|
  Väl förberedd Tidemand siktar på seger i Rally Sweden. PRESSRELEASE
Det värmländske hemmahoppet Pontus Tidemand tar sikte på den absoluta toppen när han inleder guldjakten i WRC 2 i rallysäsongens höjdpunkt - Rally Sweden. SKODA-föraren gör sin sjätte start i tävlingen och mer fokuserad och målmedveten än någonsin, hoppas han att de noggranna förberedelserna ska ge avkastning.
Rallytalangen Pontus Tidemand startade sitt tredje år med SKODA Motorsport genom att göra premiär i Rally Monte Carlo för några veckor sen. Tävlingsformen har han konserverat med hård träning, både i och utanför bilen - allt för att komma maximalt förberedd till Rally Sweden.
- Vi tävlar runt om i hela världen men är det någonstans man verkligen vill lyckas så är det på hemmaplan, inför en publik som varit med och supportat i många år. Den här säsongen spetsar vi till allt in i minsta detalj och vi har noga förberett tiden fram till rallyt. På helgens test körde vi omkring 50 mil på vägar av samma karaktär som specialsträckorna och det känns som vi har hittat bra inställningar, berättar EVEN Management-föraren Pontus, som tillsammans med sin co-driver Jonas Andersson slutade tvåa i WRC 2-klassen förra året.
Rally Sweden är det enda utpräglade snörallyt i VM-serien och är känt världen över för sina frusna vägar som kantas av snövallar. Men de senare årens förändringar i temperaturer har gett nya utmaningar. Bland annat kan snövallarna som hjälper till att lotsa bilarna runt svängar lätt ge vika i mildväder och istället göra att man kör fast och om isen på vägarna luckras upp, kan gruset som dras upp förstöra dubbarna i däcken och lämna dem med dåligt grepp.
I år flyttar tävlingens bas högre upp och får sitt center i Torsby i norra Värmland med snötäckta sträckor i såväl de svenska som norska skogarna. Mer än hälften av sträckorna är nya jämfört med föregående år och Hof-Finnskog är en sträcka som aldrig tidigare körts.
- Det kommer att bli ett snabbt rally i år. Det går att hålla hög hastighet på många av sträckorna och många bilar, inklusive vår Fabia R5, är vidareutvecklade från förra året samtidigt som de nya WRC-bilarna självklart toppar upplevelsen för åskådarna ute i skogen.
Rallyhelgen inleds traditionsenligt med en storslagen invigning på Färjestads travbana i Karlstad och där går även startskottet för den första superspecialen med intensiva man-mot-man-heat. Fredagen bjuder på action över gränsen till Norge och på lördagen körs klassiska vägar i närheten av Hagfors. Endast tre sträckor väntar på söndagen med Likenässträckan som går två gånger och Torsbysträckan som Power Stage.
- Vi har ett högt satt mål och kommer att ge allt för att nå det. Motståndet är alltid hårt i Sverige, inte minst från de andra skandinaverna. Det gäller att hålla rätt linjer, läsa av underlaget och inte lita blint på snövallarna. Mästerskapstänket finns såklart i bakhuvudet, men vi har bra förutsättningar för att kunna ta hem det här och nu ser jag bara fram emot att få starta tävlingen, avslutar Pontus.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-02-06 12:15:21
|
|
Inför Croatia Rally - Marczyk eller Mabellini, Mille i Skodan, Calle jagar ERC4 titel.
Croatia Rally tar årets åtta deltävlingar långa EM-serie till mål, rallyt inleds med träning, kval och shakedown på fredag. Första sträckorna blir på lördag, tre som går dubbelt ger närmare 12 mil asfalt. De sista 55km under söndagen där två sträckor går dubbelt.
Två gör upp om guldet.
50...Publicerad: 2025-09-30 09:01:03
Ogier menar allvar med titelfighten - kör Herbstrallye för att hitta farten inför Central European Rally.
Sebastien Ogier lägger nu allt fokus på att ta sin nionde WRC titel, en indikation på det är att han och Toyota Gazoo Racing klämmer in Österrikiska Herbstrallye den 11:e oktober i kalendern som förberedelse inför Central European Rally. Under sina tidigare år var det hans teamkompisar som tog extra...Publicerad: 2025-09-30 05:53:09
Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
En av årets sista tävlingar, en riktig höstklassiker, det handlar om Novemberskölden hos Nässjö MK. Som så många gånger förr, och även framåt final för Bilsport Rally Cup. Årets tävling bjuder 27,5km special fördelat på fyra sträckor
Just nu ett 60-tal ekipage anmälda, anmälan stänger söndagen de...Publicerad: 2025-09-29 18:02:29
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...Publicerad: 2025-09-29 13:01:57
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
ERC finalen på gång, på fredag förmiddag körs träning, kval och shakedown för de 50 tävlande i EM-tävlingen. Kvalet för Rally2 åkarna kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt börjar på lördag morgon, tre sträckor under förmiddagen innan service, samma tre sträckor en andra gång på efter...Publicerad: 2025-09-29 10:51:00
Så gick det i Sturups Sprinten.
Sturups Sprinten under söndagen, Svedala MK som arrangör där en sträcka gick fyra gånger - två gånger åt varje håll i näst sista deltävlingen för Södras RS-DM.
Snabbast runt banan var Joacim Kristiansson som vann A-förare Trimmat 2wd, bakom Jonas Olsson och Tommy Andersson. För B-förarna var Ska...Publicerad: 2025-09-29 09:01:26
Foto från Marknadsnatta.
Stor rallyfinal med Boxholm som utgångspunkt, Västra Östergötlands MK med Marknadsnatta där Svenska RallyCupen tog final, lika så DM-serier för Östergötland, Småland, Gotland och Stockholms rallyåkare. 120-talet rallyåkare gav sig ut på de fyra sträckorna på bort mot fem mil i sydliga östgötaskogarn...Publicerad: 2025-09-28 22:26:25
Säsongen över för Svenska RallyCupen, tabellen öppen för anmärkningar till tisdag förmiddag.
Under lördagen avslutades säsongen av Svenska RallyCupen, när åkarna i Marknadsnatta nådde målet i Boxholm räknades poängen och de tävlande kunde summera sin säsong.
Fem deltävlingar där vi tackar klubbarna bakom Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Heat / Rally Bergslagen och Marknad...Publicerad: 2025-09-28 20:30:24
Andervang totalsnabbast i Sprinttjuren.
Femte deltävlingen i årets SSRC arrangerades av Dals MK under lördagen. Arrangören bjöd på en sprintsträcka som var strax över nio kilometer, som kördes två gånger. Sträckan var häftig med en kuperad och krokig inledning, riktigt snabb över flera mossar för att avslutas med samma karaktär som under ...Publicerad: 2025-09-28 19:52:47
Henkas Grus & Betong Rallyt körs som planerat.
30 ekipage sågs i listan när anmälan stängde till Henkas Grus & Betong Rallyt, Rönne MK´s hösttävling på lördag med tre sträckor dubbelt - 34km och notat av Patrik Barth. Jobbet är gjort, så vi kör menade tävlingsledare Andreas Haraldsson strax efter att anmälan stängt.
- Vi tar emot efteranmäln...Publicerad: 2025-09-28 19:38:19
|
| |
|
|
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|