|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Tidemand tvåa i tuffa förhållanden i Tjeckien. PRESSRELEASE
För andra helgen i rad fick Pontus Tidemand kliva upp på pallen när han slutade tvåa i Rallye Český Krumlov. Den här gången handlade det dock inte om VM, utan om ett rally i det tjeckiska mästerskapet, en tävling som Pontus främst körde för asfaltträningens skull. Och träning fick han - i extrema förhållanden.
Med full satsning på WRC 2-klassen i VM, är förberedelse och träning bland de viktigaste faktorerna för att lyckas och i helgen gästade SKODA-föraren Pontus Tidemand för andra gången det tjeckiska mästerskapet för att ladda upp med värdefulla kilometer på asfalt.
Ovädret som parkerat över Tjeckien lagom till tävlingens start gjorde att utmaningen blev större än väntat med skyfall, hagel och dimma om vartannat. Leran som drogs upp på vägarna gjorde dem väldigt hala och deltagarna fick hålla tungan rätt i mun för att inte få ett för tidigt slut på helgen. Trots det gjorde Pontus och kartläsaren Jonas Andersson en snabb öppning på fredagen och intog andraplatsen bakom teamkompisen Jan Kopecký, som leder mästerskapet i hemlandet. Dagens sista sträckor kördes i mörker, något som även utan spöregn är en prövning.
På lördagen fortsatte ruskvädret, om än i minskad styrka, och en sträcka som skulle köras två gånger, tvingades strykas av säkerhetsskäl. Pontus höll tempot uppe, lyckades sätta den snabbaste tiden på tre av sträckorna i tillägg till sin sträckvinst från fredagen och kunde ro hem andraplatsen.
- Det här var nog det svåraste rallyt jag kört på asfalt. Den här typen av asfalt blir så hal att det känns som att köra på is och de hinner inte torka upp mellan störtskurarna. På vissa sträckor låg också dimman så tät att det var som att köra in i en vägg, berättar Pontus.
I Tjeckien har man även fler valmöjligheter när det kommer till däck och kan till exempel välja att skära i dem för att anpassa sig till de rådande förhållandena. Fler alternativ gör valet svårare, men med resten av säsongen i fokus, valde Pontus och Jonas att hålla sig till däck så nära vad som är tillåtet i VM som möjligt.
- Vi har verkligen fått bra träning i väldigt svåra förhållanden som jag hoppas kommer att gynna oss i VM, säger Pontus. Det var vår första gång i det här rallyt och vi vet att vi självklart inte kan mäta oss med Kopecký som har stor erfarenhet härifrån. Men det känns bra att veta att vi ändå kan matcha honom och dessutom slog honom på några av sträckorna.
Pontus slutade alltså på en andraplats i Rallye Český Krumlov med sin SKODA Fabia R5, 39 sekunder bakom Kopecky och med betydligt större tidsdifferens till de övriga deltagarna.
Resultat Rallye Český Krumlov
1. Jan Kopecký 1:13:55.4
2. Pontus Tidemand +39.8
3. Jan Dohnal +2:26.0
4. Miroslav Jakes +2:51.9
5. Romas Odlozilik +3:25.9
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-05-28 19:27:37
|
|
35 rallyåkare ut i helgens Tractive Race.
Svenska Sprinserien ses hos Borlänge MK med dubbla deltävlingar av Tractive Racet - ett race per dag under helgen - årets näst sista tävlingshelg för serien.
Ett 70-tal bilar där 35 bilar går ur rallyklasserna, 20 av dem i trimmat 2wd där Johan Eriksson, Mikael Lundberg, Dennis Olsson, Göran "Lil...Publicerad: 2025-08-14 06:02:26
Dubbelt Svenskt i helgens Future SM-ralli.
I samband med historiska EM-tävlingen i Lahti går Finska Mästerskapet med Future SM-ralli, de går bakom EM-fältet på fredagens sex sträckor, tre sträckor dubbelt, vilket ger 67km special. Under lördagen avslutas tävlingen med att tre sträckor körs mellan EM-tävlingens båda vändor. Totalt 10 mil för ...Publicerad: 2025-08-13 18:40:34
Mille Johansson redo för Barum Czech Rally Zlín – tillbaka i Rally-EM.
Efter en kortare paus från Rally-EM är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka bakom ratten – och redo för en ny utmaning när EM-tävlingen Barum Czech Rally Zlín avgörs i helgen. För första gången på asfalt kommer duon tävla med Škoda Fabia RS Rally2 och Pirelli-d...Publicerad: 2025-08-13 12:30:04
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
FIA European Historic Championship - EM-serien för de äldre bilarna åker till Finland för Lahti Historic Rally, ett rally om 12 sträckor på 14 mil. Tre sträckor dubbelt med start fredag förmiddag, avslutning med tre sträckor dubbelt på lördagen.
40 åkare för rallyt, om än med svalt intresse från ...Publicerad: 2025-08-13 10:41:20
Läget i Rally SM tabellerna efter KR Snapphanerallyt.
Under tisdagen kom de officiella tabellerna för Rally SM efter helgens KR Snapphanerallyt, i topp fem var det i flera klasser till stora delar oförändrat. Dennis Rådström öppnade upp lite större gap mot Kalle Gustafsson samtidigt som Kim Nydén gick upp som trea.
I Nationella 4wd ryckte Peter Joha...Publicerad: 2025-08-13 08:59:00
Inför ERC Barum Czech Rally Zlin, upplägg, startfält och länkar!
Med nationella bilar i startfältet ses totalt 120-talet bilar för tjeckiska ERC-deltävlingen Barum Czech Rally Zlin, lägg till historiska och regionala ekipage som kör delar av rallyt blir startfältet stort. 47 av ekipage kör om EM-poäng i rallyt genom de tre klasserna.
Start i city.
Rall...Publicerad: 2025-08-13 05:56:46
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...Publicerad: 2025-08-12 10:55:45
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
Peter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...Publicerad: 2025-08-12 09:06:39
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Barum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.
TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...Publicerad: 2025-08-12 06:04:24
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...Publicerad: 2025-08-11 18:37:22
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|