|
 Vindlande vägar i Violenrallyt för SommarSerien. PRESSRELEASE
När den planerade andra deltävlingen i VOC Mekonomen Rallys SommarSerie ställdes in tog det inte lång tid innan klassledning och Flens MS var överens om Violenrallyt som det perfekta alternativet. Med klassiskt svängande sörmländska byvägar över fem sträckor ställdes klassens grusspecialister inför stora utmaningar. En tävling som skulle orsaka stort manfall men där VOC Mekonomen Rallys förare visade prov på körskicklighet med relativt få brutna ekipage trots ett fantastiskt tempo. Resultaten blev en femetta för de som satsat sin ära på de tyngsta favoriterna som vinnare. Thomasson, Lundberg, Andersson och Nordström stavas segrarna i respektive klass.
Violenrallyt gick av stapeln i Sörmland på, för landskapet, klassisk vägkaraktär. Ska vi kalla det Småland light? Flens MS bjöd upp till 2,8 mil specialsträckor som för ovanlighetens skull kördes helt utan service trots att antal SS var fem till antalet. Med relativt korta sträckor var arenan skapad för ett hejdundrande ladd från start till mål rakt igenom tävlingen. Ett ladd som för övrigt syntes i resultatlistan med 44 brutna ekipage av 191 startande.
Det är alltid roligt att tävla i Sörmland och jag måste säga att klassens förare visar en fantastisk talang. Inte nog med att de håller ett otroligt tempo, de visar också att de klarar att få bilen att hålla ända in i mål och inte minst att hålla sig på vägen i hög omfattning relativt andra klasser. I ett startfält där klassen utgör närmare 40% av de startande så stod klassens tävlande faktiskt bara för tre avåkningar, och detta tävlandes i en nationell serie med maximal konkurrens är inte illa för en instegsklass i rally, säger klassansvarig Roger Fransson.
Violenrallyt var en värdig ersättare
Jag vill också poängtera att Flens MS verkligen visade sig vara en värdig ersättare av den ursprungligt planerade tävlingen Götenerundan. Jag tog själv med mig min gamla 240 för att köra här och det ångrar jag inte. Länge sedan jag hade så roligt i en rallybil. Tack Flens MS för en utmärkt premiärinsats som seriearrangör!
Jämn strid i Elit A med favorit till segrare
Tom Thomasson skulle visa att segern i SilverKongen inte var en tillfällighet. Tätt följd av Frederik Eckhardt och Kim Nilsson var det Tom som segrade före Frederik som i det närmaste på hemmavägar körde hem en andraplats följd av Kim. Med två segrar i rad börjar Tom ta ett litet kommando i serien men än återstår många tävlingar.
Dessa tre herrar är ingen överraskning att se på pallen. De är alla mycket snabba och med tidsskillnader om någon sekund per sträcka är det inga överlägsna resultat men de uppvisar alla en stabilitet i sin körning. Jag är övertygad om att vi kommer se alla tre framöver i nära strider, självklart i sällskap av Mattias Andersson som i helgen tyvärr inte kom hela vägen till målet.
Elias till Elit B med seger även här.
Frukta månde förarna i Elit B som nu fått sällskap av klassens komet Elias Lundberg. Med uppgång till B-klassen tar han sig an klassens andra extra heta namn, André Nygren. André har mer än en gång visat att om man vill totalvinna i VOC Mekonomen Rallys nationella serier så är det honom man ska övertrumfa. Elias tog sig an utmaningen och mötte de nu högt uppställda förväntningarna. Andreas Persson tog sig in på en fin andraplats före André som fick försöka ta sig fram snabbast möjligt utan en tredje växel under större delen av tävlingen.
Jag hade Elias som favorit för den här helgen och jag är inte alls förvånad att få rätt. Detta 18-åriga underbarn visar på ett imponerande tempo men jag är också glad att se att André bjöd upp till en ordentlig fight. En närmre titt på sträcktider visar att André sätter stor press på Elias de första två sträckorna. Tyvärr tappar André treans växel redan på andra sträckan på samma mycket smala och guppiga vägparti där Elias samtidigt blir hindrad av en bruten bil som står mitt i vägen. Jag ser verkligen fram emot ytterligare fighter dessa två emellan. Snabbe Andreas Persson kliver upp på en andraplats och visar att han också vill vara med i B-klassens getingbo.
En otrolig tid av Elias Lundberg på dagens sista sträcka är kanske trots allt dagens prestation.
När Elias fått finjustera timingen i notläsningen med Pelle Willén, svenska juniormästaren i rally som för dagen tjänstgjorde som CoDriver åt Elias, så sätter duon en smått otrolig tid på dagens sista sträcka. Tionde tid bland alla de 145 bilar som fullföljde sista sträckan. Med mängder av trimmade och fyrhjulsdrivna bilar bakom sig. Vad ska det bli av denna otroliga talang? Men en annan bragd vi inte heller kan förbigå är André Nygrens tider på SS tre till fem, dessa tider är alltså satta utan treans växel. Vilka otroliga bilförare!
Emil Andersson fortsätter imponera i Cupklassen.
Lite i skymundan av klasskometer och snabba A-förare kämpar klassens Cup-förare och i synnerhet en av dem gör det fantastiskt väl. Emil Andersson var riktigt snabb i SilverKongen och visar nu att när körhumöret är det rätta så är en 240 med B23-motor ett verktyg för topptider i klassens snabbaste sällskap, åtminstone i händerna på unge herr Andersson. Vad sägs t.ex. om en tredje tid totalt i klassen? Bakom Emil utkämpar Lukas Kindgren och Ola Wördin en tuff strid där Ola tar kommandot de första tre sträckorna. De sista två skulle dock Lukas ta sig om och ta hem andraplatsen två sekunder före Ola.
