NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Andreas Hovind.
© Andreas Hovind.
Andreas Johansson renoverar och satsar på nya SM medaljer i Backe men också sikte mot Svenska RallyCupen.

© Andreas Hovind.
© Andreas Hovind.
Sedan bilderna tog har också den nya motorn tagit plats i bilen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Hugo Landin fortsätter med Volvo 940 men nu som B-förare. Inget helt bestämt för säsongen ännu.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tempot har varit högt och nu är det dags för nästa steg i satsningen för Vincent.
Del 5; Vem kör vad 2025, Hovind med SRC & Back SM, Landin som B-förare & Vincent kollar dämparna inför Colins Crest.

Femte delen och tre nya tävlande som släpper sina tankar kring framtiden, den här gången är de Volvo som märke och grupp F är klassen, tre framgångsrika åkare som satsar på nytt inför 2025. Vi inleder med SM-vinnaren i Standard, Andreas Hovind.
- Jag kommer att satsa på Svenska RallyCupen och Back SM under 2025, inleder Andreas snabbt.

Och bilen ser ut att bli den samma men i uppdaterat skick?
- Jo, kommer fortsätta med samma Volvo 850 för grupp F som vi gör en hel del uppdateringar på med bland annat en ny motor och nya Bigem-dämpare.

Och när drar ni iväg?
- Det blir ganska lugnt i vinter, planen är att ha bilen klar och åka Vinterpokalen för att testa och för att jag och Henrik Pedersen ska få åka en tävling ihop innan säsongen drar igång på riktig i slutet av april, Henrik är den som kommer vara co-driver i Svenska RallyCupen.
- Missar tyvärr Tierps tävling då dom flyttade den och det då krockar med Back SM. Trots det är målet att var med och slåss om pallplatserna i båda serierna, avslutar Hovind.

Landin som B-förare, premiär i Påsk.
Hugo Landin såg vi flyga fram på rallysträckorna under fjolåret, radade upp segrar och pallplatser i grupp F klassen. Vad händer i år?
- Det är inte helt klart vad vi ska göra, men jag och Jesper ska försöka jobba på samspel i bilen för att hitta mer fart och säkerhet, sen ska vi såklart ha riktigt skoj!

Samma Volvo men nu som B-förare.
- Vi kommer synas i samma Volvo 940 VOC men nu som B-förare, jag förbereder mig genom att analysera incar filmerna från 2024 så jag vet vad som behöver bli bättre, så får bilen lite underhåll och andra förbättringar också.

Gjort någon notering i kalendern?
- Nja, premiären blir nog Stenbockensprinten i Norrköping på Påskafton samt en start i Slottssprinten hoppas vi på. Vi har inte riktigt bestämt oss när det gäller cuper dock, men där finns Svenska RallyCupen på kartan men beror lite på vad som passar bäst.

Standard-RM för Vincent, renoverar och finslipar.
Skillinaryds MKs Vincent Johansson hade högt tempo i Otrimmade klassen som C-förare förra säsongen, det låter som tanken är att tempot ska skruvas upp än mer inför kommande säsong?
- Huvudmålet vi har med oss är att försöka köra fler och större tävlingar med noter. Vi siktar på att köra alla grustävlingar i RM-serien, minst sagt en nivå upp mot vad vi gjort i år! Utöver det kommer vi att åka Smålands DM precis som i år, samt att vi ska försöka köra alla deltävlingar i Sydsvenska Mästerskapet också eftersom de i princip går hand i hand med DM.

Bilen putsas det vidare på inför nya säsongen?
- Vi kommer fortsätta i samma Volvo 940, för grupp F i Standard som vi kört tidigare. Inga större uppdateringar är planerade utan det kommer bli fokus på renovering. Ska man reda ut Colins Crest med VOC-dämpare får man försöka ha det så fräscht det går... avslutar Vincent och ser fram emot att få tävla på EM vägarna i Värmland.

Läs också:
»
Del 4; Vem kör vad 2025, Victor laddar om, mycket rally för Wesslen, oplanerat bilbyte för Fällman.
» Del 3; Vem kör vad 2025, Appendix K special med Berglund, Fransson och Lindh.
» Del 2; Vem kör vad 2025, Bergman i Mitsubishin, Kristian tar ett mellanår och Noah i nybyggd S40.
» Del 1; Vem kör vad 2025, Emil och Elliot två med SM ambitioner, Pahlin och Suvala siktar mot Svenska RallyCupen.

Publicerad: 2025-01-02 13:12:33






Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
© Hyundai Motorsport.När listan för Central European Rally släpptes var det utan anmälan om tävlan för tillverkande team för VM fyran, estländaren Ott Tänak. Kanske var det bara en miss, men så var det inte - estländaren kommer inte köra om poäng för Hyundai Shell Mobis World Rally Team mer i år.

Problemen i Chile st...

