|
 VOC får Flens Violendagar att blomstra. PRESSRELEASE
Varje år festar den lilla orten Flen i Södermanland med Violendagarna. Flens MS stod värd med drygt 30 km SS genom ett vackert och soligt landskap. Tävlingen utgjorde premiär för klassens sommarsäsong och ingår i såväl Sverige- som SommarSerien. Det var en tävling där favoriterna höll hela vägen och Lukas Kindgren (Elit A), Gustav Johansson (Elit B) och Marcus Persson (Cup) var trion som fick lyfta största pokalen och inkassera maximala poäng i tävlingen.
Bland rostade mandlar och polkagrisstänger kryddades folkfesten i Flen av Violenrallyt som i år blomstrade ytterligare med VOC Mekonomen Rallys gästspel. Hälften av det 74 ekipage starka startfältet utgjordes av klassens vårfina bilar. Flens MS hade satt samman en kvintett av sträckor som kördes utan serviceuppehåll, bara en kortare möjlighet till frivillig service fanns innan sista sträckan. Ett kompakt rally med effektiv tidsplan gjorde att tävlingen för de flesta var färdig omkring tvåtiden på eftermiddagen. Ett faktum som uppskattades varmt av ekipage som var tillresta från större avstånd. Drygt 30 km SS på typiska sörmländska vägar inleddes dock med en kort uppvisningssträcka mitt inne i Flens centrum. Ett annorlunda tilltag som förhoppningsvis gör gott för rally som sport.
? Rally i Sörmland är alltid spännande. Vägarna har en speciell karaktär och landskapet är ju fantastiskt vackert i den mån man hinner njuta av det. Flens MS hade satt samman en härlig blandning av sträckor som till största delen utgjorde breda och hårda byvägar. Därtill kryddat med vackert väder och ett tidsschema som tom gjorde att jag, trots en försening i starten på SS 5, tog mig hem till Skellefteå utan övernattning. Alltsomallt en mycket fin inramning. Jag har till och med hört om en tävlande som han hem, tvätta och lasta av rallybilen, äta middag och gå på 40-årsfest på kvällen, och personen ifråga bor inte ens i Sörmland, säger klassansvarige Roger Fransson.
Lukas Kindgren totalsegrade i Elit A
Lukas Kindgren och Kristoffer Karlsson hade en batalj genom hela tävlingen som slutade med seger för Lukas med 3,3 sekunder. Än tightare var det i kampen om tredjeplats där tre tävlande samlades inom 0,8 sekunder med Tobias Isaksson som innehavare av sista pallplatsen. Fredrik Echkhardt och Dennis Askling förtjänar minst ett omnämnande för den härliga fighten, bra gjort! Annars alltid stabile Emil Andersson var med i fighten men mötte sitt Waterloo på SS5 då bakaxlen rasade.
? Eget beröm luktar illa sägs det men jag vill påminna att jag tippade just Lukas Kindgren som möjlig vinnare i Flen med Kristoffer som ”wild card”. Det är ingen tillfällighet att dessa herrar alltid är uppe och slåss om segern. Som vanligt visar klassen upp vilka tighta fighter vi bjuder på. Mycket beroende på att vi är en enhetsklass men än mer för att förarnivån är så hög i så jämna bilar. Då kan det inte bli annat än jämt. Kampen mellan Tobias, Fredrik och Dennis är ju så jämn det kan bli och verkligen vem som helst av det tre kunde slutat som trea men den här helgen var det Tobias tur, högst välförtjänt också.
Andra raka för Gustav Johansson i Elit B
I Vännäs tog Gustav Johansson första segern för säsongen och han följer upp den med en seger även här i säsongspremiären på grus. Gustav följdes av Dennis Persson och Magnus Westman. Snabba killar som inte fick komma med i topp tre vara Rickard Gustafsson som undersökte dikenas beskaffenhet på SS4 och Dan Rhodin vars tändningslås strulade på SS3.
?Återigen får jag slå mig för bröstet då mitt tips slog in i form av Gustav Johansson. Med sin andra raka seger tar han ett grepp om tabellen även om vi inte ska börja prata om den ännu. Dennis Persson är en snabb kille och kul att se honom här uppe i resultatlistan liksom Magnus Westman som lägger en god skörd poäng till sin serie. Jag beklagar verkligen att Rickard och Dan inte var med och stred. Jag vet att vi hade haft en riktigt spännande topp fem med de herrarna med i leken hela vägen.
Andra raka även för Marcus Persson i C-klassen
Marcus Persson tar även han sin andra raka seger. Denna gång med väl tilltagen marginal till tvåan Mattias Hjalmarsson följd av hemmaföraren William Andersson Eidelöf. Tyvärr log fru Fortuna inte mot cup-klassen denna helg då halva styrkan tvingades bryta av olika anledningar.
?Marcus gör det igen. Inte direkt förvånande och även här tippade jag Marcus som segrare. Mattias och William gör en god insats som kommer in som tvåa och trea. Jag har sagt det förr och jag är övertygad om att marginalerna här kommer att krympa mellan förarna. Säkert hade så skett också om manfallet inte blev iögonfallande stort. Många ekipage fick bryta men det var ekipage vi allt som oftast ser gå i mål så vi lägger det bakom oss och blickar framåt för klassen.
Med detta tackar vi Flens MS för en väl arrangerad tävling med fina sträckor. Nästa tävling tar oss söderut i landet då Wäxjö MS traditionsenligt bjuder upp till Dackefejd. Väl mött till dess!
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-05-24 12:42:31
|
|
Inför Croatia Rally - Marczyk eller Mabedelli, Mille i Skodan, Calle jagar ERC4 titel.
Croatia Rally tar årets åtta deltävlingar långa EM-serie till mål, rallyt inleds med träning, kval och shakedown på fredag. Första sträckorna blir på lördag, tre som går dubbelt ger närmare 12 mil asfalt. De sista 55km under söndagen där två sträckor går dubbelt.
Två gör upp om guldet.
50...Publicerad: 2025-09-30 09:01:03
Ogier menar allvar med titelfighten - kör Herbstrallye för att hitta farten inför Central European Rally.
Sebastien Ogier lägger nu allt fokus på att ta sin nionde WRC titel, en indikation på det är att han och Toyota Gazoo Racing klämmer in Österrikiska Herbstrallye den 11:e oktober i kalendern som förberedelse inför Central European Rally. Under sina tidigare år var det hans teamkompisar som tog extra...Publicerad: 2025-09-30 05:53:09
Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
En av årets sista tävlingar, en riktig höstklassiker, det handlar om Novemberskölden hos Nässjö MK. Som så många gånger förr, och även framåt final för Bilsport Rally Cup. Årets tävling bjuder 27,5km special fördelat på fyra sträckor
Just nu ett 60-tal ekipage anmälda, anmälan stänger söndagen de...Publicerad: 2025-09-29 18:02:29
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...Publicerad: 2025-09-29 13:01:57
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
ERC finalen på gång, på fredag förmiddag körs träning, kval och shakedown för de 50 tävlande i EM-tävlingen. Kvalet för Rally2 åkarna kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt börjar på lördag morgon, tre sträckor under förmiddagen innan service, samma tre sträckor en andra gång på efter...Publicerad: 2025-09-29 10:51:00
Så gick det i Sturups Sprinten.
Sturups Sprinten under söndagen, Svedala MK som arrangör där en sträcka gick fyra gånger - två gånger åt varje håll i näst sista deltävlingen för Södras RS-DM.
Snabbast runt banan var Joacim Kristiansson som vann A-förare Trimmat 2wd, bakom Jonas Olsson och Tommy Andersson. För B-förarna var Ska...Publicerad: 2025-09-29 09:01:26
Foto från Marknadsnatta.
Stor rallyfinal med Boxholm som utgångspunkt, Västra Östergötlands MK med Marknadsnatta där Svenska RallyCupen tog final, lika så DM-serier för Östergötland, Småland, Gotland och Stockholms rallyåkare. 120-talet rallyåkare gav sig ut på de fyra sträckorna på bort mot fem mil i sydliga östgötaskogarn...Publicerad: 2025-09-28 22:26:25
Säsongen över för Svenska RallyCupen, tabellen öppen för anmärkningar till tisdag förmiddag.
Under lördagen avslutades säsongen av Svenska RallyCupen, när åkarna i Marknadsnatta nådde målet i Boxholm räknades poängen och de tävlande kunde summera sin säsong.
Fem deltävlingar där vi tackar klubbarna bakom Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Heat / Rally Bergslagen och Marknad...Publicerad: 2025-09-28 20:30:24
Andervang totalsnabbast i Sprinttjuren.
Femte deltävlingen i årets SSRC arrangerades av Dals MK under lördagen. Arrangören bjöd på en sprintsträcka som var strax över nio kilometer, som kördes två gånger. Sträckan var häftig med en kuperad och krokig inledning, riktigt snabb över flera mossar för att avslutas med samma karaktär som under ...Publicerad: 2025-09-28 19:52:47
Henkas Grus & Betong Rallyt körs som planerat.
30 ekipage sågs i listan när anmälan stängde till Henkas Grus & Betong Rallyt, Rönne MK´s hösttävling på lördag med tre sträckor dubbelt - 34km och notat av Patrik Barth. Jobbet är gjort, så vi kör menade tävlingsledare Andreas Haraldsson strax efter att anmälan stängt.
- Vi tar emot efteranmäln...Publicerad: 2025-09-28 19:38:19
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|