|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Tidemand ska försvara titeln - jakten startar i Rally Sweden.
Efter förra årets succé där han fullkomligen dominerade WRC 2 och tog hem VM-guldet i klassen är nu Pontus Tidemand redo att starta en ny tävlingssäsong. Han gör sitt fjärde år som fabriksförare för SKODA Motorsport med det stora målet att försvara sin titel - en tuff kamp som, precis som föregående år, startar på hemmaplan i Rally Sweden med ett enormt stöd från publiken.
- Att få tävla i vårt svenska VM-rally är lika speciellt varje gång, berättar Pontus. Det är utan tvekan årets roligaste tävling och förra året var något extra. Att få rulla över målrampen som vinnare efter en perfekt genomförd tävling med hemmafansen jublandes, det är något jag alltid kommer minnas. Men framgångar är en färskvara så nu börjar vi om på ny kula och har mycket att leva upp till. Det finns inget annat alternativ än att gå för guld i år också och visa att vi inte bara kan vinna mästerskap, vi har farten också.
Rally Sweden är fortfarande världsmästerskapets enda event som klassas som ett vinterrally och i år ser det ut att bli de mest vintriga förhållandena på många år med rekordmycket snö. Snövallarna som är typiska för tävlingen och som förarna även kan ta stöd av för att guida bilen genom svängar kan bli extra förrädiska på grund av snömängderna. Ett litet misstag kan göra att man kör fast, särskilt om temperaturerna sjunker och snön blir mer porös. De obligatoriska dubbdäcken ger bra grepp men kommer också med en utmaning i att falla in i en mjuk rytm och bromsa på rätt ställen. Vid lägre temperaturer riskerar även dubbarna att slitas av däcken om grus bryter igenom isen som täcker vägytan.
- Det är lockande att gå ut stenhårt från start när vägarna är så inbjudande och man vill så mycket. Men då kommer stora risker tidigt i tävlingen. Det gäller att ge sig tiden att komma in i det och inte stressa upp sig. Har man en strategi och kör lika mycket med insida som utsida brukar det löna sig i slutändan, säger Pontus, som gång på gång under de senaste åren har visat sin mentala styrka i att hålla huvudet kallt när pressen är som störst. Han har också en stor fördel i att ha Jonas Andersson, en av branschens mest VM-rutinerade kartläsare, vid sin sida.
Även i år är serviceplatsen belägen i Torsby i norra Värmland och ett gediget program på 19 specialsträckor och dryga 314 km väntar under de fyra tävlingsdagarna. Invigning och start sker traditionsenligt med pompa och ståt på Färjestads travbana i Karlstad med snabba man-mot-man-heat på torsdagskvällen. Alla sträckor utom den sista på fredagen går på andra sidan norska gränsen, medan lördagen innehåller klassiska inslag såsom Vargåsen med omåttligt populära Colin´s Crest. Tre sträckor avslutar helgens action under söndagen med målgång i direkt anslutning till serviceplatsen.
- De flesta sträckor har vi kört någon gång tidigare så de känns bekanta och vi har haft några veckor med riktigt bra förberedelser. Jag har faktiskt inte tävlat sen i oktober förra året men däremot varit på en del tester. All körning är bra körning men nu ska vi kicka upp det en nivå och hitta tävlingstempot igen. Med många snabba och erfarna förare blir konkurrensen förstås stenhård, inte minst från vår teamkompis i EVEN Management och SKODA, Ole Christian Veiby, som ser riktigt vass ut efter ett par tävlingar under vintern. Men vi ska göra allt vi kan för att utmana och få till en riktigt bra säsongspremiär, avslutar Pontus.
Tidsschema Rally Sweden 2018
Torsdag 15 februari
20:08 SS1 Super Special Stage Karlstad 1 (1,90km)
Fredag 16 februari
07:55 SS2 Hof-Finnskog 1 (21,26km)
09:07 SS3 Svullrya 1 (24,88km)
09:54 SS4 Röjden 1 (19,13km)
11:31 Service Torsby
13:41 SS5 Hof-Finnskog 2 (21,26km)
15:03 SS6 Svullrya 2 (24,88km)
15:50 SS7 Röjden 2 (19,13km)
16:56 SS8 Torsby 1 (9,56km)
17:31 Flexi Service Torsby
Lördag 17 februari
07:54 SS9 Torntorp 1 (19,88km)
09:12 SS10 Hagfors 1 (23,40km)
10:08 SS11 Vargåsen 1 (14,21km)
11:40 Service Torsby
12:44 SS12 Torntorp 2 (19,88km)
14:12 SS13 Hagfors 2 (23,40km)
15:08 SS14 Vargåsen 2 (14,21km)
17:45 SS15 Super Special Stage Karlstad 2 (1,90km)
19:26 SS16 Torsby Sprint (3,43km)
19:56 Flexi Service Torsby
Söndag 18 februari
07:50 SS17 Likenäs 1 (21,19km)
09:51 SS18 Likenäs 2 (21,19km)
12:18 SS19 Torsby 2 Power Stage (9,56km)
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-02-12 12:03:27
|
|
Mille Johansson redo för Barum Czech Rally Zlín – tillbaka i Rally-EM.
Efter en kortare paus från Rally-EM är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka bakom ratten – och redo för en ny utmaning när EM-tävlingen Barum Czech Rally Zlín avgörs i helgen. För första gången på asfalt kommer duon tävla med Škoda Fabia RS Rally2 och Pirelli-d...Publicerad: 2025-08-13 12:30:04
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
FIA European Historic Championship - EM-serien för de äldre bilarna åker till Finland för Lahti Historic Rally, ett rally om 12 sträckor på 14 mil. Tre sträckor dubbelt med start fredag förmiddag, avslutning med tre sträckor dubbelt på lördagen.
40 åkare för rallyt, om än med svalt intresse från ...Publicerad: 2025-08-13 10:41:20
Läget i Rally SM tabellerna efter KR Snapphanerallyt.
Under tisdagen kom de officiella tabellerna för Rally SM efter helgens KR Snapphanerallyt, i topp fem var det i flera klasser till stora delar oförändrat. Dennis Rådström öppnade upp lite större gap mot Kalle Gustafsson samtidigt som Kim Nydén gick upp som trea.
I Nationella 4wd ryckte Peter Joha...Publicerad: 2025-08-13 08:59:00
Inför ERC Barum Czech Rally Zlin, upplägg, startfält och länkar!
Med nationella bilar i startfältet ses totalt 120-talet bilar för tjeckiska ERC-deltävlingen Barum Czech Rally Zlin, lägg till historiska och regionala ekipage som kör delar av rallyt blir startfältet stort. 47 av ekipage kör om EM-poäng i rallyt genom de tre klasserna.
Start i city.
Rall...Publicerad: 2025-08-13 05:56:46
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...Publicerad: 2025-08-12 10:55:45
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
Peter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...Publicerad: 2025-08-12 09:06:39
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Barum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.
TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...Publicerad: 2025-08-12 06:04:24
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...Publicerad: 2025-08-11 18:37:22
Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
Sommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.
"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...Publicerad: 2025-08-11 16:50:26
Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
Robin Eriksson sammanfattar Snapphanerallyt bredvid Stig Andervang som var den näst sista deltävling i Rally SM för i år, denna tävling skulle komma och bli lite omställning mot tidigare. Stig åkt mycket nere i Tyskland och Holland nu med asfaltsetup och nu grusfjädring och nytt däckmärke som vi ald...Publicerad: 2025-08-11 11:09:36
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|