NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Opel Motorsport.
© Opel Motorsport.
Det gick undan på de centraleuropeiska rallyvägarna när Calle och Torbjörn Carlberg premiärkörde nya Opel Mokka GSE i Central European Rally, det gick så fort att FIA till och med vill sänka toppfarten.

© Opel Motorsport.
© Opel Motorsport.
Tre generationer Opel, helt nya Mokka GSE hade sällskap av föregångaren Corsa-e och den många år äldre, nu historiska Ascona A.

© Opel Motorsport.
© Opel Motorsport.
Calle fick chansen att testa och vara med och utveckla, ge tips på förbättringar till Opel Motorsports tekniker och samtidigt få känna på vad nästa års cupåkare har att tävla med.

© Opel Motorsport.
© Opel Motorsport.
Nya Opel Mokka GSE ska ersätta dagens Corsa-e i nästa års enhetscup, tävlingar i europa väntar och bilen väntas ge mer effekt och längre räckvidd som ger fler mil special under säsongen.

© Calle Carlberg Motorsport
© Calle Carlberg Motorsport
Vill du gå samma väg som Calle, är du intresserad av att tävla i en tät enhetsklass med ny teknik inom ett fabriksteam 2026 - kontakta då Calle.
Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.

Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.

Carlberg är en i raden av rallyåkare som gått vägen via Opel Motorsports enhetsklasser där förstapriset är en Junior EM säsong nästkommande säsong. Enhetsklass med identiska bilar ger tätt mästerskap som sorterar ut talangerna under en säsong, samtidigt med eldrift kan man också nå en helt ny marknad med sponsorer.

Men hur gick då helgens körning med helt nya Mokka GSE?
- Allt gick helt enligt plan i Central European Rally, vi var där för att dels visa upp nya Mokkan men också för att köra tester inför nästa år, berättar Calle och mycket handlade om batterikylning.
- Då bilen har 280 hästkrafter är det en riktig utmaning att hålla nere temperaturen på cellerna. Den bilen som Opel använder som utvecklingsbil har inte rätt kylsystem ännu och därför tappade vi mycket kraft på de längre sträckorna. Däremot står det redan en bil i Paris hos Stellantis med rätt system där man har löst större delar av kylproblemen.

Ett äventyr för dig, samla mil och kontakter.
- Det är för mig, sjukt spännande, att tävla med en bil som inte är helt färdigutvecklad. Man kan vara med och påverka hur slutprodukten blir och jag tror vi kom med värdefulla idéer till nästa år. Bland annat har bromspedalen alltid varit stenhård på både Corsan och nu Mokkan. När jag tävlade fick jag använda båda fötterna för att få full bromseffekt. Detta tog man med sig och kommer att ändra till 2026.

Utvecklingen går fort, vad skiljer Corsa och Mokka?
Du som har ett par säsonger bakom dig i Corsan, som har år på nacken i en era med snabb utveckling, hur var prestandan i Mokka?
- Vi ska egentligen inte prata om prestandan jämfört med andra bilar ännu då allt inte är bestämt med effekt, vikt och annat. Men i helgen var vi snabbare än alla Rally-4 bilar i rallyt. Vi var till exempel 14 sekunder före dem på 12km långa Granit Und Wald men jag tror samtidigt att jag hade åkt snabbare i Rally 4:an, mestadels på grund av vikten. Jämfört med Corsa-e var vi långt före.

Vad skiljer tekniskt?
- Man har ett större batteri i Mokkan, egentligen bara 4kwh större men det behövs med tanke på att man har mer än dubbelt effekt. Tanken nästa år är att man ska ha ett nytt laddsystem som gör att bilarna kan laddas på fler ställen än på "huvudservice". Detta möjliggör att man kan köra mycket mer sträckor och förhoppningen är att man snart kan köra lika mycket som bensinbilarna i tävlingarna.
- I fjädringsväg känns bilarna väldigt lika varandra, de är väldigt stabila och enkla att köra. Det jag förvånas över med dessa elbilar är hur sjukt snabbt man får upp temperaturen i däcken. Med rally4-bilen måste jag värma långt innan sträckan och får aldrig upp temperaturen bak. I Mokkan räckte det med några hundra meter värmning innan däcken var varma både fram och bak. Detta såklart pågrund av vikten.

Bilen går fort så det räcker?
- Vi hade som snabbast 204km/h i topphastighet men även i dessa hastigheter var bilen enkel att kontrollera och kändes stabil. Man kommer däremot sänka topphastigheten till 2026 då FIA inte var jätteglada att vi åkte snabbare än WRC.

