NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Emil Friman.
© Emil Friman.
I höstas hämtades den nya bilen hem för 2023, en Toyota Corolla för Nationella 2wd klassen. Bilen ska på lack och när gruset tittar fram kommer vi få se Emil och Tom susa fram i Trimmade klassen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Det är så här vi är vana att se Håkan Lindh, fullt ställ på lördagarna i appendix K klassen, som här i Kullingstrofén.

© Håkan Lindh.
© Håkan Lindh.
Det kan vara bra att ha en extra bil funderar Håkan, en ny Volvo 240 byggs i garaget och planen är att den ska vara klar till sommaren.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tobias och Åke siktar på ny SM-säsong, det blir främst i Asfalt och Grus SM serierna vi kommer se Gränna MK ekipaget. I båda mästerskapen har de medaljer att försvara.
Del 13, Vem kör vad 2023, Friman i trimmad Corolla, Lindh bygger nytt och Tobias siktar på nya SM medaljer.

Emil Friman, Vetlanda RRC har tävlat flitigt sedan Ungdomsrally med otrimmad Volvo 940, en stark säsong 2022 i en Volvo 940 grupp F med flera segrar och mästerskap. I höstas hörde vi om bilbyte, vad är på gång?
- Jo, jag och min kartläsare Tom Törngren kommer att byta både bil & klass till nästa år! Från en bakhjulsdriven Grp F till en framhjulsdriven Grp H. Det kommer bli ett "läroår" för att lära sig och komma in i bil och noter när det blir ett annat tempo.

Och det är en Toyota Corolla som gäller?
- Precis, ni kommer att se oss i en Toyota Corolla som går i den trimmade tvåhjulsdrivna klassen! Just nu håller vi på att förbereda rallybilen för lackering, förklarade Emil strax efter nyår.
- Vi kommer att öva noter och även köra ett test med den nya bilen innan säsongen drar igång för att vara lite mer förberedda.

Men vart kommer vi se er tävla?
- Planerna är att åka antingen Sydsvenska Rallycupen eller Svenska RallyCupen. Vi planerar även att köra Grus-SM serien och även en start i traditionella Rally-SM vilket blir deltävlingen Skilling 500 i juni.


Full kalender för Håkan Lindh som bygger nytt.
En frisk fläkt i rallyskogen är Håkan Lindh, Laxå MK´s appendix K åkare har redan hunnit inleda säsongen.
- Första tävlingen är redan gjord i Hälsingerallyt med ett mindre bra resultat, hade lite strul med bilen på transporten och så det blev dåliga tider på sträckorna. Blev inte bättre av att vi ställde oss på tvären och fastnade i tre minuter på ss3. Men vi ska ta nya tag i Östersund den 25:e februari.

Om säsongen är inledd, är planen den klassiska serien?
- Jag och Håkan Berger har tänkt att åka Historiska Rally Cupen och eventuellt Svenska RallyCupen. Tanken ligger på Midnattssolsrallyt om upplägget är lite bättre än förra året, behöver bli lite mer SS-mil och mindre transport. Efter det får det bli Rally Uppland, den historiska tävlingen i Tierp som verkar ha ett riktigt bra upplägg, förklarar Håkan.

Men bilen då, setts att något nytt är på gång i verkstaden.
- Bilen vi ska åka i är samma som 2022, men jag håller på med en ny bil som jag har planerat ska bli färdig före sommaren. Men jag har inte bestämt än om det blir en grupp H eller Appendix K.
- Det kan ju snart gå åt att få ihop en ny bil om man ska kunna åka allt det vi har tänkt oss, avslutar Lindh med ett skratt.


Tobias siktar vidare på Sprint SM i Golfen.
Tobias Pettersson tävlandes för Gränna MK hade ett fullteckat 2022, det slutade med dubbla SM medaljer som hämtades ut i lördags. I Asfalts SM blev det en bronspeng och på grus blev det ett steg upp.
- Våra planer för tillfället är ganska lika 2022-års säsong, vi ska försöka åka Grus och Asfalts SM serierna. Fokus ligger på dem SM-serierna, jag tycker det är roligt att kunna vara med och köra om SM-medaljer till en rimligare peng.
- Men jag vill också hinna åka något i skogen då jag egentligen inte är någon sprintåkare utan det mest råkat bli så, men jag vill givetvis försöka hålla igång den körningen med så gott det går, summerar Tobias klokt.

Den Gula Golfen har gått flitigt och byggts om mellan de olika underlagen, blir det fortsättning i samma bil?
- Jodå, ni kommer att se mig i samma VW Golf 3 för grupp-H klassen samt att det blir någon start i Volvo 940 VOC/grupp F om den är kvar.
- Men ges det möjligheten att köra någon annan bil också så är jag nog inte sen med att tacka ja där, funderar Tobias.

Hur ser förberedelserna ut?
- Det blir mest i verkstaden då Golfen ska få en ny motor till barmarksäsongen, sedan kör jag lite hyrkart och simulator för att "hålla igång" lite.