Publicerad: 2025-09-24 08:59:54


Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
© emotorsport.seVetlanda RRC med Rally Vetlanda den 4:e oktober, tävlande för Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna och RM för Historiska Rallybilar. 48,6km special fördelat på sex unika sträckor väntar.

Ordinarie anmälan stängde måndag kväll men klubben har beslutat om att förlänga anmälningst...

Publicerad: 2025-09-24 05:58:42


Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
© emotorsport.se- Vi laddar för en fin dag i skogen, väderprognosen lovar just nu fint väder med en sval morgon och runt 16 grader senare under dagen, svag vind och inget regn, säger Marknadsnattas mångårige tävlingsledare Tommy Andersson.

Västra Östergötlands MK kommer med 120-talet ekipage till start.
...

Publicerad: 2025-09-23 19:41:49


Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
© Toyota Gazoo Racing.Central European Rally körs genom Tyskland, Österrike och Tjeckien - rallyt genom de tre länderna går på asfalt och spännande när det körs i mitten av oktober med skiftande väder. Idag släpptes anmälningslistan som visar på 47 tävlande varav 30 kör i VM klasser när rallyt går för sista? gången.

T...

Publicerad: 2025-09-23 13:02:53


50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
© emotorsport.seFörsta helgen i oktober avgörs ERC-serien i Croatia Rally, en spännande sådan i totalen där 15 poäng skiljer Mikolaj Marczyk och Andrea Mabellini - den sistnämnde Italienaren har då redan en nolla i protokollet - ledande Polacken har 13 poäng från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia som sitt sämsta r...

Publicerad: 2025-09-23 12:24:24


Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
© Junior WRC / M-Sport.Med knappt fem månader kvar till start av Rally Sweden 2026 är nu bansträckningen klar. Och publikmagneten från i år med Shake Down läng Strandpromenaden i Umeå blir det även 2026.
Shake Down på Strandpromenaden blev helt klart ett nytt och lyckat grepp när vi införde det i år. En publiksuccé ...

Publicerad: 2025-09-23 10:49:08


Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
© emotorsport.seRallylegend den 2-5:e oktober, alltid en motorfest utan dess like i San Marino. Körningarna drar igång på torsdagen med shakedown, två sträckor på fredagens kväll i mörker, fem sträckor på lördagen och tre på söndagen, sista dagen.

82km på asfalt där alla ekipage bjuder på den show de kan, uppvis...

Publicerad: 2025-09-23 08:59:00


Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
© American Rally Association.Overmountain Rally Tennessee från Newport avgjorde näst sista deltävlingen i Amerikanska mästerskapet. Som klar mästare stod Brandom Semenuk över start.

Det öppnade för Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 att plocka sträcksegrar, den snabbe amerikanen har med sin Internationella bil haft svårt...

Publicerad: 2025-09-23 05:55:45


Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
© emotorsport.seSprinttjuren arrangeras av oss i Dals MK Rally på lördag. Första bil lämnar huvudstart 12:00 som är vid Facklan i Bäckefors invid väg 172 där även HQ o Serviceområdet är beläget.

Vi kör en specialsträcka på 9,3km två gånger. Sträckan har inte körts ofta i modern tid och innehåller de mesta man ka...

Publicerad: 2025-09-22 10:49:14


Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
© emotorsport.se22 tävlande i sju klasser när Falerumsbacken Lagtävling kördes under söndagen, då tre åk uppför den 1,2km långa grusbacken. Tre olika snabbaste ekipage i omgångarna, Andreas Ekström, Thomas Lennstrand och Jimmy Ekström vann åken.

Totalt efter de tre omgångarna stod Lennstrand överst med Jimmy och...

Publicerad: 2025-09-22 09:02:41


Tidigare nyheter:
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
Så gick det i TEAB Racet.
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Foto från TV-Svängen.
Virtuell chikan används på Temahallen grussprint.
Brynildsen tvåa men Norsk mästare - Svenska framgångar i NM finalen.
Stopp för Helin efter ss3 i Danmark, ändå Svenska framgångar, Kjellgren klassvinnare.
Volve snabbast totalt i Rally Cesis - Arvid snabb i 2wd.
Johannesson snabbast totalt i Runt Mjölkpallen Pokalen.
Stavbom körde hem Wez-Mek Pokalen.
Kristensson ohotad i TV-Svängen - spännande kamper i trimmat 2wd.
Pettersson snabbast uppför Falerumsbacken.
B-förare i 2wd snabbast totalt i Rikspokalen.
Startskott för Rally Sweden 2026 - ansökan för sträckor lämnades i veckan.
Rikspokal, TV-Sväng, Wez-Mek och Mjölkpallspokal bland rallyna att följa - Resultat, Radio och tracking.
Sesks leder Rally Cesis - Carlsson 3:e 2wd totalt.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage.
» SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
» Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
» Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck.
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
» Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
» Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.