Vad vi erfar ska Mokka GSE ersätta dagens Opel Corsa-e i enhetscupen 2026.
- Tanken är att Mokkan kommer bli ny cupbil, man kommer i december planera ett förartest där intresserade förare får provköra bilen.
- Kalendern är inte helt klar, men två deltävlingar kommer gå i Tyskland och resten utspritt i Europa. Segerpriset kommer att kvarstå, en fabriksförarplats i Junior ERC 2027.

Opel vill se nya Svenska rallyungdomar i cupen!
För dig var cupen en språngbräda som tog dig vidare till EM och där du nu står som juniormästare ihop med Opel Motorsport, hur ser du på cupens framtid?
- Som jag ser det är detta helt klart bästa sättet för Svenska talanger att ta sig ut i Europa. Jag kan bara tala ur egen erfarenhet hur viktigt detta har varit för mig. Det finns inget annat bilmärke som jobbar på detta viset med unga talanger och om man har funderingar på hur detta funkar kan man gärna höra av sig till mig. Opel har alltid gillat svenska chaufförer och har bett mig scouta ut talanger från Sverige som skulle vara intresserade att köra nästa år.


Följ helgens rallyn:
Rally Sulingen:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Islas Canarias:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2025-10-22 08:55:19






Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
© Toyota Gazoo Racing.1,89km SS1 BP Ultimate - Las Palmas de Gran Canaria 1 med trixande mellan betongblock på en byggd stadionsträcka, störst risk tog VM-ledande Takamoto Katsuta som satte bästa tid för kvällen, 1:54,2 minut genom sträckan. 0,4 sekund bakom var Sami Pajari som verkligen ökade tempot under säsongen efter...

Publicerad: 2026-04-23 20:30:01


Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
© WRT Rally1 Spain by RMC-RFEDALagom till starten av WRC Rally Islas Canarias släpper Spanska RMC Motorsport att de är andra byggare att registrera sig för WRC27 reglementet, sedan tidigare presenterade RallyOne, ett Belgiskt koncept en satsning under hösten, ännu har ingen testbil setts ute.

RMC-teamet med Roberto Méndez som ...

Publicerad: 2026-04-23 18:22:15


Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
© Toyota Gazoo Racing.Shakedown inför WRC Rally Islas Canarias över för Rally1 klassen, Toyota ställde två rundor på sina ekipage där de var topp fem. Oliver Solberg snabbast båda varven och Svensken slutligen 0,5 sekund före Takamoto Katsuta. Ett par tiondels sekund från VM-ledande Japanen kör Sebastien Ogier in. Fyra g...

Publicerad: 2026-04-23 15:06:14


Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
© Hyundai Motorsport.Lagom till lunch, klockan 12:00 rullar WebTV sändning igång från shakedown inför Rally Islas Canarias, årets femte WRC deltävling. Fyra Toyota först ut på sträckan då första körningen går i WRC-tabellens ordning - tredje bil ut blir Oliver Solberg och Elliott Edmondson.

Sträckan Santa Brigida mät...

Publicerad: 2026-04-23 11:02:45


DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
© emotorsport.seSerierna rullar igång i takt med våren, Västras DM och Svenska SprintRallyCupen tar start med Aleknixen hos Älvbygdens MK. Totalt fem sträckor, tre olika och två av dem går dubbelt vilket ger 2 mil special.
Anmälan stängde på 72 ekipage, de fem första för 4wd där Mattias Olsson, Philip Haag och Joa...

Publicerad: 2026-04-23 09:01:02


Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
© emotorsport.seBack SM startar i Borås, där man kör uppför Himlabacken två dagar, en deltävling per dag hos Borås MK. Totalt 60 bilar varav 35 går i rallyklasser. Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson bland förarna i 4wd.

Andreas Levin, Mikael Lundberg, Richard Åndberg och Daniel Röjsel är några ...

Publicerad: 2026-04-23 05:55:30


Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
© Flat-out media.Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.

Mille, som tillsammans med kartläsaren ...

Publicerad: 2026-04-22 19:56:52


Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.

Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...

Publicerad: 2026-04-22 18:24:27


Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
© Privat.Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.

För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...

Publicerad: 2026-04-22 14:30:00


180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seFör andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.

Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...

Publicerad: 2026-04-22 11:45:10


Tidigare nyheter:
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
»
Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.