|
 Patrik Johansson inför SM premiären. PRESSRELEASE
Pratade med Patrik i garaget ikväll. Med ny motor, ny turbo, nyrenoverad drivlina och med motor och drivlina (diffarna) mappade för racerbensin och stötdämparna omjusterade för den nya drivlinan är Patrik mycket förväntansfull inför Sandviken. Fråga bara inte hur många timmar han spenderat i garaget i vinter för det har han förträngt. Kanske tur att Magda är uppvuxen i den här galna världen, jag är själv ett levande bevis för att sjukdomen är obotlig. Imorgon onsdag justeras hjulen in på Mitsubishin så alla fyra hjulen pekar åt rätt håll. Jeppe har nu (tyvärr) avancerat till samma nivå som Sebastian Loeb, han tvingas avstå Sandviken på grund av en idrottsskada. Sebastian körde mountainbike, Jeppe åkte skridskor som en riktig viking, behöver TAIF en förstärkning, med en spricka i nyckelbenet som resultat? Skämt åsido, tyvärr kan inte Jeppe åka tävlingen men förhoppningsvis kan han följa med upp till Sandviken, han är en viktig del av teamet även skadad. Tur i oturen, med Skodan till salu kommer Pelle Sääv inte till start så Kalle Lexe är ledig och åker med Patrik. Patrik och Kalle känner varandra sedan tidigare och har åkt ihop så Patrik är positiv och optimistisk och Kalle pratar ju också ”redig rikssmåländska" så med ny intercom skall väl kommunikationen fungera. Jeppe och Kalle träffas i veckan för att hjälpas åt att ge Patrik bästa möjliga stöd på lördag.
Med startnummer 10, först av N4 bilarna, startar Patrik och Kalle SS1 kl 08.40. Totalt 6 SS om tillsammans 109 km där SS 1 och SS2 går som SS 5 och SS 6 och med beräknad målgång för Patrik och Kalle ca kl 15.10. SS2/6 är 30,15 km så den kan bli helt avgörande, det gäller att inte överhetta däcken om gruset kryper fram på andra varvet. Hoppas mildvädret stannar söder om Sandviken så vi inte får problem med däcken. Patrik och Kalle åker upp torsdag kväll, lika ambitiösa som alltid, för rekognosering tidigt fredag morgon och serviceteamet åker tidigt (puuuuh) fredag morgon. Följ oss på www.patriksrallyteam.com och www.resultatservice.com. Med tuffast möjliga konkurrens behöver vi ert stöd, det är åtminstone en pallplats som gäller men målet är givetvis klasseger, det är flera som har den ambitionen.
» Pressrelease från Patriks RallyTeam.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...Publicerad: 2025-08-12 10:55:45
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
Peter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...Publicerad: 2025-08-12 09:06:39
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Barum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.
TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...Publicerad: 2025-08-12 06:04:24
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...Publicerad: 2025-08-11 18:37:22
Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
Sommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.
"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...Publicerad: 2025-08-11 16:50:26
Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
Robin Eriksson sammanfattar Snapphanerallyt bredvid Stig Andervang som var den näst sista deltävling i Rally SM för i år, denna tävling skulle komma och bli lite omställning mot tidigare. Stig åkt mycket nere i Tyskland och Holland nu med asfaltsetup och nu grusfjädring och nytt däckmärke som vi ald...Publicerad: 2025-08-11 11:09:36
Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
Ted Malm har under de sex år som han drivit Volvo Euro Cup blivit uppvaktad av olika förare, team, arrangörer och publik om jag inte skulle öppna upp en klass för de trimmade Volvo bilarna.
Var finns ni gr H team som vill vara med om det där lilla extra.
Efter jag varit och sett på Snapph...Publicerad: 2025-08-11 09:05:17
Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
Den 23:e augusti körs norska Rally Grimstad där KNA Aust-Agder står för arrangemanget, 10 specialsträckor på 75km helt på asfalt från Grimstad. Norska Mästerskapet och Volvo Euro Cup finns på plats i jakt på poäng.
Ordinarie anmälan stängde under lördagen men chansen att anmäla sig till förhöjd a...Publicerad: 2025-08-11 06:02:25
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
GK Door Team Sweden fick uppleva både jubel och motgångar under helgens Snapphanerallyt i Hässleholm.
I den internationella 4WD-klassen bjöd Dennis Rådström och Sunniva Rudi på en nervkittlande uppvisning. Inför den avslutande powerstage var marginalen till Kalle Gustafsson endast 0,3 sekunder – ...Publicerad: 2025-08-10 19:16:21
Tobias snabbast från start till mål i Stieg Ekströms Minne.
Under söndagen arrangerades Stieg Ekströms Minne av Teknis MC på Hallsbergs Motorstadion, allt överskott från tävlingen gick till Nyckelfondens cancerforskning. Tre åk på den 2,1km långa sträckan väntade under söndagen.
Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg var vassast genom samtliga tre åk, Hilm...Publicerad: 2025-08-10 17:01:18
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|