|
 Rally Askersund först ut när Rally-SM 2015 går in i andra halvlek. PRESSRELEASE
Efter en händelserik inledning av Rally-SM 2015 är det nu dags att gå in i en intensiv avslutning efter sommaruppehållet; Tre deltävlingar återstår i årets mästerskap, och först ut är Rally Askersund om en månad.
I Junior-SM är det Pelle Wilén som har kopplat greppet efter en så gott som felfri första del av säsongen. Efter en andraplats i Sandviken följde två raka segrar och Pelle leder nu mästerskapet med 8 poäng före Jacob Jansson, som också haft en bra inledning på säsongen efter ett struligt 2014. Bakom de två skuggar Daniel Röjsel, 14 poäng bakom ledande Wilén. Bra inledning på säsongen har också Erik Telehagen haft som skuggar Röjsel i tabellen. Men till avslutningen på säsongen skall man inte heller räkna bort Emil Karlsson, Marcus Theorin, Fredrik Jansson och Philip Haag med flera, som alla har siktet inställt på att klättra i tabellen.
Mattias Ledin har vart dominant i klassen Otrimmat 2WD under säsongen och vunnit alla deltävlingar så här långt, och Mattias har en teoretisk chans att redan i Askersund säkra SM-guldet om alla bitar faller på plats. Mattias har inte legat på latsidan under sommaruppehållet utan var förra helgen i Estland och körde en deltävling i Junior-EM, där man körde hem en fin femteplats. Mattias skuggas närmas av Andrew Rönnle och Martin Jansson i tabellen.
I Trimmat 2WD har Tobias Söderqvist precis likt Ledin vunnit alla årets deltävlingar och har nu ett fantastiskt utgångsläge för att köra hem guldet i klassen, som i så fall skulle bli hans andra guld i år. Eftersom att Tobias och brodern Joakim vann SM-sprinten i Sundsvall under SM-veckan tidigare i sommar. Tobias leder tabellen 10 poäng före Johan Carlsson, som gick om Leif Petersson efter ett fint resultat i South Swedish Rally. Trion skuggas närmast av Kristian Johansson, som hoppas på att hans otur skall vända i Askersund.
Niklas Hägg har kopplat ett ganska bra grepp om ledningen i Otrimmat 4WD, Hälsingebon leder nämligen med hela 20 poäng före tvåan Joakim Carlström. Detta efter två segrar i de inledande vintertävlingarna innan han fick ge vika i South Swedish Rally då Patrik Johansson snuvade honom på segern. Trea i tabellen hittar vi Magnus Henriksson som tyvärr fick bryta i Karlskrona efter två fina resultat i de två inledande tävlingarna, inte minst i Östersund då han blev slagen med endas 0,2 sekunder av just Hägg.
I Trimmat 4WD är det den regerande svenska mästaren Jerker Axelsson som leder 9 poäng före Thomas Thunström. I Östersund fick Jerker se sig passerad av just Thunström, detta efter att en bil kört av vägen och hindrat Axelsson med flera. Thunström hade sedermera fri väg genom sträckan och kunde räkna hem sin första seger i sin nya R5 Citroen. I South Swedish Rally var det Leo Vegas World Rally Team föraren Fredrik Åhlin som fick kliva högst upp på pallen efter att ha vunnit före Jerker. Åhlin som förhoppningsvis ställer upp i två tävlingar till denna säsong. Trea i klassen är Mats Jonsson.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
Dominik Stritesky slog till med snabbaste tid på kvalet inför Barum Czech Rally Zlin, hemmaåkaren var då knappa tiondelen före Andrea Mabellini som hade Marco Marczyk som trea. De sex främsta med Skoda Fabia RS Rally2 på kvalet, totalt 17 Skodabilar ur den 23 bilar stora klassen i EM.
18:e tid fö...Publicerad: 2025-08-15 16:32:17
SverigeSerien inleder hösten i Laxå med Laxårallyt. Slut på semester rast och vila, upp i rallysadeln igen. Laxå och Laxårallyt står på agendan när SverigeSerien nu inleder höstdelen av sin säsong. Fina vägar och fint arrangerat rally väntar, det vet alla ni som provat på Laxå sedan tidigare.
