|
 VOC Mekonomen Rallys nationella serier tog sig an Rally Killingen. PRESSRELEASE
Så var det då dags att runda av sommarsemestrarna och blicka mot hösten. VOC Mekonomen Rallys SverigeSerien och SommarSerie gjorde detta med att gästa Kils MK Bils tävling Killingen. Därtill det extra momentet med PowerStage på en utvald sträcka. Rallyt som mätte 27 km över sex sträckor hade en intensiv karaktär och en regnig inledning på dagen gjorde sträckorna lite mjukare men långt ifrån hala eller blöta. Bäst att hantera förutsättningarna var Emil Andersson (Elit A) som vann både sin klass och totalt i VOC. I Elit B slog Oscar Janson till med seger och dito i Cup-klassen gjorde återigen Robin Bäckström. Bland våra snabba ungdomar var det Isak Vikman som var nummer ett den här helgen.
Rally Killingen är känd för att vara en snabb tävling. Vägarna har en sådan karaktär och trots få raksträckor skruvas tempot upp. Kils MK Bil hade satt samman ett kompakt rally om sex sträckor med mycket lite transport mellan sträckorna. Trots idogt löfte om väder från landet (och grannlandets) vädertjänster visste rallygudarna vad som gäller när SverigeSerien står på agendan; regnet upphörde ca 10:45 när första bil startade för att återupptas med lätt duggregn på och inför dagens sista sträcka.
– Det är inte första gången vi gästar Rally Killingen och det finns ju såklart en anledning till det. Inte bara är det beläget i Svenskt Rallys Epicentrum (Värmland), det är också en klassisk tävling med erkänt fina och bra vägar. Vägar med en snabb karaktär vilket varierar vår serie. Tyvärr fick vi erfara en ganska allvarlig avåkning i klassen från Daniel Jonsson med co-driver Jari Liiten. Avåkningar på snabba vägar är alltid läskigt, det vet jag av egen erfarenhet men jag vet att både Daniel och Jari lyckligtvis mår bra. Jari blev medvetslös och efter kontroll på sjukhus konstaterades hjärnskakning, illa nog i sig, men inte värre än att han kunde skrivas ut tämligen omgående. Skönt, säger klassansvarige Roger Fransson.
Sedan var det vädret och SverigeSerien.
– Jag kan heller inte låta bli att kommentera vädret i sann svensk sommaranda. Det är lite oklart men såvitt jag kan minnas har vi inte kört en tävling i SverigeSerie eller SommarSerien med regn sedan Laxå 2014, någon kalenderbitare får gärna rätta mig. Det är i alla händelser en uppseendeväckande statistisk avvikelse, så lite som det regnar på SverigeSerien regnar det inte i vårt land. Till lördagen skulle regnet vara säkert som amen i kyrkan, sa man dessutom i rejäla mängder och ihållande hela dagen. Visserligen bjöds vi enstaka små lätta lätta skurar men i det närmaste uppehåll hela dagen från första start av rallybilar till målgång. Vi får dock konstatera att sviten av helt regnfria tävlingar kom till sitt slut efter drygt fem år.
Emil Andersson fick äntligen till det i Elit A
Emil Andersson har kämpat under säsongen med att hitta rätt i nya bilen. I Kil stämde dock allt vad gäller körningen och Emil kunde inkassera årets första seger. Det satt dock en bit inne då Emil fick erfara problem med elfläkten och kokande bil till följd efter att ha checkat in i TK redan till sträcka 1. Med imponerande iskyla kör de första sträckan och med fartvindens hjälp får de ned tempen och kan reparera felet efter mål och fylla på med vatten. Tvåa blev årets hittills suverän Kristoffer Karlsson följd av Rickard Gustafsson som lyckas knipa sista pallplatsen bara 0,8 sekunders marginal före Tobias Isaksson. Emil var som sagt snabbast över samtliga sträckor men på PowerStage var det Kristoffer som var snabbast följd av Emil och Rickard. Tobias Isaksson och Joakim Ellner Landberg knep de sista poängen.