Läs också:
»
Del 12, Vem kör vad 2023, Månsson kör Corollan, Emil klar med ny 940 & Oskar lånar Golf till SM premiären.
» Del 11, Vem kör vad 2023, FkkCancer-special med Madicken och Miro.
» Del 10, Vem kör vad 2023, Victor SM satsar med Corollan, Helins med Opel i Danmark & Gasfoten laddar för SRC.
» Del 9; Vem kör vad 2023, Kristian SM satsar med Corollan, Wikström till Lima med Fiesta WRC och Levins bygger ny grön 940.
» Del 8; Vem kör vad 2023, Israelsson ska bli 2wd kung i Lima, Alpine-Fransson mot ny säsong och Stugemo funderar på 2023.
» Del 7; Vem kör vad 2023, Jakobssons mot nya rekord i 3 x 4wd, Ingesson SM tävlar i BMW och Noah går för ny seger i Sverigeserien.
» Del 6; Vem kör vad 2023, Saarinen fortsätter i Hyundai, Sandgren fixar SM vecka och rallybilar, Söderström med BMW & Sierra.
» Del 5; Vem kör vad 2023, Liiten siktar på EM start i Sverige, Vestlund i vass 940 och Sebastian osäker.
» Del 4; Vem kör vad 2023, Adolfsson siktar på dubbla SM, Brodin kör för att ha kul & Suvala går för SRC.
» Del 3; Vem kör vad 2023, Friberg mot ny SM säsong, Joel byter co-driver och Rudengren siktar på Sprint SM.
» Del 2; Vem kör vad 2023, trimmad Nissan-special med Nicklas, Gustav och Oskar.
» Del 1; Vem kör vad 2023, Karlsson i fräck BMW, vässad Astra för Robert samt Berg & Bergsten i Fiesta R2.

Publicerad: 2023-01-30 06:30:27






15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
© @World / Red Bull Content Pool.I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...

Publicerad: 2025-08-12 10:55:45


Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
© emotorsport.sePeter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...

Publicerad: 2025-08-12 09:06:39


TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
© emotorsport.seBarum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.

TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...

Publicerad: 2025-08-12 06:04:24


Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
© SMK Eksjö.Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...

Publicerad: 2025-08-11 18:37:22


Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
© Opel MotorsportSommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.

"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...

Publicerad: 2025-08-11 16:50:26


Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
© Robin Eriksson.Robin Eriksson sammanfattar Snapphanerallyt bredvid Stig Andervang som var den näst sista deltävling i Rally SM för i år, denna tävling skulle komma och bli lite omställning mot tidigare. Stig åkt mycket nere i Tyskland och Holland nu med asfaltsetup och nu grusfjädring och nytt däckmärke som vi ald...

Publicerad: 2025-08-11 11:09:36


Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
© emotorsport.seTed Malm har under de sex år som han drivit Volvo Euro Cup blivit uppvaktad av olika förare, team, arrangörer och publik om jag inte skulle öppna upp en klass för de trimmade Volvo bilarna.

Var finns ni gr H team som vill vara med om det där lilla extra.
Efter jag varit och sett på Snapph...

Publicerad: 2025-08-11 09:05:17


Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
© emotorsport.seDen 23:e augusti körs norska Rally Grimstad där KNA Aust-Agder står för arrangemanget, 10 specialsträckor på 75km helt på asfalt från Grimstad. Norska Mästerskapet och Volvo Euro Cup finns på plats i jakt på poäng.

Ordinarie anmälan stängde under lördagen men chansen att anmäla sig till förhöjd a...

Publicerad: 2025-08-11 06:02:25


GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
© GK Door Team Sweden.GK Door Team Sweden fick uppleva både jubel och motgångar under helgens Snapphanerallyt i Hässleholm.

I den internationella 4WD-klassen bjöd Dennis Rådström och Sunniva Rudi på en nervkittlande uppvisning. Inför den avslutande powerstage var marginalen till Kalle Gustafsson endast 0,3 sekunder – ...

Publicerad: 2025-08-10 19:16:21


Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
© emotorsport.seUnder söndagen arrangerades Stieg Ekströms Minne av Teknis MC på Hallsbergs Motorstadion, allt överskott från tävlingen gick till Nyckelfondens cancerforskning. Tre åk på den 2,1km långa sträckan väntade under söndagen.

Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg var vassast genom samtliga tre åk, Hilm...

Publicerad: 2025-08-10 17:01:18


Tidigare nyheter:
Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
Hallberg i topp under fredagen, tekniska problem förstörde lördagen i Snapphanerallyt.
Hårda fighter och dramatiska avgöranden i Snapphanerallyt.
Malm toppade Augustisprinten.
Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Rådström, Grahn, Flodin och Liljegren SM-ledare efter ss8 i KR Snapphanerallyt.
Rally i Hallsberg, Stieg Ekströms Minne under söndagen.
Följ lördagen med Snapphanerallyt, Augustisprinten och Bydalsfjällen Up Hill Race.
Snapphanerallyt inleddes med publikfest i Hässleholm.
Hallberg snabbast när Snapphanerallyt inledde - Karlström, Flodin och Olofsson i SM-topp.
Radio & TV-tablå för KR Snapphanerallyt.
Augustisprinten näst sista i årets Eskilstuna Sprintcup.
SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
» Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
» SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.