|
 Sommarserien startar med ett imponerande startfält i Rally SilverKongen. PRESSRELEASE
Nu drar sommar- och grussäsongen i VOC Mekonomen Rallys nationella serier igång. Arenan är Blekinges och Smålands utmanande rallyvägar och Rally SilverKongen, i år med start och mål i Kristianstad. Och klassen mönstrar ett imponerande startfält med hela 79 bilar anmälda till start.
Sverige är ett avlångt land. Samtidigt som snön nätt och jämt börjat smälta uppe i norr så är sommartävlingarna sedan sedan nästan en månad tillbaka i full fart nere i landets sydliga regioner.
I den planering vi gjort för VOC Mekonomen Rallys nationella serier, kronjuvelen SverigeSerien och vår SommarSerie, så har vi inlett serierna tidigt och inte kört final förrän i slutet av oktober. Långa härliga serier som rymmer massor av fint och utslagsgivande rally. I linje med detta så inleder vi även i år med SilverKongen. Och det blir i sanning en kickstart på sommarsäsongen, dels för att tävlingen i sig är ett riktigt mandomsprov, långt och med väldigt utmanande sträckor. Men också för att det är ett så stort startfält klassen mönstrar, berättar klassansvarig Roger Fransson.
Ska Kim Nilsson få efterlängtad seger i Elit A?
Efter vintersäsongen så överraskade tabellen i VOC Mekonomen Rally Elit A många.
Att det blev Per ”Pålle” Pålsson som med nyfunnen speed toppade högsta elitklassen var väldigt välförtjänt men kanske ändå lite oväntat efter många år i klassen. Pålle älskar tekniska vägar men på de extremt svängiga och backiga vägarna nere i Blekinge tror jag han får tufft att hävda sig mot i första hand Kim Nilsson. Kim som hade alla jordens motigheter i fjol ligger, så skåning han är, på tredje plats i tabellen efter vinterns snö och is. Han blir ett stående hett tips nu när sommaren drar i gång.
Men det är många som vill ha ett ord med i leken.
Vad tänker Kristoffer Karlsson hitta på? Kent-Ola Björklund som liksom Nibbe Nilsson är jättesnabb på grus men de båda kanske ändå föredrar lite snabbare vägtyp? Christer Westerdahl, vad gör han på lördag? Mattias Andersson är ett stekhett tips! Eller varför inte Tom Thomasson som gör comeback i klassen efter en session i 4WD, eller kanske Erik Karlström som gör ett återbesök. Eller varför inte Jim Nilsson som kör i kända jaktmarker.
Listan på heta segerkandidater kan göras nästa hur lång som helst.
Fortsatt favorittryck på André Nygren i Elit B
I lägre Elitklass så har André Nygren varit det hetaste namnet ända sedan han klassade upp.
Redan i fjol så visade han att han också till fullo behärskar de svåra vägarna nere landets sydligaste regioner. Då stoppade ett tekniskt fel hans framfart. I år tror jag det går hela vägen.
Men inte heller André kan känna sig det minsta lugn.
Det finns massor med utmanare även i den stora B klassen. Först i raden står Per Ström som redan i vintras visade att han är riktigt nära André. Lukas Andervang en kille med ett efternamn som förpliktigar, vad tänker han hitta på? Eller varför inte Oskar Larsson? Klassen eget svar på Robert Kubica, Andreas Liljeberg åker ju alltid antingen fort eller av, vad gör han på lördag i sin nyrenoverade 240? En som vi med säkerhet vet kommer att sälja sig dyrt är comebackande Rickard Gustafsson, för dagen i helt nybyggd bil. Eller kanske blir det Robin Liljegren som kör mer eller mindre på hemmaplan som slår till. Eller kanske Per Allo som också är tillbaka i serien. Extremt svårtippat.
Blir det Elias Lundberg i Cupklassen?
En intressant debut i VOC Mekonomen Rallys Cupklass gör Elias Lundberg.
Elias är en jättetalang och med alldeles färskt körkort så är det nu dags att åka på noter för första gången. Jag sträcker ut hakan och säger att det kan gå hela vägen även om jag vet att teamets egna ambitioner är att lära och skaffa erfarenhet.
En hel arme med värmlänningar står redo för att knäcka klassansvarigs ganska våghalsiga rookietips.
Hela toppseedade kvartetten Emil Andersson, Ola Wördin, Patrik Fredriksson och Emelie Axelsson har kapacitet att vinna. Men det finns fler. Vad tänker tex Oscar Ljung och Lukas Kindgren hitta på.
Allt vi vet med säkerhet är att det blir jättespännande på lördag. Och att det inte kommer att vara över förrän målflaggan faller tillsammans med lördagkvällens mörker.
Vem vinner bland juniorerna?
Om det är svårtippat i VOC Mekonomen Rally i allmänhet så är det svårtippat i synnerhet bland klassens superduktiga juniorer. Det här är, och har under lång tid varit drivhuset för svenska rallytalanger. Här händer oerhört mycket på kort tid, nya namn kommer och utvecklingskurvan för många är otroligt brant.
Trots detta så satsar jag på att klassen blir en uppgörelse mellan de två namn som toppar SverigeSerien efter vintersäsongen, två väldiga begåvningar Linus Leander och Isac Nordström. Men det finns frågetecken, unga talanger från södra regionen som jag, om jag ska vara helt ärlig, inte har riktigt koll på.
Välkomna till Kristianstad och till Rally SilverKongen. På lördag klockan 10.00 tar showen sin början på Metropol i Kristianstad.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-04-21 16:50:03
|
|
Inför Croatia Rally - Marczyk eller Mabellini, Mille i Skodan, Calle jagar ERC4 titel.
Croatia Rally tar årets åtta deltävlingar långa EM-serie till mål, rallyt inleds med träning, kval och shakedown på fredag. Första sträckorna blir på lördag, tre som går dubbelt ger närmare 12 mil asfalt. De sista 55km under söndagen där två sträckor går dubbelt.
Två gör upp om guldet.
50...Publicerad: 2025-09-30 09:01:03
Ogier menar allvar med titelfighten - kör Herbstrallye för att hitta farten inför Central European Rally.
Sebastien Ogier lägger nu allt fokus på att ta sin nionde WRC titel, en indikation på det är att han och Toyota Gazoo Racing klämmer in Österrikiska Herbstrallye den 11:e oktober i kalendern som förberedelse inför Central European Rally. Under sina tidigare år var det hans teamkompisar som tog extra...Publicerad: 2025-09-30 05:53:09
Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
En av årets sista tävlingar, en riktig höstklassiker, det handlar om Novemberskölden hos Nässjö MK. Som så många gånger förr, och även framåt final för Bilsport Rally Cup. Årets tävling bjuder 27,5km special fördelat på fyra sträckor
Just nu ett 60-tal ekipage anmälda, anmälan stänger söndagen de...Publicerad: 2025-09-29 18:02:29
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...Publicerad: 2025-09-29 13:01:57
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
ERC finalen på gång, på fredag förmiddag körs träning, kval och shakedown för de 50 tävlande i EM-tävlingen. Kvalet för Rally2 åkarna kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt börjar på lördag morgon, tre sträckor under förmiddagen innan service, samma tre sträckor en andra gång på efter...Publicerad: 2025-09-29 10:51:00
Så gick det i Sturups Sprinten.
Sturups Sprinten under söndagen, Svedala MK som arrangör där en sträcka gick fyra gånger - två gånger åt varje håll i näst sista deltävlingen för Södras RS-DM.
Snabbast runt banan var Joacim Kristiansson som vann A-förare Trimmat 2wd, bakom Jonas Olsson och Tommy Andersson. För B-förarna var Ska...Publicerad: 2025-09-29 09:01:26
Foto från Marknadsnatta.
Stor rallyfinal med Boxholm som utgångspunkt, Västra Östergötlands MK med Marknadsnatta där Svenska RallyCupen tog final, lika så DM-serier för Östergötland, Småland, Gotland och Stockholms rallyåkare. 120-talet rallyåkare gav sig ut på de fyra sträckorna på bort mot fem mil i sydliga östgötaskogarn...Publicerad: 2025-09-28 22:26:25
Säsongen över för Svenska RallyCupen, tabellen öppen för anmärkningar till tisdag förmiddag.
Under lördagen avslutades säsongen av Svenska RallyCupen, när åkarna i Marknadsnatta nådde målet i Boxholm räknades poängen och de tävlande kunde summera sin säsong.
Fem deltävlingar där vi tackar klubbarna bakom Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Heat / Rally Bergslagen och Marknad...Publicerad: 2025-09-28 20:30:24
Andervang totalsnabbast i Sprinttjuren.
Femte deltävlingen i årets SSRC arrangerades av Dals MK under lördagen. Arrangören bjöd på en sprintsträcka som var strax över nio kilometer, som kördes två gånger. Sträckan var häftig med en kuperad och krokig inledning, riktigt snabb över flera mossar för att avslutas med samma karaktär som under ...Publicerad: 2025-09-28 19:52:47
Henkas Grus & Betong Rallyt körs som planerat.
30 ekipage sågs i listan när anmälan stängde till Henkas Grus & Betong Rallyt, Rönne MK´s hösttävling på lördag med tre sträckor dubbelt - 34km och notat av Patrik Barth. Jobbet är gjort, så vi kör menade tävlingsledare Andreas Haraldsson strax efter att anmälan stängt.
- Vi tar emot efteranmäln...Publicerad: 2025-09-28 19:38:19
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|