– Äntligen Emil! Kristoffer Karlsson får ursäkta men jag måste få säga att Emil äntligen verkar fått till sin bil så som han vill ha den och då inkluderar jag inte kylningen i det. Jag såg faktiskt själv hur det rök ifrån Emils bil och imponeras av kylan att räkna med stabiliteten i Volvomotorn och att starta och köra sträckan ut. Inte alla hade gjort samma val men tävlar man om topplaceringar i högsta elitklassen får man ta lite risker. Jag vet också att Emil hade problem med servot på sista sträckan men trots att han fick åka sista biten med ”muskelservo” så tog han en sträckseger där. Imponerande! Imponerande är ju såklart ett ord som också får gälla Kristoffer Karlsson. Vi har skämts bort av hans näst in till obrutna segersvit och återigen ser vi Kristoffer i topp. Vi får också lida lite med Gustaf Johansson som ledde klassen så sent som efter sträcka fyra, slog i ett brunnsrör, knäckte ett stag i bakvagnen som gjorde bilen näst intill okörbar. Slutade till sist på tiondeplats i klassen. Slutligen vill jag gratulera initiativtagaren till höstens mästarmöte, Rickard Gustafsson, till årets första pallplats i serien. Välförtjänt och riktigt bra gjort!
Oscar Janson fick äntligen till det i Elit B
Oscar Janson har jagat segern i år men Dennis Persson har hållit emot fram till Killingen. Nu var det dags för Oscar att få allt att klaffa och därmed ta årets första seger i Sverigeserien. Segern tas före Fredrik Alin som på sistone gjort intåg i serierna igen och när Fredrik Alin är med så kan han aldrig räknas bort, något han visade denna helg. Han var dock hårt jagad av trean Johan Holm och endast sju tiondelar särskilde de två En titt på duons sträcktider skvallrar om en rafflande tiondelsstrid där största differensen dem emellan är 1,3 s på SS 3. Dagens vinnare Oscar knep också maximala poäng genom seger på PowerStage. Johan var snabbare än Fredrik på just den sträckan och tog därmed fyra respektive 3 poäng. De sista poängen fördelades till Dennis Persson och Magnus Lindqvist i nämnd ordning.
– Ibland är det roligt att tippa fel. Det blev en gardering i Elit A och det blev det även i min egen klass, Elit B. Med ny motor i bilen så fick Oscar allt att stämma och kunde köra hem en seger. Riktigt bra kört av Oscar hela dagen som är snabbast på fem av dagens sex sträckor. En läxa jag får ta med mig är att Fredrik Alin aldrig kan räknas bort. Han kör utomordentligt bra och tar andraplatsen före Johan Holm som också gör en fantastisk tävling. Stort grattis till er alla tre!
Ännu en uppvisning av Robin Bäckström i Cup-klassen
Robin Bäckström fortsätter rada upp segrar i serien. Utan tvekan kan Robin betecknas Cup-klassens suverän så här långt. Johan Vedin gästade serien och visade styrka genom att ta sig in på en andraplats före Joel Norqvist. Robin tar även han full pott genom seger på PowerStage följd av Joel. Daniel Jonsson som tyvärr mötte sitt Waterloo på SS 6 knep tredje plats följd av Henrik Johansson och Charlie de Jong.
– Det börjar bli lite svårt att vidare kommentera Robins framfart. Han framstår i det närmaste som en segermaskin som dessutom inte nöjer sig med att göra saker halvdant. Segermarginalerna är tämligen påtagliga för konkurrenterna. Jag hade tyvärr inte full koll på Johan Vedins tempo men jag välkomnar dig tillbaka till serien och hoppas du känner dig manad att besöka oss fler gånger. Med ett sådant resultat borde det vara lockande. Stort grattis också till Joel Norqvist till sista pallplatsen. Vi kan inte heller lämna C utan att kommentera Daniel Jonssons framfart. Ända till sista sträckans målböj så jagade han Robin i kampen om förstaplatsen. Efter nästa sista så skiljde bara knappt 6 sekunder. Jag har sett Daniels tidkort och han tog faktiskt in en god del av detta på sista sträckan, men en miss i målböjen gjorde att resan slutade i ett träd efter fotocellen och det blev sjukhusbesök och en massa jobb i garaget istället för en andraplats med segerkänning. Detta nämnde jag redan i inledningen av det här reportaget. Jag vet att det redan nu mekas hårt och vi kommer att få se mer av Daniel Jonsson riktigt snart, så lägg det namnet på minnet.
