|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Summering av Race4Health EASR - kommer bli film!
En vecka har nu passerat sedan vi kom tillbaks från East African Safari Rally, ett obeskrivligt vackert Kenya och Tanzania. Teamet har rest hundratals mil i denna miljö. Oftast under tuffa förhållanden med lite sömn och het sol. Denna vecka är fylld av blandade känslor. Självklart ett rus i hela kroppen då jag tänker på vår dubbelseger och att alla bilar tog sig i mål i ett av världens tuffaste rallyn. En fantastisk känsla då man ser tillbaka på det arbete och det resultat som gjordes med synundersökningar och placering av gamla glasögon på nya ansikten. Anders och Mary har varit helt fantastiska, tack för allt Ert arbete, både under och före vårt äventyr. Med gemensamma krafter har vi samlat in glasögon som Ni rengjort, packat och dokumenterat. Ni är en stor och viktig del av detta projekt.
Personligen är jag mycket nöjd med idén, så nöjd att vi kommer att bygga ett rum i Team Tidös garage som kommer förses med teknisk utrustning för att tvätta, testa och packa glasögon för våra framtida projekt.
Tyvärr har även myntet en baksida, det är svårt att med ord beskriva vilken situation de flesta av människorna vi mött befinner sig i, problemet är gigantiskt och jag önskar att vi kunde göra mer. Därför vill jag understryka min respekt för Drying-Little-Tears By Sixt, Project Playground, Riders och Zelmerlöw & Björkman Foundation för vad Ni gör i den här delen av världen.
I vårt arbete med Race4Health projektet har vi haft med oss ett film team som förevigat hela projektet. Projektets resultat och spridningen av dess syfte kommer aldrig att ge ringar på vattnet om vi inte kunnat och kan sprida informationen. Genom Facebook, instagram och dagliga pressutskick har vi kunnat uppdatera med film och foton. Media teamet har styrts av TV4´s nyhetsankare och producent, Johan Macéus. Tack Johan för en fantastisk insats.
Den utrustning som varit absolut mest betydelsefull för oss har varit den som "digital inn" försett oss med. Det har inte bara varit en viktig säkerhetslina ute i ödemarken utan de kameror som vi använt absolut mest och vår viktigaste kommunikation till Jennie som skrivit rapporter hemma i Sverige.
Det är helt otroligt vilken kvalitet på bilder. Bilden av damen som gör ett syntest är tagen av en telefon från digital inn. Vi vill även passa på att tacka Krossekonomi och Modern Betong som gör denna film möjlig. Slutligen vill jag sist men inte minst tacka Jochnick Foundation.
Vår förhoppning nu är att filmen som beräknas vara klar våren 2016 kan sprida idén och inspirera andra team i olika sporter att använda sina plattformar på olika sätt för något likt Race4Health. Det är min övertygelse att detta bara är början på något mycket större.
Slutligen...
Slutligen vill jag tacka människorna bakom de organisationer som vi fått möjlighet att exponera på bilarna. Drying-Little-Tears By Sixt, Project Playground, Riders, Alzheimerfonden samt
Zelmerlöw & Björkman Foundation. Ni ska veta att vi kör så fort vi kan för att göra någon av Er till vinnare, ibland betyder det att våra bilar får lite bucklor och repor, men det är en del av spelet i världens tuffaste rally. Det viktigaste är att vi vann, Team Race4Health vann, och det inkluderar alla oss i projektet.
Men, de största vinnarna är alla människor som genomgått ett syntest och nu bär våra gamla glasögon som nya. Något som vi vet förändrat flera personers liv.
Utan Er fem organisationer skulle detta inte ha hänt, Ni legitimerar projektet!
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2. Två sträcksegrar för Oliver Solberg under andra dagen av WRC Rally Islas Canarias, tre för Elfyn Evans och en till Sebastien Ogier. Ogier startade lördagen som ledare med 8,9 sekunder till Solberg, 15,9 sekunder till Sami Pajari och 16,4 sekunder till Elfyn Evans.
När dagen tar målgång är det Sol...Publicerad: 2026-04-25 20:44:10
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Mega Rally Cup startar söndag förmiddag med BDS-Sprinten som första stopp i kalendern. Hos Dals MK väntar tävlingen bestående av 3 x 2 varv per omgång vilket blir ca 4km.
Tunt med bara 35 startande för de sex klasserna, 16 av bilarna för 2wd där Kristian Johansson, Tommy Nilsson och Ole Morten Ko...Publicerad: 2026-04-25 09:57:25
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Rallysäsongen drar igång allt mer, lördagen med Vilda Ryd Racet dit 190-talet ekipage beger sig för att avverka sex sträckor. På besök är tävlande för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och 1300 Rallycup.
Sigtuna RC arrangerar Team Pitan sprinten med...Publicerad: 2026-04-25 05:30:14
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
På kvällens sista sträcka i tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen gick Marijan Griebel upp i topp av rallyt, passerade då med 0,1 sekunds marginal Carsten Mohe i en Porsche 992 Rally GT.
Samma bilmodell gäller för Julius Tannert som ligger trea, 12,5 sekund från framförvarande. Dennis Rostek följe...Publicerad: 2026-04-24 20:40:09
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Fem av fredagens sju sträckor avverkade i WRC Rally Islas Canarias, dagens andra sträcka ströks då en publikparkering hamnat helt fel på ett av säkerhetsskäl avlysta plats nära sträckan.
Toyota Gazoo Racing firar stora framgångar och dominerar det Spanska VM rallyt, teamets samtliga fem bilar ha...Publicerad: 2026-04-24 19:54:15
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
Kroatiska Rally Porec körs helt på asfalt, 11 mil special över 12 specialsträckor. Två sträckor dubbelt lördag förmiddag - två nya sträckor två gånger för eftermiddagen. Söndagen startar om med två sträckor dubbelt på 32km.
Rallyt med basen från Porec har 70 tävlande ut, 10-talet namn ur Rally2 kla...Publicerad: 2026-04-24 12:26:43
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
Team Pitan sprinten hos Sigtuna RC, det tävlas för Historiska Back & Sprintcupen. Av de 83 anmälda tävlar 48 inom de Historiska klasserna. En sträcka på 9km går två gånger under dagen.
De äldre bilarna går med åtta av de tio inbjudna klasserna bemannade där Hans-Åke Söderqvist, Göte Nygren och me...Publicerad: 2026-04-24 10:44:46
Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
Mycket Svenskt i publiken för Rally Islas Canarias, vid 9:25 rullar fredagens etapp igång då ss2 Valleseco - Artenara 1 över 13km inleds. Timman senare startar Tejeda - San Mateo 1 och vid 12:!6 är det dags för Mogan - La Aldea 1.
Efter dem tre sträckorna väntar halvtimmans service, från 16:01 dr...Publicerad: 2026-04-24 09:12:21
Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
Vilda Ryd Racet är startskottet för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet samt deltävling i 1300 Rallycup som redan tävlat under vintern. Till Ryd kommer 180-talet tävlande för att köra 49km special på sex olika sträckor.
Ungdomsrally stor, 9 ekipage.
Intress...Publicerad: 2026-04-24 05:54:07
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
1,89km SS1 BP Ultimate - Las Palmas de Gran Canaria 1 med trixande mellan betongblock på en byggd stadionsträcka, störst risk tog VM-ledande Takamoto Katsuta som satte bästa tid för kvällen, 1:54,2 minut genom sträckan. 0,4 sekund bakom var Sami Pajari som verkligen ökade tempot under säsongen efter...Publicerad: 2026-04-23 20:30:01
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|