|
 Pontus Tidemand klar för Rally Sweden. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand är klar för att återigen försvara de blågula färgerna i Rally-VM:s svenska deltävling. Denna gång i en Ford Fiesta i WRC 2-klassen med siktet inställt på topplacering.
Rally Sweden är den andra deltävlingen i VM-kalendern och är enligt traditionen ett av de två vintereventen i serien. Tävlingen avgörs mellan den 12 och 15 februari och de två föregående åren har Pontus deltagit i värstingklassen - WRC. 2013 gjorde han en omtalad debut där han som bäst låg fyra och var den snabbaste Forden. Förra året, 2014, slutade han åtta och kunde därmed plocka sina första VM-poäng i en WRC-bil. I år kommer han till start i en Ford Fiesta och kör även denna gång för M-Sport, men nu i WRC 2-klassen.
- Det är klart att det hade varit häftigt att sitta en WRC-bil i år igen, men vi har WRC 2-mästerskapet som mål den här säsongen och det är viktigt att vara med från början och få med sig ett resultat även från hemmatävlingen, säger Pontus. Erfarenhetsmässigt bör chanserna vara rätt goda eftersom det här är den VM-tävling jag har kört flest gånger, men jag vet att motståndet kommer bli stenhårt.
2015 är ett viktigt år för Pontus när det gäller att bygga en stark grund för framtiden och samtidigt ta ett steg framåt. Teamet jobbar intensivt för att sy ihop resten av säsongen och tanken är att lägga fokus på WRC 2 och att delta i så många deltävlingar som möjligt. Starten blir just i Sverige och det är med stödet från EVEN Management, Tätab och en mängd lokala företag som den värmländske landslagsföraren gör sig redo för kamp på svensk och norsk mark.
Under 2014 års säsong kombinerade Pontus, som då var regerande juniorvärldsmästare i rally, både rally och rallycross i respektive VM-serie. I de tävlingar i rally-VM där han deltog, rattade han framgångsrikt en Ford Fiesta R5 i samma klass som han nu sätter full fokus på. Med två pallplatser, varav en vinst, i bagaget från förra året, hoppas Pontus knipa den tredje på hemmaplan och ser fram emot ännu en hektisk säsong:
- Det blir med all sannolikhet ett spännande år och jag är glad att få börja säsongen i Sverige eftersom det är höjdpunkten på rallyåret. Förra året fick jag köra R5:an på grus och asfalt så det ska bli riktigt kul att se vad en likvärdig bil kan göra på vinterväglag. Vi går självklart för topplacering i Rally Sweden men jag känner ingen press att jag måste prestera bara för att det är hemmaplan. Snarare tvärtom - jag känner stödet från publiken och det peppar mig till att ge det där lilla extra!
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
43-årige Jan Kopecky, en av tjeckisk rallysports främsta förare med förflutet som fabriksförare inom Skoda Motorsport där han än idag agerar testförare. Jan tog ledningen tidigt i Barum Czech Rally Zlin men har pressats hårt under helgen, vinner slutligen 10,7 sekunder före Jon Armstrong, Irländaren...Publicerad: 2025-08-17 16:56:50
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Calle Carlberg gick först ut på den avslutande specialsträckan i ERC Barum Czech Rally Zlin, som klar Juniormästare fick han chansen att gratuleras först i den livesända TV-sändningen.
Calle med inhoppande Torbjörn Carlberg når målgång i rallyt som varit händelserikt för både dem och övriga i tät...Publicerad: 2025-08-17 16:16:01
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen. Eslövs MS med Kanonen under söndagen, tre specialprov kördes tre gånger för de 41 startande, Hyllinge MS B-föraren Ola Johansson satte bästa tid på första vändan av proven.
Under andra varvet tog Hans-Daniel Steiner och Jonas Olsson sträcksegrarna, totalt hade Ola segern 0,9 sekund före Steiner -...Publicerad: 2025-08-17 15:54:48
Foto från Polkatrofén.
Gränna MK med Polkatrofén under lördagen, två sträckor dubbelt - nya rallyvägar väntade när rallyt kördes runt Adelöv. 80 åkare kom mot starten där det bland annat tävlade för poäng till E-Cupen.
Från start till mål var arrangörsklubbens Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i topp med Mitsubishi...Publicerad: 2025-08-17 11:24:24
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
Junior EM toppen har en strulig helg i Barum Czech Rally Zlin, rallyt är svårkört där trean Japsar Vaher körde av tidigt i rallyt och bröt helgens deltävling - Estländaren tappade därmed chansen att kriga om guldet i Junior ERC serien.
Calle Carlberg tvingades bryta lördagens etapp med trasig dri...Publicerad: 2025-08-17 10:59:00
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Lahti Historic Rally avslutades med tre sträckor dubbelt under lördagen, Marko Uutela i Opel Ascona 400 vann rallyt totalt trots en minuts påslag, till rallyts totaltvåa Seb Perez i Porsche 911 skiljde slutligen 8,1 sekund.
Perez toppade då totalt för historiska EM deltävlingen i FIA European His...Publicerad: 2025-08-17 09:20:28
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Sista dagen av Barum Czech Rally Zlin är startad för Rally2-klassen - snart rullar också Junior ERC täten ut på sträckan. För Calle och Torbjörn Carlberg blir det omstart och nu har dem en uppgift att bara ta sig runt dagens sex sträckor.
En drivaxel brast igår för Calle som tvingades bryta, är n...Publicerad: 2025-08-17 08:57:51
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...Publicerad: 2025-08-16 20:56:46
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Tre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...Publicerad: 2025-08-16 19:55:17
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|