NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© EKS.
© EKS.
Mattias Ekström och Emil Bergkvist till Arctic Rally Finland.
Mattias Ekström gör comeback i rally-VM, kör WRC3 i Finland.
PRESSRELEASE

Mattias Ekström återvänder till rally-VM (FIA WRC) senare i februari under deltävlingen Arctic Rally Finland. I högerstolen finns tidigare Juniorvärldsmästaren Emil Bergkvist.

26-28 februari kommer FIA WRC Arctic Rally Finland köras kring Rovaniemi i norra Finland. I klassen WRC3 kommer tidigare rallycross-världsmästaren och dubbla DTM-mästaren Mattias Ekström till start med en Škoda Fabia Evo Rally2, som servas av EKS och JC Raceteknik. Som kartläsare finns Emil Bergkvist, föredetta Juniorvärldsmästare i rally – en roll duon nyligen testat under Dakarrallyt.

Bortsett från sina stora framgångar inom rallycross och banracing har Mattias Ekström även en lång historia av rally i bagaget. Under Svenska Rallyt 1999 debuterade Ekström i VM med en Grupp N Mitsubishi. 2004 vann han de två deltävlingarna han körde det året: Sverige och Catalunya. 2005 och 2006 anslöt Ekström sig till Škoda och körde en WRC-bil under utvalda deltävlingar – han visade även då tempo bakom ratten.

Mattias Ekström, förare:
”Rally har varit en livslång passion för mig och att köra Arctic Rally Finland är en punkt på min bucket-list som jag nu kan bocka av. 2021 har jag dedikerat till Extreme E-serien, som kräver väldigt varierad kunskap och förmågan att köra på olika underlag. Arctic Rally Finland är ett perfekt event för mig för att hålla mig i form. Att köra hundratals kilometer på is och snö, och även återuppleva min passion för rally.

Att komma från Dakarrallyt i den Saudi Arabiska öknen till vinterklimat i norra Finland är den största kontrasten någon kan föreställa sig. VM-rallyt blir det första stoppet på min Arctic Adventure road-trip. Det kommer helt klart att bli väldigt kul. De som känner mig vet att jag gillar att vinna och planen är att bjuda de ordinarie förarna i klassen på en fight, även om jag vet att de har mycket mer erfarenheter av just rally. Vi kommer inleda med ett par dagars test innan tävlingen och lovar att förse alla fans med bakom kulisserna-material via sociala medier.”

Emil Bergkvist, kartläsare:
”Att återvända till WRC är en härlig känsla, men jämfört med tidigare kommer jag ha en helt annan roll. Jag känner mig exalterad och vet att det kommer bli en stor utmaning. Jag har jobbat med Mattias ett tag nu, förhoppningsvis kan jag leverera som kartläsare och kanske även komma med några bra tips.”

Joel Christoffersson, teamchef JC Raceteknik:
”Vi hade en väldigt lyckad säsong i fjol tillsammans med Mattias, som gav både team-guld och VM-silver. Så det känns jättekul att även kunna göra det här och vi är glada över att kunna starta igång säsongen redan nu. Senast vi gjorde ett rally var tillsammans med Mattias under Rally Legends 2019. Då var det mer en rolig grej för oss alla, men nu är vi tillbaka för att tävla på riktigt. Mattias är en rutinerad förare och vi kommer göra allt för att kämpa om en pallplats. Jag vet att vårt team har erfarenheten och kunskapen att göra det, så jag ser verkligen fram emot tävlingen. Tyvärr körs inte rallyt i Värmlandsskogarna i år, men vi hoppas såklart att det kommer tillbaka hit 2022.”


» Pressrelease från JC Raceteknik.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Islas Canarias:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2021-02-10 21:58:51






Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
© WRT Rally1 Spain by RMC-RFEDALagom till starten av WRC Rally Islas Canarias släpper Spanska RMC Motorsport att de är andra byggare att registrera sig för WRC27 reglementet, sedan tidigare presenterade RallyOne, ett Belgiskt koncept en satsning under hösten, ännu har ingen testbil setts ute.

RMC-teamet med Roberto Méndez som ...

Publicerad: 2026-04-23 18:22:15


Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
© Toyota Gazoo Racing.Shakedown inför WRC Rally Islas Canarias över för Rally1 klassen, Toyota ställde två rundor på sina ekipage där de var topp fem. Oliver Solberg snabbast båda varven och Svensken slutligen 0,5 sekund före Takamoto Katsuta. Ett par tiondels sekund från VM-ledande Japanen kör Sebastien Ogier in. Fyra g...

Publicerad: 2026-04-23 15:06:14


Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
© Hyundai Motorsport.Lagom till lunch, klockan 12:00 rullar WebTV sändning igång från shakedown inför Rally Islas Canarias, årets femte WRC deltävling. Fyra Toyota först ut på sträckan då första körningen går i WRC-tabellens ordning - tredje bil ut blir Oliver Solberg och Elliott Edmondson.

Sträckan Santa Brigida mät...

Publicerad: 2026-04-23 11:02:45


DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
© emotorsport.seSerierna rullar igång i takt med våren, Västras DM och Svenska SprintRallyCupen tar start med Aleknixen hos Älvbygdens MK. Totalt fem sträckor, tre olika och två av dem går dubbelt vilket ger 2 mil special.
Anmälan stängde på 72 ekipage, de fem första för 4wd där Mattias Olsson, Philip Haag och Joa...

Publicerad: 2026-04-23 09:01:02


Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
© emotorsport.seBack SM startar i Borås, där man kör uppför Himlabacken två dagar, en deltävling per dag hos Borås MK. Totalt 60 bilar varav 35 går i rallyklasser. Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson bland förarna i 4wd.

Andreas Levin, Mikael Lundberg, Richard Åndberg och Daniel Röjsel är några ...

Publicerad: 2026-04-23 05:55:30


Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
© Flat-out media.Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.

Mille, som tillsammans med kartläsaren ...

Publicerad: 2026-04-22 19:56:52


Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.

Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...

Publicerad: 2026-04-22 18:24:27


Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
© Privat.Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.

För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...

Publicerad: 2026-04-22 14:30:00


180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seFör andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.

Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...

Publicerad: 2026-04-22 11:45:10


NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
© emotorsport.seNorska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.

70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...

Publicerad: 2026-04-22 09:01:38


Tidigare nyheter:
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
»
Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.