Jag är mäkta imponerad av Emil och hans utveckling. Han visar på en fantastisk utvecklingskurva som jag verkligen hoppas att vi får följa mot ytterligare höjder. Befriad från Elias Lundbergs korta visit i C-klassen får nu Emil den utdelning han så väl förtjänar. Med en segermarginal strax under 30 sekunder och med sträcktider mycket nära klassens absolut snabbaste ska vi hålla ögonen på Emil framöver. Cupklassen är grogrunden för vår, och svenskt rallys, framtida spets och vilken nivå vi ser här. Ola och Lukas utkämpar en sekundstrid som vi inte ser i toppen i någon annan klass. Fantastiskt roligt.
Andra raka för Nordström efter sekundstrid i juniorklassen.
Isac Nordström och Linus Leander utkämpade en sekundstrid av samma slag som vi såg i SilverKongen. Då var det Linus som kämpade mot Viktor Hansen men denna gång tog Linus upp kampen med Isac och efter fyra av de fem sträckorna skilde endast 0,7 sekunder till Isacs fördel. Segermarginalen uppgick till nästan 30 sekunder efter lite strul för Linus på sista sträckan, och Isac tog därmed sin andra raka seger. Ett namn vi ännu inte sett i VOC Mekonomen Rallys serietävlingar i år är David Dannevall som körde in på en tredjeplats.
Juniorklassen börjar utvecklas till en riktigt spännande historia i år. Ett flertal ungdomar utkämpar regelmässigt sekundstrider och här i Flen fick vi se ytterligare ett namn i resultatlistans topplaceringar i form av David Dannevall. Ingen överraskning att Isac tar hem segern men Linus Leander är en minst lika het kandidat till att få med sig största bucklan hem från prisutdelningarna. Jag är personligen osäker på vad som hände Linus på sista sträckan men alldeles oavsett så är andraplatsen något att vara stolt över och helt säkert kommer dessa killar fortsätta byta plats med varandra i seriens tabellistor.
Violenrallyt kommer bli ihågkommet som en tävling som kliver in i Sommarserien som en ersättningstävling som ger mersmak för kommande år. Ett uppskattat arrangemang med än mer uppskattade sträckor var mycket populärt hos merparten av klassen tävlande. Vi tackar ödmjukats Flens MS för att vi fick komma och tävla hos er och hoppas vi får chansen igen framöver. Stort tack!
Nästa tävling i kalendern är ett populärt återkommande arrangemang i form av Dackefejden arrangerat av Wäxjö MS. Tävlingen ingår i både SverigeSerien och SommarSerien. Väl mött till dess.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-05-27 17:55:12
|
|
Dubbelt Svenskt i helgens Future SM-ralli.
I samband med historiska EM-tävlingen i Lahti går Finska Mästerskapet med Future SM-ralli, de går bakom EM-fältet på fredagens sex sträckor, tre sträckor dubbelt, vilket ger 67km special. Under lördagen avslutas tävlingen med att tre sträckor körs mellan EM-tävlingens båda vändor. Totalt 10 mil för ...Publicerad: 2025-08-13 18:40:34
Mille Johansson redo för Barum Czech Rally Zlín – tillbaka i Rally-EM.
Efter en kortare paus från Rally-EM är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka bakom ratten – och redo för en ny utmaning när EM-tävlingen Barum Czech Rally Zlín avgörs i helgen. För första gången på asfalt kommer duon tävla med Škoda Fabia RS Rally2 och Pirelli-d...Publicerad: 2025-08-13 12:30:04
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
FIA European Historic Championship - EM-serien för de äldre bilarna åker till Finland för Lahti Historic Rally, ett rally om 12 sträckor på 14 mil. Tre sträckor dubbelt med start fredag förmiddag, avslutning med tre sträckor dubbelt på lördagen.
40 åkare för rallyt, om än med svalt intresse från ...Publicerad: 2025-08-13 10:41:20
Läget i Rally SM tabellerna efter KR Snapphanerallyt.
Under tisdagen kom de officiella tabellerna för Rally SM efter helgens KR Snapphanerallyt, i topp fem var det i flera klasser till stora delar oförändrat. Dennis Rådström öppnade upp lite större gap mot Kalle Gustafsson samtidigt som Kim Nydén gick upp som trea.
I Nationella 4wd ryckte Peter Joha...Publicerad: 2025-08-13 08:59:00
Inför ERC Barum Czech Rally Zlin, upplägg, startfält och länkar!
Med nationella bilar i startfältet ses totalt 120-talet bilar för tjeckiska ERC-deltävlingen Barum Czech Rally Zlin, lägg till historiska och regionala ekipage som kör delar av rallyt blir startfältet stort. 47 av ekipage kör om EM-poäng i rallyt genom de tre klasserna.
Start i city.
Rall...Publicerad: 2025-08-13 05:56:46
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...Publicerad: 2025-08-12 10:55:45
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
Peter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...Publicerad: 2025-08-12 09:06:39
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Barum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.
TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...Publicerad: 2025-08-12 06:04:24
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...Publicerad: 2025-08-11 18:37:22
Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
Sommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.
"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...Publicerad: 2025-08-11 16:50:26
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|