NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Oskar Sundell.
© Oskar Sundell.
Mitsubishi Miragen klar i garaget, snart tester inför första SM deltävlingen 2024 för Oskar och co-driver Joakim Söderqvist.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Oskar provade Miragen under hösten, det laddades hårt i skogen från start.

© Team Haanpää Racing.
© Team Haanpää Racing.
Hugo och Stefan redo att hoppa in i nya trimmade Volvo 240´n där tiden efter Ungdomsrally ska spenderas. Först och främst är det SM för att samla mil och erfarenheter som väntar.

© Magnus Lindqvist.
© Magnus Lindqvist.
Vinterdäcken är på, tankarna på ett sabbatsår slogs bort och nu blir det nya VOC säsonger för Magnus Lindqvist och co-driver Sara Ridde.
Del 1; Vem kör vad 2024, Sundell SM satsar i Mirage, Carlberg till grupp H & Lindqvist med ny VOC säsong.

Traditionen med uppstart i mellandagarna av reportageserien "Vem kör vad" där rallyåkarna runt om i landet berättar vad de har på gång fortsätter, idag kastar vi oss ut med första gänget tävlande och team som kommer följas av en lång rad. Tidigt ut i reportageserien är de som kommer inleda tävlandet tidigt in på 2024.

Sundell satsar på SM i Nationella 4wd med Mirage.
Vi inleder i Hedesunda hos Oskar Sundell, han har varit synonym med Nissan Sunny och BMW Compakt, men båda bilarna såldes under hösten, in i garaget kom istället en fyrhjulsdriven Mitsubishi Mirage som tävlades med under hösten. Teamets planer är att satsa på Rally SM och fortsatt tävla för Team Ekmans som tog medalj i SM seriens teammästerskap 2023.
- Vi kör på med vår Mitsubishi Mirage i nationella 4wd. Vi har hunnit med ett test och det kändes både kul och bra. Vi ska försöka hinna med ett eller två test till innan premiären i Hälsingerallyt.

Allt redo med andra ord?
- Ja bilen är genomgången, motorn renoverad och uppdaterad så vi ska nog komma bra förberedda hoppas jag, avslutar Oskar.


Ungdomsmästaren Carlberg, nu C-förare i Trimmat 2wd.
Vi byter bil och klass och tittar mot senaste årens kung i Ungdomsrally, där har Hugo Carlberg härjat högt i listorna. Men åldern tar ut sin rätt, nu är det dags att som C-förare inleda 2024, men vi tittar först bakåt.
- Jag har efter ett par säsonger i Ungdomsrally hunnit med över 40 tävlingar bakom ratten och faktiskt också 20-talet rallyn som kartläsare. Nu har tyvärr tiden i Ungdomsrally lidit mot sitt slut och med en tår i ögat lämnar jag den överlägset bästa klassen där vi ungdomar får möjligheten att dela vårat gemensamma intresse, sporra och sparra varandra till högre höjder och bara få lära känna varandra. Det har varit oerhört roligt men samtidigt ser jag nu fram emot att få ta ytterligare ett nytt stort kliv i rallyvärlden.

Ungdom blir C-förare när 2024 ska inledas.
- Nu vankas C-förarlicens och mycket nytt med noter men inte minst en helt ny bil i en ny klass. Jag har fått en chans som jag aldrig någonsin kunde drömma om att få. Team ”Haanpää Racing” har gett mig en fantastisk möjlighet med hjälp till finansiering av en värre bil och jag kommer nu att stolt köra för team ”Haanpää Racing” som drivs utav Jukka tillsammans med hans son Henrik Haanpää. Mer info om teamet och planerna kan ni läsa på respektive sidor på sociala medier.

Snacket går om en trimmad bil.
- Nyligen införskaffades en Volvo 242 för grupp H. Bilen med EVO-motor, Tractive sekventiell växellåda och mycket godis, mer än så behöver inte ordas om. Bilen håller på att gås igenom för fullt och mycket blir nytt och renoverat för allt skall vara fräscht nu när den skall få jobba hårt i skogarna på massvis av tävlingar. Co-driver blir pappa Stefan som vill följa med mig på denna resa och ta steget ytterligare som kartläsare. Blir alltså mycket nytt för oss båda att lära med trimmad bil samt med noter.

Vi har sett dig tävlandes var stans, Svenska RallyCupen har varit en serie. Var finns du 2024?
- Vi har tillsammans med teamet planerat att försöka köra hela Rally SM-serien då den geografiskt passar in på tävlingar utifrån vår utgångspunkt. SM-tävlingarna i sig håller alltid god standard och man får mycket mil för pengarna samt mycket lärdomar med rekognosering, noter, m.m. Därför tror vi att denna serie kan vara mycket lärorik. Vi kör alltså inte för att vinna utan för att lära oss allt nytt som innebär och späda på med nya erfarenheter och få rutin givetvis. Såklart kommer vi även starta i lite andra tävlingar, en mix av notat och onotat.
- Det hade varit kul att även kunna köra hela Svenska RallyCupen, planen är att köra åtminstone någon deltävling beroende på den ekonomiska situationen, bilen och tiden, funderar Hugo klokt.

