|
 Emil och Joakim visade klass med Opel Adam R2 i Svenska rallyt 2015. PRESSRELEASE
-Vi har haft tre veckor som vi kommer minnas resten av våra liv, först vinner vi SM i rallysprint efter det seger under J-ERC i Rally Liepaja och sedan kört Svenska Rallyt i ett mycket bra tempo där vi till slut får placering 22 totalt före en hel del fyrhjulsdrivna bilar.
Vi har lärt oss otroligt mycket, vi har finslipat på vårt redan bra samarbete och känner att vi ändå kan öka farten något snäpp till. Vi har gjort allt vi kan för den svenska publiken och känner oss otroligt nöjda med vår placering och fart i Svenska Rallyt.
Det är några sträckor som vi är extra nöjda med, Röjden 1 och 2, Vargåsen 2 och Värmullsåsen 2. Sen var Finnskog och Fredriksberg magiska sträckor att åka. På Rämmen kunde man nästa ta på känslan av alla gamla rallyminnen som är skapade på denna väg.
Publiken/Supportrar har varit helt fantastiska, och med det stödet i ryggen så känns det som man flyger fram.
Vår Opel Adam R2 har fungerat kanonbra hela tävlingen och dataloggarna som är kollade av ingenjörer från Opel Motorsport visar att Opel Adam R2 inte gått så här hårt någonsin tidigare.
Emil och Joakim är jätte nöjda med stödet från egna Teamet, Opel Sverige och Opel Motorsport, och tack Audex Motorsport samt Knöbel Motorsport för service under Svenska rallyt.
Alla våra trogna samarbetspartners skall ha en stor eloge för all hjälp och extra kul att få marknadsföra vår nya partner Allabildelar.se // Atracco på ett positivt sätt under Svenska Rallyt.
Utan er alla som tror på oss, skulle det inte gå att prestera på den här nivån. Nu blir det en välbehövlig vila efter 17 dagar Rally, sedan får vi se om vi åker en asfalttävling i Tyskland innan vi kommer till start av JERC på Irland i början på April.
Avslutningsvis så hade vi en fantastisk lördag med våra partners/Supportrar under Svenska rallyt, bussresa, fika, RALLY, Kolbullar, SERVICE, fika, RALLY och middag innan 43 st nöjda deltagare tog bussen hem.
» Pressrelease från Emil Bergkvist Motor.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.
Även Mikolaj Marc...Publicerad: 2026-04-28 15:03:55
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
När Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.
Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...Publicerad: 2026-04-28 12:35:41
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Listan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.
Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...Publicerad: 2026-04-28 10:45:24
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
I slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!
Det är ...Publicerad: 2026-04-28 08:54:20
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.
Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...Publicerad: 2026-04-28 05:53:56
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.
Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...Publicerad: 2026-04-27 19:54:29
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...Publicerad: 2026-04-27 11:54:08
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.
För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...Publicerad: 2026-04-27 09:03:13
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.
Men resan var svår och...Publicerad: 2026-04-27 05:57:38
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt. Dals MK med BDS-sprinten som premiär för Mega Rally Cup, det handlade om varvlopp på asfalt som kördes tre gånger på totalt 12km. Totalt vann arrangörens Dan Johannesson i Mitsubishi Mirage 12 sekunder före Norske Ole Morten Korsmo i Volvo 240.
Vinnande Korsmo i 2wd hade 8,4 sekunder till Kristia...Publicerad: 2026-04-26 20:10:26
|
|
Tidigare nyheter:
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |