NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Maximus Joge Motorsport.
© Maximus Joge Motorsport.
Tvåa i debuten med noter och på vintervägar för Maximus Joge som hade Ronnie Maxe i högerstolen under Finnskogsvalsen.
SM-uppladdning i Finnskogsvalsen för Joge den yngre - satsar på full Rally SM säsong.
PRESSRELEASE

Maximus Joge, Finspångs MS som i år fyller 17 satsar på full Rally SM säsong 2025. Fokus kommer att ligga på Junior SM men då juniorerna inte tävlar på vintern så blir det även stora SM från start som kommer ingå i den målmedvetna planen.

Som uppladdning och för att komma in i noter och att tävla på snö och is kördes Finnskogsvalsen under lördagen, det var första gången gällande båda noter och vinter.

Finnskogsvalsen körde Maximus med Ronnie Maxe som co-driver under lördagen med den Volvo 940 grupp F som kommer att tävlas med under året.
- Vi lade upp en plan för lördagen, säger Maxe, att såklart försöka ta oss till slutmålet.

Det blev en bra tävling skulle det visa sig när vi summerade dagen. Vi märkte stor skillnad mellan SS1 och SS8 på hur notupplevelsen var och att vi gärna skulle se att det här med noter går in och har funkat bra. Resultatet inte lika viktigt.

Med nio mil special på åtta sträckor så var det väldigt värdefulla mil på vinterunderlag och att få höra alla dessa noter som plötsligt strömmade in i hjälmen.

Maximus har vant sig under ett par år i Ungdomsrally att läsa väg och köra nästan enbart efter vad han själv ser framför sig. Till denna säsong har Maximus valt att klassa upp sig till C-förare även om han skulle kunna ha åkt Ungdomsrallyt ett år till.
- Den tidigare uppklassningen beror helt och hållet på att det gått så bra i Ungdomsrally och Maximus i sin målmedvetna satsning vill komma igång med noter så snart som möjligt.

Och vilken not- och vinterdebut det blev i Finnskogen.
- Ja vår plan för dagen överskreds nog med råge och överraskade många, säger Maxe och fortsätter.
- Vilken talang jag fick äran att vara med och starta igång en framtid för med en strålande känsla och bilkontroll som få 16-17 åringar kan stoltsera med. "Maxi" är så grymt fokuserad på det han vill, otroligt lyhörd och tar åt sig av nya intryck och uppgifter. Sköter sponsorkontakter och är med i garaget.

Med kloka ord beskrev han under tävlingens gång att han nog inte ska öka mer nu utan hålla det tempo vi hade eller rent av slå av lite och åka renare i spåren utan att sladda för mycket. Och nog hade vi tempo allt då vi körde ikapp framförvarande på tre av åtta sträckor.

Både "Maxi" och Maxe vill passa på att säga att ingen skugga ska falla över de ifatt åkta som gick åt sidan så snart de bara kunde så vi kunde passera.

Efter en otroligt moget genomförd tävling avslutar Maxe som nu lämnar över högerstolen till den väldigt rutinerade Mikael Johansson, Ludvika MS som kommer att lotsa "Maxi" i Junior SM och Rally SM.

Maxe har åtaganden i egna MiRo Motorsport men kan säkert komma att hoppa in i Volvon igen om Micke skulle få förhinder.
- Ja det är jag väldigt tacksam för att få in så mycket rutin i bilen för min utveckling. Det kommer att bli bra, tillägger Maximus.
- Jag drömde nån natt innan tävling att vi tog en sträckseger på SS1, flikar Maximus in.
- Det skrattade ju vi andra lite åt när det var första notförsöket, flikar pappa Jimmy in, själv meriterad SM åkare.

Men nu ska ni få höra, i denna vinter- och notdebut i Torsby tog Joge och Maxe sträcksegern på SS1 och SS2.

Vi slutar tvåa bland de 17st C-förarna efter duktiga Dante Johansson / Crister Carlsson och slutar 9:a totalt i den 33 bilar stora bilklassen "Grp F / VOC / GrpN 0-1600 A-B-C förare".
- Här har svensk rallysport ännu en ung talang med högt ställda mål att ha koll på, summerar co-driver Maxe.