Med ny bil i garaget är du sugen på att få ge dig ut?
- 2024 ska bli hur fränt som helst, det rycker i gasfoten hela tiden och suget efter att få stå på startlinjen är enormt. Nu ser vi med glädje fram emot nya året och att kunna köra igång med det som vi alla gillar mest, Rally, summerar Hugo och tillägger.
- Jag måste få tacka alla som gjort det möjligt för mig att över huvud taget kunna hålla på med rally. Ingen nämnd, ingen glömd.


Full VOC satsning igen för Lindqvist.
I toppen av Sverigeserien för VOC brukar Laxå MK föraren Magnus Lindqvist ses, blir det så även 2024?
- Tanken var att vi, jag och co-driver Sara Ridde skulle ta ett sabbatsår 2024 efter mycket tävlande de senaste fyra åren.

Men det låter som ni kommit på andra tankar?
- Ja när snön kom så blev man ju sugen igen då det är det fränaste man kan göra, och Sara tyckte att sommartävlingarna såg roliga ut. Då bestämde vi oss för att åka Vinter och Sommarserierna för VOC 2024.

Det tolkas som det blir med samma bil?
- Planen är att åka med den nuvarande VOC´en i vinter men till sommaren så kommer en nybyggd Volvo 940 VOC bli tävlingsklar. Som vanligt ställer Saras pappa Niklas Ridde upp som serviceman, Stort tack till honom!

Här avslutar vi den inledande delen av en förhoppningsvis lång serier reportage där de tävlande får chansen att visa upp sig!

Publicerad: 2023-12-27 06:28:28






15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
© @World / Red Bull Content Pool.I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...

Publicerad: 2025-08-12 10:55:45


Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
© emotorsport.sePeter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...

Publicerad: 2025-08-12 09:06:39


TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
© emotorsport.seBarum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.

TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...

Publicerad: 2025-08-12 06:04:24


Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
© SMK Eksjö.Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...

Publicerad: 2025-08-11 18:37:22


Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
© Opel MotorsportSommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.

"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...

Publicerad: 2025-08-11 16:50:26


Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
© Robin Eriksson.Robin Eriksson sammanfattar Snapphanerallyt bredvid Stig Andervang som var den näst sista deltävling i Rally SM för i år, denna tävling skulle komma och bli lite omställning mot tidigare. Stig åkt mycket nere i Tyskland och Holland nu med asfaltsetup och nu grusfjädring och nytt däckmärke som vi ald...

Publicerad: 2025-08-11 11:09:36


Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
© emotorsport.seTed Malm har under de sex år som han drivit Volvo Euro Cup blivit uppvaktad av olika förare, team, arrangörer och publik om jag inte skulle öppna upp en klass för de trimmade Volvo bilarna.

Var finns ni gr H team som vill vara med om det där lilla extra.
Efter jag varit och sett på Snapph...

Publicerad: 2025-08-11 09:05:17


Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
© emotorsport.seDen 23:e augusti körs norska Rally Grimstad där KNA Aust-Agder står för arrangemanget, 10 specialsträckor på 75km helt på asfalt från Grimstad. Norska Mästerskapet och Volvo Euro Cup finns på plats i jakt på poäng.

Ordinarie anmälan stängde under lördagen men chansen att anmäla sig till förhöjd a...

Publicerad: 2025-08-11 06:02:25


GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
© GK Door Team Sweden.GK Door Team Sweden fick uppleva både jubel och motgångar under helgens Snapphanerallyt i Hässleholm.

I den internationella 4WD-klassen bjöd Dennis Rådström och Sunniva Rudi på en nervkittlande uppvisning. Inför den avslutande powerstage var marginalen till Kalle Gustafsson endast 0,3 sekunder – ...

Publicerad: 2025-08-10 19:16:21


Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
© emotorsport.seUnder söndagen arrangerades Stieg Ekströms Minne av Teknis MC på Hallsbergs Motorstadion, allt överskott från tävlingen gick till Nyckelfondens cancerforskning. Tre åk på den 2,1km långa sträckan väntade under söndagen.

Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg var vassast genom samtliga tre åk, Hilm...

Publicerad: 2025-08-10 17:01:18


Tidigare nyheter:
Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
Hallberg i topp under fredagen, tekniska problem förstörde lördagen i Snapphanerallyt.
Hårda fighter och dramatiska avgöranden i Snapphanerallyt.
Malm toppade Augustisprinten.
Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Rådström, Grahn, Flodin och Liljegren SM-ledare efter ss8 i KR Snapphanerallyt.
Rally i Hallsberg, Stieg Ekströms Minne under söndagen.
Följ lördagen med Snapphanerallyt, Augustisprinten och Bydalsfjällen Up Hill Race.
Snapphanerallyt inleddes med publikfest i Hässleholm.
Hallberg snabbast när Snapphanerallyt inledde - Karlström, Flodin och Olofsson i SM-topp.
Radio & TV-tablå för KR Snapphanerallyt.
Augustisprinten näst sista i årets Eskilstuna Sprintcup.
SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
» Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin.
» SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.