Isak Vikman var snabbaste ungdom
Två ungdomar besökt Killingen i år och imponerade stort med sitt högt uppsatta tempo. Isak Vikman går segrande ur striden före Marcus Persson. Båda gör det med tider som håller hög klass och detta trots körning utan noter och först på vägen.
– Vad kan man säga? Dessa två ungdomar går ut först på vägen utan hjälp av bromspunkter eller rena spår att åka i. De har inga noter som hjälper dem på dessa snabba sträckor men ändå presterar de tider som är konkurrenskraftiga i såväl C- som B-klassen. Jag är djupt imponerad, jag har sagt det förr men det tål att upprepas. Isak och Marcus är vandrande bevis på var svenskt rally har sin plantskola. Vad månde bliva av dessa två unga fartfantomer?
Nu är vi igång med hösten och flera spännande tävlingar väntar. Vi tackar Kils MK Bil för en väl genomförd tävling och blickar framåt mot nästa deltävling i Eskilstuna sista helgen denna månad. Väl mött till dess.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-08-12 22:24:22
|
|
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
FIA European Historic Championship - EM-serien för de äldre bilarna åker till Finland för Lahti Historic Rally, ett rally om 12 sträckor på 14 mil. Tre sträckor dubbelt med start fredag förmiddag, avslutning med tre sträckor dubbelt på lördagen.
40 åkare för rallyt, om än med svalt intresse från ...Publicerad: 2025-08-13 10:41:20
Läget i Rally SM tabellerna efter KR Snapphanerallyt.
Under tisdagen kom de officiella tabellerna för Rally SM efter helgens KR Snapphanerallyt, i topp fem var det i flera klasser till stora delar oförändrat. Dennis Rådström öppnade upp lite större gap mot Kalle Gustafsson samtidigt som Kim Nydén gick upp som trea.
I Nationella 4wd ryckte Peter Joha...Publicerad: 2025-08-13 08:59:00
Inför ERC Barum Czech Rally Zlin, upplägg, startfält och länkar!
Med nationella bilar i startfältet ses totalt 120-talet bilar för tjeckiska ERC-deltävlingen Barum Czech Rally Zlin, lägg till historiska och regionala ekipage som kör delar av rallyt blir startfältet stort. 47 av ekipage kör om EM-poäng i rallyt genom de tre klasserna.
Start i city.
Rall...Publicerad: 2025-08-13 05:56:46
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...Publicerad: 2025-08-12 10:55:45
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
Peter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...Publicerad: 2025-08-12 09:06:39
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Barum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.
TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...Publicerad: 2025-08-12 06:04:24
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...Publicerad: 2025-08-11 18:37:22
Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
Sommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.
"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...Publicerad: 2025-08-11 16:50:26
Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
Robin Eriksson sammanfattar Snapphanerallyt bredvid Stig Andervang som var den näst sista deltävling i Rally SM för i år, denna tävling skulle komma och bli lite omställning mot tidigare. Stig åkt mycket nere i Tyskland och Holland nu med asfaltsetup och nu grusfjädring och nytt däckmärke som vi ald...Publicerad: 2025-08-11 11:09:36
Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
Ted Malm har under de sex år som han drivit Volvo Euro Cup blivit uppvaktad av olika förare, team, arrangörer och publik om jag inte skulle öppna upp en klass för de trimmade Volvo bilarna.
Var finns ni gr H team som vill vara med om det där lilla extra.
Efter jag varit och sett på Snapph...Publicerad: 2025-08-11 09:05:17
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|