» Pressrelease från Co-driver Ronnie Maxe.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Aleknixen:[Resultat][Info]
Vilda Ryd Racet:[Resultat][Rallyradio][Info]
Team Pitan sprinten:[Resultat]
Rally Sørland:[Resultat][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Rally Porec:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Costa Smeralda Rally:[Resultat]
Rally Sulingen:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Islas Canarias:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2025-01-19 17:24:04






Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
© emotorsport.seMega Rally Cup startar söndag förmiddag med BDS-Sprinten som första stopp i kalendern. Hos Dals MK väntar tävlingen bestående av 3 x 2 varv per omgång vilket blir ca 4km.

Tunt med bara 35 startande för de sex klasserna, 16 av bilarna för 2wd där Kristian Johansson, Tommy Nilsson och Ole Morten Ko...

Publicerad: 2026-04-25 09:57:25


Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
© emotorsport.seRallysäsongen drar igång allt mer, lördagen med Vilda Ryd Racet dit 190-talet ekipage beger sig för att avverka sex sträckor. På besök är tävlande för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och 1300 Rallycup.

Sigtuna RC arrangerar Team Pitan sprinten med...

Publicerad: 2026-04-25 05:30:14


Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
© Helin Motorsport.På kvällens sista sträcka i tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen gick Marijan Griebel upp i topp av rallyt, passerade då med 0,1 sekunds marginal Carsten Mohe i en Porsche 992 Rally GT.

Samma bilmodell gäller för Julius Tannert som ligger trea, 12,5 sekund från framförvarande. Dennis Rostek följe...

Publicerad: 2026-04-24 20:40:09


Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Fem av fredagens sju sträckor avverkade i WRC Rally Islas Canarias, dagens andra sträcka ströks då en publikparkering hamnat helt fel på ett av säkerhetsskäl avlysta plats nära sträckan.

Toyota Gazoo Racing firar stora framgångar och dominerar det Spanska VM rallyt, teamets samtliga fem bilar ha...

Publicerad: 2026-04-24 19:54:15


Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec körs helt på asfalt, 11 mil special över 12 specialsträckor. Två sträckor dubbelt lördag förmiddag - två nya sträckor två gånger för eftermiddagen. Söndagen startar om med två sträckor dubbelt på 32km.
Rallyt med basen från Porec har 70 tävlande ut, 10-talet namn ur Rally2 kla...

Publicerad: 2026-04-24 12:26:43


80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
© Nils-Brage Pettersson.Team Pitan sprinten hos Sigtuna RC, det tävlas för Historiska Back & Sprintcupen. Av de 83 anmälda tävlar 48 inom de Historiska klasserna. En sträcka på 9km går två gånger under dagen.

De äldre bilarna går med åtta av de tio inbjudna klasserna bemannade där Hans-Åke Söderqvist, Göte Nygren och me...

Publicerad: 2026-04-24 10:44:46


Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Mycket Svenskt i publiken för Rally Islas Canarias, vid 9:25 rullar fredagens etapp igång då ss2 Valleseco - Artenara 1 över 13km inleds. Timman senare startar Tejeda - San Mateo 1 och vid 12:!6 är det dags för Mogan - La Aldea 1.

Efter dem tre sträckorna väntar halvtimmans service, från 16:01 dr...

Publicerad: 2026-04-24 09:12:21


Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
© emotorsport.seVilda Ryd Racet är startskottet för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet samt deltävling i 1300 Rallycup som redan tävlat under vintern. Till Ryd kommer 180-talet tävlande för att köra 49km special på sex olika sträckor.

Ungdomsrally stor, 9 ekipage.
Intress...

Publicerad: 2026-04-24 05:54:07


Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
© Toyota Gazoo Racing.1,89km SS1 BP Ultimate - Las Palmas de Gran Canaria 1 med trixande mellan betongblock på en byggd stadionsträcka, störst risk tog VM-ledande Takamoto Katsuta som satte bästa tid för kvällen, 1:54,2 minut genom sträckan. 0,4 sekund bakom var Sami Pajari som verkligen ökade tempot under säsongen efter...

Publicerad: 2026-04-23 20:30:01


Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
© WRT Rally1 Spain by RMC-RFEDALagom till starten av WRC Rally Islas Canarias släpper Spanska RMC Motorsport att de är andra byggare att registrera sig för WRC27 reglementet, sedan tidigare presenterade RallyOne, ett Belgiskt koncept en satsning under hösten, ännu har ingen testbil setts ute.

RMC-teamet med Roberto Méndez som ...

Publicerad: 2026-04-23 18:22:15


Tidigare nyheter:
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
»
Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.