|
 Finalseger och SM-silver för Kristian Johansson. PRESSRELEASE
I helgen kördes finalen i årets Rally-SM genom Rally Uppsala. Och det skulle komma att bli en rafflande final där Kristian Johansson och kartläsaren Fredrik Livh tar en dominant seger och säkrar SM-Silver i klassen Trimmat tvåhjulsdrivet.
Kristian, som vann förra deltävlingen i Linköping, hade slagläge på SM-guldet i klassen. Detta om värsta konkurrenten Tobias Söderqvist inte placerade sig sexa eller bättre, samtidigt som Kristian vann tävlingen. Och det började bra för Kristian som ledde tävlingen efter fredagens två sträckor, i sin till tävlingen nya bil.
- Känslan är bra, både i bilen och körmässigt. Det är väldigt varierande fäste, men riktigt bra vägar. Svårkört! Sa Kristian efter fredagen.
Lördagen skulle att komma att domineras av Kristian och Fredrik, som vinner sju av totalt elva sträckor i rallyt. Och kampen om SM-guldet skulle komma att hålla i sig hela vägen in till målsnöret på den sista sträckan, där femteplacerade Tobias Söderqvist kör sönder en drivaxel och tvingas köra sakta i mål. Dock räckte Tobias tid för att klara femteplatsen, och han säkrar där med sitt andra raka guld före Kristian på silverplats.
- Det är riktigt kul med en silvermedalj, även om målet från början var guld. Men vi är nöjda med två raka segrar, och framförallt så funkar den nya bilen riktigt bra.
Kristian och Fredrik tar sitt tredje SM-silver efter en bra säsong som avslutas med två raka segrar. Och man ser redan fram emot att ta upp kampen om guldet 2017.
- Nästa år är guld målet, och vi hoppas att den nya bilen är den sista pusselbiten som krävs för att nå hela vägen 2017, Avslutar Kristian.
» Pressrelease från Kristian Johansson Rallyteam.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-10-01 18:01:23
|
|
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Rally Nyköping stängde anmälan för Rally SM deltävlingen och inbjudningsklasserna för Nordiska Mästerskapet - lite elakt kan man nog säga att det är just klasserna utanför SM som stjäl intresset för de som vill se internationella toppnamn. Totalt ses 15 utländska ekipage i listorna.
EM-juniore...Publicerad: 2026-04-30 20:21:15
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien. Nya SverigeSerien är verkligen NYA med stora bokstäver. Autoexperten har tagit plats som både VOC klassens och SverigeSeriens huvudpartner. Välkommen Autoexperten. Och SverigeSerien som sådan är för första gången öppen inte bara för VOC utan också för Grupp E och Grupp F. Dessutom gör partnersamarbe...Publicerad: 2026-04-30 19:24:50
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien drar igång hos Strängnäs AMS med årets två första deltävlingar, det tävlas på rallycrossbanan med tre varv per åk. Totalt 75 åkare varav 36 genom rallyklasser.
Störst med 20 bilar är Trimmat 2wd där snabba sprintåkare som Mikael Lundberg, Henrik Lindroth, Dennis Olsson, Marti...Publicerad: 2026-04-30 12:13:37
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Den 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.
108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...Publicerad: 2026-04-30 08:55:50
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.
Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...Publicerad: 2026-04-30 05:54:20
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
Kalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.
Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...Publicerad: 2026-04-29 21:52:55
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
En riktigt rallyhelg väntar med tävlande i dagarna tre, Lill Jumbon hos Falköpings MK är ett av rallyna på fredagen. Tradition den 1:a maj med tävlande på motorområdet med en SP på 3km som går tre gånger. Rallyt ingår i Mega Rally Cup.
Det bjuds 80-talet deltagare i listan fördelade över inte min...Publicerad: 2026-04-29 19:37:35
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
- Äntligen är grussäsongen på intåg med Rally Nyköping, tredje deltävlingen i Rally-SM, berättar Isak Arvidsson och presenterar ny co-driver.
Tävlingen går av stapeln om lite mer än två veckor och då intar Maja Bengtsson högerstolen! Hela Rally-SM står på menyn med Rally Nyköping, Rally Ki...Publicerad: 2026-04-29 18:52:51
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
EM-tävlingen Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stärker sitt partnerskapserbjudande inför kommande tävling genom att välkomna Road Rental som ny huvudpartner.
Samarbetet innebär att Road Rental går in som en av de ledande kommersiella aktörerna kring evenemanget, och kommer att spela en central r...Publicerad: 2026-04-29 13:05:27
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Efter en intensiv vinter och vår med tävlingar i både Rally-VM och Rally-EM riktar nu Calle Carlberg fullt fokus mot nästa deltävling i Junior-VM – Vodafone Rally de Portugal.
Sedan Rally Sweden har Carlberg hunnit med både VM-rallyt i Kroatien samt debut i högsta klassen i Rally-EM under Rally S...Publicerad: 2026-04-29 11:40:40
|
| |