 90 poäng föra Sebastian med 57 och Rasmus på 25. En finess är att Mattias kommer att hoppa över tävlingen i Vimmerby kommande helg för att istället köra Västrallyt som går samma dag. Han lämnar då fältet fritt åt Sebastian att gå upp på 87 poäng, nästa samma alltså som Mattias. Anledningen till att Mattias gör denna prioritering är att han också leder en Mega Rallycup som Västrallyt ingår i och han ska försöka sig på en trippel: SverigeSerie, SommarSerie och Mega Rallycup på samma år. Tuffa grabbar, sin ålder till trots! Satsar man inte, så vinner man inte.

Tack Kils MK för en kanontävling. Vi ses igen nästa år. Nu laddar klassen om för Emiltrofén i Vimmerby kommande helg, deltävling i SommarSerien. Som vanligt lockar klassens serietävlingar ett riktigt stort startfält, drygt 40 VOC Mekonomen Rallybilar står på startlinjen i Vimmerby. Det en helg med ovanligt stort antal rallyn runt om in hela landet.

Vimmerby – here we come!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
© emotorsport.se1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.

Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...

Publicerad: 2025-08-06 09:04:26


Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
© emotorsport.seÅrets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.

Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...

Publicerad: 2025-08-06 06:01:43


Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
© Kim Gustafsson Westlund.- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.

Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...

Publicerad: 2025-08-05 11:45:55


”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
© Nils-Brage Pettersson.Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...

Publicerad: 2025-08-05 08:57:48


Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
© Toyota Gazoo Racing.Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...

Publicerad: 2025-08-05 06:02:32


48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
© Oliver Solberg Rally.Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.

Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...

Publicerad: 2025-08-04 20:09:20


47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
© emotorsport.seEfter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...

Publicerad: 2025-08-04 18:14:39


1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
© emotorsport.seSamtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.

Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...

Publicerad: 2025-08-04 18:05:54


Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
© Marcin Rybak.20-årige Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall fortsätter kampen om guldet i Junior WRC. I helgens deltävling i Finland visade de återigen hög fart och tog flest sträcksegrar – men tvingades nöja sig med sjätte plats efter tekniska bekymmer och två punkteringar. Med en tävling kvar ligger d...

Publicerad: 2025-08-04 16:48:48


WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
© Toyota Gazoo Racing.Finska Secto Rally Finland avgjorde årets nionde WRC deltävling - en fullträff för Toyota Gazoo Racing som maximerade sin poängskörd. Kalle Rovanperä tog genom maximala poäng klivet upp som tvåa i tabellen med tre poäng till ledande Elfyn Evans. Sebastien Ogier upp som trea på delad poäng med fyran ...

Publicerad: 2025-08-04 06:03:59


Tidigare nyheter:
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Foto från Kullingstrofén.
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.