|
  Andraplats för Tidemand i Spanien. PRESSRELEASE
VM-säsongen börjar närma sig slutet och att komma hem från Rally Spanien med ett bra resultat var viktigt för både EVEN Managements Pontus Tidemand och hans team SKODA Motorsport. Och Pontus gjorde vad som krävdes av honom när han trots lite tekniskt trubbel levererade snabb och taktisk körning för att säkra andraplatsen i tävlingen.
Det spanska VM-rallyt inleddes med en av mästerskapets mest spektakulära publiksträckor på Barcelonas gator på torsdagskvällen för att sedan fortsätta med grussträckor under fredagen. Pontus Tidemand visade sig snabb trots det svåra väglaget efter kraftigt regn och på fredagens sista sträcka övertog han ledningen från tjecken Jan Kopecký, som även han är fabriksförare för SKODA.
Som den enda tävlingen i VM-kalendern där grus och asfalt mixas, ökade utmaningen när såväl bilar som förare fick ställa om sig inför lördagens etapper på asfalt. Pontus, som har sällskap i högerstolen av co-drivern Jonas Andersson, hittade rytmen redan under förmiddagen men utmanades av Kopecký som är känd som asfaltspecialist. Det blev en kamp mellan de båda Skodaförarna och med den erfarenheten Pontus har, kunde han hålla sig på rätt sida av gränsen och inte jaga för hårt samtidigt som han höll spänningen vid liv.
- Ju mer vi gasar för att vinna tid, desto större blir riskerna och i en sådan här situation är placeringen för mycket värd för att sättas på spel, berättar Pontus. Dessutom kan jag erkänna att vi tampades med några tekniska problem som höll oss tillbaka. Vi gav absolut inte upp tanken på att upprepa fjolårets seger men var medvetna om jobbet vi var här för att göra.
Pontus behöll sitt mogna förhållningssätt även under den avslutande tävlingsdagen och lyckades vara snabbast på söndagsmorgonens två första sträckor, vilket sammanlagt gav honom fem sträcksegrar i helgen. Teamkompisen Kopecký slutade som vinnare i WRC 2-klassen med Pontus endast 15 sekunder efter.
- Jag är glad att vi kunde prestera för att ge SKODA första och andra plats, det var det stora teammålet för helgen. Personligen hade jag hoppats på seger eftersom det här tyvärr innebär att chansen att vinna mästerskapet försvinner, men vi gjorde vårt bästa efter förutsättningarna. Vi slutar ändå med känslan på topp eftersom allt fungerade hundraprocentigt sista dagen. Erfarenheten vi har fått här kommer med all säkerhet till nytta, jag hoppas ju vara tillbaka här nästa år, säger Pontus med ett leende.
Pontus och Jonas är tillbaka i WRC-cirkusen redan om två veckor då det är dags för Wales Rally GB som avgörs mellan den 27 och 30 oktober.
Resultat Rally Spanien WRC 2
1. Jan Kopecký (CZE) 3:22:08.7
2. Pontus Tidemand (SWE) +15.3
3. Frigyes Turán (HUN) +14:54.1
4. Jim van den Heuvel (NLD) +25:02.6
5. Teemu Suninen (FIN) +29:09.0
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-10-16 14:59:28
|
|
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
Back SM ihop med Historiska Sprint & Back Cupen i klassiska Röforsloppet där SMK Arboga står för arrangemanget. Back SM åker en deltävling per dag uppför backen, för de historiska bilarna är det deltävling under lördagen.
90-talet åkare under lördagen där 70-talet är rallyåkare, närmare 30 bilar ...Publicerad: 2025-08-20 11:09:51
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Norska Mästerskapet kör vidare med Rally Grimstad, som arrangör KNA Aust-Agder och där väntar 10 specialsträckor på 75km och allt på asfalt. På plats är också Volvo Euro Cup för tävlande vilket ger en rad extra startande.
Totalt 75 ekipage varav nio går i Rally2-klassen där Eyvind Brynildsen, Fra...Publicerad: 2025-08-20 09:01:48
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Danska Mästerskapet kör på med Rally Juelsminde där Motorsport Nordjylland arrangerar under helgen, årets andra deltävling av fyra för säsongen med 50-talet bilar.
Tävlande drar igång lördag morgon, tre sträckor följt av en kortare service innan dem går igen. Timmans service mitt på dagen innan d...Publicerad: 2025-08-20 06:03:38
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Målet för resan var Laxå och ärendet Laxårallyt när SverigeSerien inledde höstdelen av årets serie. Ett som vanligt fantastiskt fint organiserat rally på rallyvägar som klassens utövare bara hade positivt att säga om. Vägar som hade allt var omdömet. Tack Laxå MK och högsta betyg med vidhängande gul...Publicerad: 2025-08-19 18:45:44
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
Det blev en utmanande helg i Tjeckien för 20-årige Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika när Rally-EM gästade klassiska Barum Czech Rally Zlín. Med hela EM-eliten på plats och svårkörda asfaltssträckor kämpade den svenska duon sig till en tiondeplats i högsta kl...Publicerad: 2025-08-19 17:05:00
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
WRC-serien på gång till Paraguay i månadsskiftet innan de styr mot Chile för Rally Chile Bio Bio den 11-14:e september. Idag släpptes anmälningslistan för rallyt med totalt 49 ekipage varav 42 tävlar i VM-klasser.
Elva åkare i Rally1.
Elva bilar i Rally1-klassen med Elfyn Evans, Kalle Rov...Publicerad: 2025-08-19 13:17:35
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
För första gången någonsin har Ludvika MS, Kolsva MS och Fagersta MK slagit sig samman för att arrangera en rallytävling. Och nu är Heat Rally Bergslagen, en deltävling i Svenska RallyCupen, mindre än 20 dagar bort. Lördag den 6 september är det dags.
När de tre klubbarna bestämde sig för ett för...Publicerad: 2025-08-19 06:03:25
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
För första gången körs en fullvärdig deltävling i Rally SM i samband med SM-veckan – där den direktsända SM-sprinten också utgör Power Stage i SM-deltävlingen i Karlstad under juni 2026.
Tävlingen blir en ordinarie deltävling i Rally-SM 2026, som avgörs på klassiska värmländska grusvägar. Power S...Publicerad: 2025-08-18 16:53:08
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
Idag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.
Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...Publicerad: 2025-08-18 09:02:31
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...Publicerad: 2025-08-18 05:06:36
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|