|
 58 SM-åkare till ESR. PRESSRELEASE
Svenskt mästerskap i Rally går in i sin slutspurt och lockar 58 startande till Linköping och East Sweden Rally (ESR). Tävlingen körs andra helgen i september och är årets näst sista deltävling.
De otrimmade seniorklasserna har elva ekipage till start och där är Mattias Ledin favorit tillsammans med Erik Lindqvist i tvåhjulsdrivet. Joachim Carlström/Jörgen Norman bär favorittrycket där det driver på samtliga hjul. Ledin leder inte SM, utan det gör Johan Holmberg i kraft av att han klarat sig undan tekniska bekymmer något bättre än föraren från Kopparberg. Men får bara Ledin sin Peugeot 208 att gå som den ska rår ingen på honom.
Då är det tuffare för Carlström, som har både Joakim Rydholm och Kristoffer Karlsson alltför nära sig i tabellen för att kunna känna sig säker. Dessutom räknas alla deltävlingar, varför misstag som ger nollor i protokollet snabbt blir dyrbara.
Två sådana plumpar har Jerker Axelsson i den tyngsta klassen, Trimmat 4WD. Senast i Hässleholm fick han och Mattias Andersson ge sig efter en mindre brand under bilen. Det gör att de "bara" är på bronsplats, men taggade för avancemang upp till silver där landets mest rutinerade SM-åkare Mats Jonsson är placerad.
– Vi går definitivt för totalseger i Linköping. Stämmer allt ska vi vara där, men blir det tekniska problem eller vi gör misstag finns alltid Jonsson där, säger Axelsson.
Årjängs rutinerade VM-förare P-G Andersson återvände till SM för att plocka hem guldet, och med fem raka segrar var den saken biff. Därför avstår han helgen i Linköping.
I Trimmat 2WD har Tobias Söderqvist stora möjligheter att säkra sitt andra raka guld. Marginalen är så stor att han måste misslyckas totalt både i Linköping och efterföljande Uppsala för att guldet ska glida honom ur händerna. Allt kan naturligtvis hända i materialsporten rally, men Söderqvist har så här långt varit en vinstmaskin.
Det är i JSM Otrimmat som fighten med stort F finns. Erik Telehagen satsade hårt på att nå de extra bonuspoäng som delades ut på sista sträckan i Hässleholm, den så kallade power stage. Samtidigt skulle han ta ifatt de 4,3 sekunder som Jacob Jansson ledde med, så långt. Men istället för seger blev Telehagen kvar ute i skogen.
– Nu har vi varsin nolla i protokollet, så på det sättet är det också jämt. Ska det bli guld måste vi gå för seger i Linköping, och ta den, säger Erik Telehagen.
Så mycket som 56 poäng återstår att köra om, och inför den sjunde deltävlingen leder Jacob Jansson JSM Otrimmat med fyra. East Sweden Rally i Linköping har en total längd på cirka 365 km, med nio specialsträckor på sammanlagt 120 km. En stadssträcka på asfalt ingår, som körs två gånger.
För Pelle Wilén i JSM Trimmat förväntas inte detta bli något problem. Den ende som kan hota är Emil Karlsson, men också här krävs att Wilén i fortsättningen vänder succé till fiasko i de avslutande tävlingarna.
Rally-SM avslutas med Rally Uppsala den 30/9-1/10.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-08-29 17:17:47
|
|
SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
KR Snapphanerallyt hos Hässleholms MK ingår i Rally SM som årets näst sista deltävling - rallyt inleds med fyra körningar på Garnisonen under fredagskvällen för SM/RM-klasserna. För lördagen går fyra sträckor dubbelt där avslutningen i varje loop går på Hovdalafältet.
Totalt närmare 10 mil special...Publicerad: 2025-08-08 06:03:34
Patrik Hallberg tar steget in i Internationella 4wd - VW Polo GTI R5 i Snapphanerallyt!
I helgen går den näst sista deltävlingen i Rally SM av stapeln, det är dags för Snapphanerallyt i Hässleholm! Patrik Hallberg är på plats och för första gången rattar han en VW Polo GTI R5 i Internationella 4WD, med stöd av GK Doors Team Sweden.
Efter att ha tagit andraplats i rallysprinten under...Publicerad: 2025-08-07 21:52:30
Amerikanskt besök för kommande LightOn Rallyt - Sandell favorit.
Den 16:e augusti körs LightOn Rallyt hos Jämtlands MK, tävling ingående i Hälsingeserien med två sträckor som går dubbelt, 41km special väntar.
Ett 30-tal anmälda ekipage just nu, favorit om segern väntas hemmasonen Patrik Sandell bli i Skoda Fabia R5:an, han ska försvara fjolårets seger med Henr...Publicerad: 2025-08-07 10:55:40
VEC skapar magi tillsammans med er, kalender 2026 & 2027.
Kommande 2 år kommer bli magiska med alla de förberedelser som redan nu börjar landa, Det ni ser nedan är de grön markerade signade men fortfarande detaljer som skall landa. De andra icke grön markerade har vi långt gångna diskussioner tillsammans. Denna cupen skall bli den cup där du tveklöst får u...Publicerad: 2025-08-07 09:04:40
Back SM i Bydalsfjällen, 60 rallyåkare till start.
Back SM kör på med två deltävlingar i Jämtland, nu Bydalsfjällen Up Hill Race som går med en deltävling per dag hos arrangerande VMT Jämtland. Närmare 100 åkare varav nästan 60 rallyekipage genom fyra klasser.
Största rallyklass är trimmat 2wd med 25 åkare där Hampus Karlsson, Johan Eriksson, Mik...Publicerad: 2025-08-07 06:02:03
Flodin och Bergsten ser fram emot Snapphanerallyt.
Patrik Flodin och Göran Bergsten är tillbaka till Snapphanerallyt i Hässleholm där rally-SM körs under fredag och lördag. I det här rallyt har de haft rejäl fart genom åren och 2020 blev de sensationellt totaltvåa med Volvon.
– Jag ser verkligen fram emot rallyt. Hässleholm brukar bjuda på rikt...Publicerad: 2025-08-06 14:53:02
Medaljstriderna hårdnar när Rally-SM kommer till Hässleholm.
Efter ett sommaruppehåll sedan Royal Rally i Karlstad i maj, är det dags att inleda upploppet av Rally-SM 2025 genom klassiska Snapphanerallyt i Hässleholm.
Den skånska rallyklassikern körs fredag till lördag den 8–9 augusti med 12 specialsträckor, där jakten på SM-medaljerna intensifieras.
Fr...Publicerad: 2025-08-06 10:24:54
1300 Rallycup hyllar årets vinnare på Motorsportsalongen.
1300 Rallycup kör på, årets femte av totalt sju deltävlingar avverkades i Kullingstrofén under lördagen i en för cupen krävande deltävling.
Nu är de tävlande hemma i garagen och preparerar inför avslutningen, närmast för cupen HEAT / Rally Bergslagen där Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS arr...Publicerad: 2025-08-06 09:04:26
Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026!
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna ...Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
Ekrundan med DM-serier, kompakt bana med 33km special.
- Med lite mer än en vecka kvar av anmälningstiden har vi passerat 80 anmälda vilket vi tycker är väldigt roligt, inleder Kim Gustafsson Westlund, tävlingsledare hos SMK Eksjö för Ekrundan som arrangeras 23:e augusti.
Ekrundan ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen - körs med en...Publicerad: 2025-08-05 11:45:55
|
| |