|
 Team Hedberg kör Skutskärsratten den 3 februari. PRESSRELEASE
Team Hedberg har bestämt sig för att köra Skutskärsratten den 3 februari och det med Lena Olhem åter som kartis.
Lena som varit hemma i ett år med uppehållande för utökning av Teamet med lille Zack på ett halvt år just nu, gör tävlingscomabacke i högerstolen. Lena lånade ut högerstolen till sin yngre bror Larsa i ett år, och tar nu tillbaka denna från Larsa som varit väldigt duktig co-driver under 2006 och står fortfarande till förfogande i Teamet. Larsa har den senaste tiden planerat starkt på en egen karriär som rallyförare och kommer snart nog i en egen bil förutom folkrace där hans stora intresse finns.
Nu blir det tre sträckor i Skutskärsratten utan noter som paret för övrigt är bra inkörda på, så det blir lite extra spänning för P-H och Lena nu när hon återtar högerstolen.
- Det här ska bli en väldigt spännande tävling, då vi bara körde med noter innan uppehållet och nu med tillökningen i teamet, sa Lena i telefon på fredagskvällen.
- För det var länge sedan vi körde utan noter och nu med mitt uppehåll gör att man kan ha glömt något, sa Lena med ett glatt skratt.
- Vi kommer att åka för att det är så roligt med rally.
- Vad nästa rally blir får vi vänta på, men vi pratar om att köra FM Nedre Norra som ett alternativ. Bara tävlingarna stämmer med arbetsfria helger.
- Nu ska vi köra Skutskärsratten först, sen får vi se vad som händer med kommande tävlingar.
Per-Henrik själv är väldigt laddad och har precis servat tävlingsbilen, en Volvo Original 940 och servicebilen så att allt står rätt till inför kommande rally tävlingar.
Det ser tufft ut att bli ett tufft motstånd så långt i anmälningslistan i Skutskärsratten, så det blir extra spännande ut med några nya förare i Voc-Elit som vill fram. Och det kommer säkert fler som anmäler sig den närmaste tiden där det kan komma än mer duktiga förare som vill vinna klassen.
Gnm. Osmo.
» Pressrelease från Team Hedberg, www.voc.se/teamhedberg.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
Den 16:e augusti körs LightOn Rallyt hos Jämtlands MK, tävling ingående i Hälsingeserien med två sträckor som går dubbelt, 41km special väntar.
Ett 30-tal anmälda ekipage just nu, favorit om segern väntas hemmasonen Patrik Sandell bli i Skoda Fabia R5:an, han ska försvara fjolårets seger med Henr...Publicerad: 2025-08-07 10:55:40
VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
Kommande 2 år kommer bli magiska med alla de förberedelser som redan nu börjar landa, Det ni ser nedan är de grön markerade signade men fortfarande detaljer som skall landa. De andra icke grön markerade har vi långt gångna diskussioner tillsammans. Denna cupen skall bli den cup där du tveklöst får u...Publicerad: 2025-08-07 09:04:40
Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
Back SM kör på med två deltävlingar i Jämtland, nu Bydalsfjällen Up Hill Race som går med en deltävling per dag hos arrangerande VMT Jämtland. Närmare 100 åkare varav nästan 60 rallyekipage genom fyra klasser.
Största rallyklass är trimmat 2wd med 25 åkare där Hampus Karlsson, Johan Eriksson, Mik...Publicerad: 2025-08-07 06:02:03
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
”Konst & Rally” i Järnboås 2025, tredje utställaren - Carlsson har dammat av 140´n.
Var du med under 70-talet? Då var en topptrimmad Volvo 142:a många rallyförares största dröm. Och nu har Jan Carlsson dammat av och dragit igång sin klenod. Bäst av allt, den kommer visas upp vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås under konstrundan Ljusstråk den 6–7 september! Javisst, det var den...Publicerad: 2025-08-05 08:57:48
Datumen klara för WRC-festen i Umeå, 12-15 februari 2026.
Den 12 till 15 februari blir det en ny rallyfest i Västerbotten. Då körs Rally Sweden 2026. Ännu en gång står Umeå som centralort när VM-kalenderns enda vinterrally ska avgöras.
– För många av VM-förarna är det exotiskt att komma till Sverige och köra ett rally mitt i vintern på is och snö. Och ...Publicerad: 2025-08-05 06:02:32
|
| |