Vem vinner VOC´s klasser i Laxå?
Återigen lite färre t...Publicerad: 2025-08-15 14:11:15
4 sträckor och 80 ekipage gör upp i Polkatrofén.
Polkatrofén med Gränna MK, nu från Adelövs Gård där tävlingen med två sträckor dubbelt körs - 16km special för dagen och deltävling för E-Cupen. Klubben fick gallra hårt från strax över 100 anmälda ekipage till 80 för startlistan. Ett 30-tal åkare går för E-Cupens klubbar - där samlar bara tävlande ...Publicerad: 2025-08-15 09:53:16
WebTV direkt från kvalet inför Barum Czech Rally Zlin.
Med start klockan 8:00 drar träningen för Rally2 ekipagen igång på 7,6km långa Komarov-sträckan som används för träning, kval och shakedown. Vid 9:31 är det dags för kval som avgör startpositionerna, med asfalt under hjulen är det snabbast går först. Kvalet sänds live i vår WebTV & Video avdelning m...Publicerad: 2025-08-15 08:57:28
110-talet åkare för lördagens Laxårally.
Laxå MK drar igång Laxårallyt lördag förmiddag, då som deltävling i Västras DM, Stockholms DM, Mega Rally Cup och VOC Sverigeserien med 110-talet startande. Tre sträckor på 38km går under dagen i skogarna runt orten.
Elva åkare går för 4wd med Jari Saarinen, David Dannevall, Andreas Pettersson oc...Publicerad: 2025-08-15 06:01:17
Tom Kristensson med partners hjälper Carlberg mot säsongsavslutningen.
Det har inte undgått många att Tom Kristensson varit en stor del av min karriär. Från hjälpen 2021 att starta SM-finalen och ta SM-guld till att stötta oss i sista tävlingen 2023 där vi vann ADAC Opel Electric Rally Cup. Nu gör han det igen!
- Rally är en sport som trots stor framgång, kräver e...Publicerad: 2025-08-14 21:04:51
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför Barum Czech Rally Zlin.
Imorgon förmiddag kan tiderna från träning, kval och shakedown följas inför Barum Czech Rally Zlin. De tävlande i Rally2-klassen får börja träna klockan 8:00 på den 7,6km långa Komarov-sträckan. Vid 9:31 är det dags för kval som avgör startpositionerna, med asfalt under hjulen är det snabbast går fö...Publicerad: 2025-08-14 17:23:55
50-talet åkare i Jämtlands MK´s LightOn Rally.
Jämtlands MK arrangerar LightOn Rallyt ingående i Hälsingeserien, ett 50-tal bilar väntas till rallyt med 41km special, då två sträckor som körs dubbelt.
Självklar favorit om segern är hemmasonen Patrik Sandell som ihop med Henrik Bolinder kör Skoda Fabia R5:an, får dock motstånd av Stig Andervan...Publicerad: 2025-08-14 09:04:10
35 rallyåkare ut i helgens Tractive Race.
Svenska Sprinserien ses hos Borlänge MK med dubbla deltävlingar av Tractive Racet - ett race per dag under helgen - årets näst sista tävlingshelg för serien.
Ett 70-tal bilar där 35 bilar går ur rallyklasserna, 20 av dem i trimmat 2wd där Johan Eriksson, Mikael Lundberg, Dennis Olsson, Göran "Lil...Publicerad: 2025-08-14 06:02:26
Dubbelt Svenskt i helgens Future SM-ralli.
I samband med historiska EM-tävlingen i Lahti går Finska Mästerskapet med Future SM-ralli, de går bakom EM-fältet på fredagens sex sträckor, tre sträckor dubbelt, vilket ger 67km special. Under lördagen avslutas tävlingen med att tre sträckor körs mellan EM-tävlingens båda vändor. Totalt 10 mil för ...Publicerad: 2025-08-13 18:40:34
|
| |