NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
50% Svenskt på prispallen i Junior EM klassen, Jim Hjerpe som co-driver för tvåan Sindre Furuseth - tredjeplats för Adam Westlund och Joakim Sjöberg.

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
Adielsson tog andraplats i JEM klassen för R2, ligger fyra i tabellen.

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
Adam Westlund, tävlandes med stor framgång på Lettisk licens, det var just där han lagt grunden till framgången genom R2 tävlande i ung ålder.

© FIA ERC.
© FIA ERC.
Minst sagt motig helg för Elias Lundberg, körde starkt men tekniska problem förstörde.
Adielsson, Westlund och Lundberg - kommentarerna från helgens Rally Polen.

EM promotorn summerar helgens Rally Polen, här är förarnas kommentarer från den avslutande utskicket från EM organisationen. Sjua totalt i Rajd Polski / Rally Poland var resultatet för Mattias Adielsson och Andreas Johansson, de kör för Sainteloc teamet i en Citroen C3 R5. Ett avåkning kostade tid men skapade publicitet för svensken, trasig drivning med bara bakhjulsdrift var några av problemen för Svensken som trots allt bärgade andraplatsen i Junior EM för R5 bilar.
- Helt fantastiskt, vi gick i mål som tvåa i ERC2 Junior klassen i vårt tredje rally. Visade bra tempo på kvalet och från start, det var det här resultatet vi behövde. Det var nära att ta slut flera gånger, vi har verkligen laddad hårt, men alla har haft sina aha-upplevelser under helgen. Vi lär oss hela tiden, vi tog flera steg från Lettland, det var riktigt krävande sträckor här och det gällde att lita på noterna fullt ut, det gjorde jag och är väldigt glad för en pallplats.

Mattias ligger fyra i JEM tabellen, 56 inkörda poäng och bara tre poäng bakom tvåan, Cyprioten Alexandros Tsouloftas - mellan dem helgens vinnare Filip Mares.

Westlund knep pallen i första försöket.
18-årige Adam Westlund tog Junior EM serien med storm, inledde i eget tempo som var högt nog att hänga med i konkurrenternas tempo. Körde egna teamets Peugeot 208 R2 under Sainteloc-teamets tält.
När söndagen så kom ökades tempo än några snäpp, det samma gjorde konkurrenterna och alla kom inte till mål. Till mål kom Adam och Joakim Sjöberg som trea i Junior EM klassen med sträckseger och ett par andratider i bagaget, Adam summerar.
- Jag drömde om att stå på pallen i mitt första EM rally men trodde aldrig att det skulle vara möjligt, jag är så glad att vara här. Jag försökte bara göra mitt eget rally, försöka undvika punkteringar, vi hade lite tur också. Vi förbättrade oss hela tiden, så nöjd med resultatet för att vara första gången i det här rallyt. Vi gjorde några små misstag men vi var här för att lära oss. Vi körde kontrollerat, men försökte trycka på lite extra på de snabba partierna. Under söndagen satte vi allt bättre tider och allt kändes bra. Vi hittade ett högre tempo och kände oss samtidigt mer bekväma och hade roligt i bilen. Sista loopen handlade mer om överlevnad, djupa spår över allt.

Adam hoppade direkt upp som nia i EM tabellen på 24 poäng, bara fyra poäng bakom svenskkollegan Elias Lundberg.

Elfel och drivaxel stoppade Elias.
En oturshelg hade Elias Lundberg, David Arhusiander och Opel Motorsport, en del tekniskt strul för Elias innan slutligen en drivaxel gav upp, strax intill på sträckan strandade också teamkollegan Gregoire Munster med samma öde, de djupa spåren tog hårt på materialet för R2 bilarna.
- Det kände väldigt bra efter de första etapperna då vi inte var så långt bakom de andra. Självklart vill jag haft högre tempo, men vi försöker att lära oss och öka farten i takt med erfarenheterna. Vi hade lite elektriska problem på lördagen, förlorade intercom och servostyrningen på sträcka åtta och även motorn dog några gånger så vi fick starta om. Bilen fungerade bra på söndagsmorgonen och vi försökte hitta den riktiga rytmen, allt var helt okej. Tråkigt att behöva bryta så nära målet med en pallplats i sikte. Till skillnad från några av våra konkurrenter hade vi inte gjort några egna misstag heller under rallyt.

Sjua i tabellen med 28 poäng för Elias med fyra körda rallyn av sex möjliga.

Norske Furuseth i EM topp med Hjerpe i högerstolen.
EM ledare Furuseth med Svenske Jim Hjerpe i högerstolen har tre andraplatser och toppar serien inför fortsättningen, två deltävlingar på asfalt!
- Vi förtjänade att vinna men Ken Torn gjorde ett riktigt bra jobb. Vi startade den första dagen med starkt och byggde upp en liten ledning, men en punktering satte oss i en svår position. Vi tog in tid på söndagsmorgonen, men när jag såg Kens fart på de dåliga sträckorna efter service, tänkte jag bara att det inte var möjligt så vi körde bara för att överleva och hålla plasten. Jag är förvånad över att vi gjorde det till mål utan problem för att vara ärlig, det var så tuffa vägar. Mästerskapet ser bra ut med tre andraplatser nu, men självklart vill vi också ha en seger, menar Sindre.

Rally di Roma Capitale, Italienskt asfaltrally som promotas av rallyåkaren Max Rendina, tävlingen i andra halvan av juli väntar för EM serien som lovar Svenskt på startlinjen i både R5 och R2 klassen! För R5 klassen ses bland annat Lars Stugemo i en av HMI teamets Hyundai i20 R5.

» Resultatlista, se
''Resultat''.


Följ helgens rallyn:

Publicerad: 2019-07-02 08:55:53






Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
© Flat-out media.Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.

Mille, som tillsammans med kartläsaren ...

Publicerad: 2026-04-22 19:56:52


Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.

Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...

Publicerad: 2026-04-22 18:24:27


Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
© Privat.Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.

För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...

Publicerad: 2026-04-22 14:30:00


180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seFör andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.

Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...

Publicerad: 2026-04-22 11:45:10


NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
© emotorsport.seNorska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.

70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...

Publicerad: 2026-04-22 09:01:38


Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Tidigare nyheter:
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
»
Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC.
»
Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a.
»
Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.