|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
 Succé för Midnattssolsrallyt. PRESSRELEASE
Storpublik tog emot de historiska rallybilarna i Midnattssolsrallyt när de anlände till Fiskartorget utanför Stadshuset i Västerås på lördagseftermiddagen. Vädret har bjudit både sol och regn under tävlingen och även om regnet hängde i luften vid den avslutande sträckan i Västerås så blev det en succéartad ankomst till målet. För en del av de tävlande var kanske tävlingen en besvikelse men för andra blev de tre dagarna en riktig framgång.
Kenneth Bäcklund från Vara på västgötaslätten i en Ford Escort RS 1800 tog hem segern i årets tävling efter tre dagar med helt felfri körning. Han hade haft tävlingen i sin hand ända sedan den första sträckan. Mot slutet kunde han helt kontrollerat släppa konkurrenterna närmare utan att riskera segern. Den första etappen hade han ett värdigt motstånd i WRC-föraren PG Andersson som också åkte en Ford Escort, men vid torsdagens sista sträcka, den klassiska Kabelvägen utanför Trollhättan, försökte PG slå Kenneth Bäcklunds tid. Inte så klokt med tanke på att det är Kennets hemmasträcka. Det gick som det gick. PG rullade och bröt. Bilen var så pass tilltygad att han inte kunde starta om på fredagen.
- Jag talade med PG morgonen efter och han erkände att det nog inte var så smart direkt, skrattade Kenneth Bäcklund.
En Volvo 242 med P-O Davidsson, Kinds MK, bakom ratten var den som bäst matchade Kenneth Bäcklunds tempo och när ekipaget nådde Västerås var avståndet 1 minut och 29 sekunder. Mot slutet av rallyt hade han bästa tid på någon sträcka dessutom.
– Min andraplats är som en seger ska ni veta, berättade han vid målet, och jag är absolut gladare än segraren Kenneth Bäcklund.
Örebroaren Staffan Bergendahl gjorde en stark uppkörning den sista dagen. Trots att han inte mådde bra nådde han en tredjeplats med sin Ford Escort RS 1800, en knapp minut efter Davidsson.
En som också hade bra fart under större delen av tävlingen var tidigare segraren i rallyt, Tony Roten Jansson från Almunge MK, men på en av dagens sista sträckor, SS 17, bar det av i diket och han tappade flera minuter och rasade ur toppen av listan.
– Bilen börjar väl bli lite klen, tycker Tony, men det är ju roligt så länge man är med och bråkar, men visst vill man ha en BDA-motor.
Många försvann men kom tillbaka.
Flera av förarna som på förhand var segertippade drabbades under rallyt av olika tekniska problem och många fick bryta. Reglerna ger dock möjlighet att komma tillbaka nästa dag om man kan reparera bilen. Många har tagit den chansen och det gäller sådana kämpar som Stig Blomqvist från Örebro i en inte helt färdigbyggd Audi Quattro. Stig utnyttjade chansen att komma tillbaka en gång men när problemen återkom kastade han in handduken för gott på fredagen.
Publikmagneten Mikael Persbrandt har gjort en stark körning men drabbats av att Porschen som är anmäld av Team Tidö tappade flera växlar under fredagen. Det kostade honom många minuter i tidstillägg, men han stod åter på startlinjen på lördagsmorgonen och kom till Västerås mycket glad.
– Jag är jättenöjd över att få komma till Västerås med en hel bil och ser fram emot nästa år, berättade Persbrandt inför den stora publiken vid målrampen.
Den förste världsmästaren i rally, Björn Waldegård från Rö i Roslagen kom också tillbaka i en mycket potent Ford Escort även den anmäld av Team Tidö. Han visade att han verkligen har farten i blodet, med mycket snabba tider den sista dagen.
– Publiken trivs nog. Det är ju ett fantastiskt rally så här långt. Mina goda vänner från England är helt saliga, berättar Björn.
Regularityklassen populär med sina udda gamlingar.
Ledningen i regularityklassen togs ganska snart av det finska ekipaget Penti-Juhani Hintikka/Kari Kuosmanen, i en Volkswagen 1303 S. Det var en ledning som paret behöll ända till Västerås. Väl där hade ledaren 499 prick och det norska ekipaget Åsmund Kleve/Jan Egil Jensen i en Volvo PV 544 hade tagit sig upp till en andraplats med 562 prick. Därmed petade de ner bästa svenska ekipage, Stefan Helin/Hans Sylvan, Tibro MK, Saab 99 EMS till en tredjeplats. För att förklara hur liten tidsskillnad det är ska man veta att tio prick är en sekund.
Preliminär slutställning vid målgången i Västerås den 17 juli:
Historiskt rally: 1) Kenneth Bäcklund, Vara MK, Ford Escort RS 1800, 1.44.22,4 min, 2) Staffan Bergdahl, Teknis MC, Ford Escort RS 1800, 1.46.36,9, 3) P-O Davidsson, Kinds MK, Volvo 242, 1.46.43,9, 4) Joakim Rydholm, Dals MK, VW Golf, 1.47.44,1, 5) Jan Hagberg, Kinds MK, Volvo 242, 1.47.44,1, 6) Geoff Bell, GB, Ford Escort RS 1800, 1.47.48,9, 7) Janne Westlund, MK Kopparberg, Opel Ascona, 1.47.50,2, 8) Anders Olsson, Vaxholms MK, Volvo 142 S, 1.47.55,0, 9) Mats Myrsell, SMK Hedemora, Porsche 911 Carrera RS, 1.47.58,3, 10) Lasse Storm, Stenungsunds MS, Opel Ascona B, 1.47.59,2.
Regularity: 1) Penti-Juhani Hintikka/Kari Kuosmanen, FIN, VW 1303 S, 499 prick 2) Åsmund Kleve/Jan Egil Jensen, Volvo PV 544, 562 p, 3) Stefan Helin/Hans Sylvan, Tibro MK, Saab 99 EMS, 640 p, 4) Bertil Trued/Uno Dahl, SMK Trollhättan, Saab 96, 666 p, 5) Terje Nilssen/Tore Fredrikssen, N, Volvo 122, 717 p
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.
För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...Publicerad: 2026-04-22 14:30:00
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Från Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.
Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...Publicerad: 2026-04-20 13:02:57
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
|
|
Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC. » Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC. » Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a. » Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|