|
 Midnattssolsrallyt 2016 - det lutar åt succé. PRESSRELEASE
Anmälan till årets KAK Midnattssolsrally har varit öppen drygt en vecka och redan nu lutar det åt succé med närmare 190 anmälda ekipage.
– Intresset har varit enormt, säger Lars Jonsson, KAK Midnattssolsrallyt.
Redan när anmälan öppnade i samband med Bilsport Performance & Custom Car Show på Elmia var det kö framför Midnattssolsrallyts monter och innan mässan stängde hade över 100 ekipage anmält sig.
– Vi hade många besökare och många trevliga samtal om rally i allmänhet och Midnattssolsrallyt i synnerhet, säger Lars Jonsson.
I helgen som gick visade Midnattssolsrallyt upp sig i Kungsträdgården i Stockholm och där fortsatte besökarna att strömma till, liksom intresserade tävlingsdeltagare.
– I år har intresset varit enormt och att vi nu kommer att köra i Småland verkar vara ett riktigt lyft för tävlingen.
I dag är 188 ekipage anmälda och antalet ökar stadigt via webben.
– Det lutar åt succé, även om många intresserade toppförare fortfarande inte har anmält sig.
Bland de redan anmälda finns exempelvis rallyvärldsmästaren Stig Blomqvist, europamästaren i rallycross Anders Norstedt, Björn ”Nalle” Johansson, och Stig Andervang. Dessutom är topptrion från förra årets tävling med i listan: Arne Bäckström, Arne Rådström och Micke Wisti.
Även intresset för Regularityklassen är stort och i startlistan återfinns bland andra de tidigare segrarna Thorbjörn Bye, Patrick Carlsson och Kjell Gudim.
– Årets rally kommer att bli riktigt spännande, både för deltagare och för publik.
Anmälan till tävlingen stängs den 1 maj klockan 18.00.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-04-05 14:40:28
|
|
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Den 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.
I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...Publicerad: 2026-04-28 16:05:34
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.
Även Mikolaj Marc...Publicerad: 2026-04-28 15:03:55
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
När Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.
Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...Publicerad: 2026-04-28 12:35:41
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Listan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.
Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...Publicerad: 2026-04-28 10:45:24
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
I slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!
Det är ...Publicerad: 2026-04-28 08:54:20
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.
Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...Publicerad: 2026-04-28 05:53:56
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.
Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...Publicerad: 2026-04-27 19:54:29
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...Publicerad: 2026-04-27 11:54:08
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.
För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...Publicerad: 2026-04-27 09:03:13
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.
Men resan var svår och...Publicerad: 2026-04-27 05:57:38
|
|
Tidigare nyheter:
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |