|
 Tre utvalda, STAR genomför slutintervjuer i jul. PRESSRELEASE
STARs målsättning för 2017 är att påbörja stöd till en lovande ung talang i svenskt rally som siktar på absoluta toppen. Efter intervjuer av flertalet duktiga förare har tre särskilt starkt lysande stjärnor identifierats. På självaste annandag jul kommer styrelsen för STAR träffa Elias Lundberg, Pontus Åhman och Dennis Rådström. Någon av dessa tre kommer få stöd av STAR. Hur stort stöd avgörs av engagemanget från Rallysverige, ju fler som stöder, desto större stöd.
Tre talanger ska efter jul få presentera sig ytterligare för styrelsen och där bland annat få presentera sina ambitioner, sina planer och hur deras syn på en proffskarriär inom rally ser ut.
- Vi har en väl förberedd agenda för intervjuerna och vi kommer att nagelfara de här tre killarna. Vi förväntar oss förmågan att presentera sig själva, visa mognad inför utmaningen de givit sig själva, förståelse för den ekonomiska utmaningen och kanske viktigast av allt förståelse för den personliga utmaning de står inför. Säger tidigare förbundskapten för Tre Kronor Curre Lundmark, som har stor vana vid att träffa unga talanger med höga ambitioner; de flesta minns nog framgång Curre rönte när han fick välja ut stjärnor till ett OS-lag.
De tre utvalda befinner sig på olika platser i sina karriärer men de har ändå mycket gemensamt. STARs ambition är och ska förbli att hjälpa en eller ett fåtal personer åt gången så långt mot toppen som det går.
- Elias, Dennis och Pontus har alla tre visat på en stor talang att köra bil. Vi tittar bortom den talangen också, den räcker nämligen inte. Vad som utmärkte de här tre killarna var deras målmedvetenhet och en uppfriskande kaxighet inför utmaningen att nå toppen. Säger STARs ordförande Andreas Liljeberg som avslutar med en uppmaning.
- Någon av de här tre killarna kommer få STARs stöd, det törs jag lova här och nu. Som situationen är nu kan vi inte lova hur stort stödet blir men jag kan lova att det behöver bli större. Rallysverige pausar nu och jag törs påstå att nästan alla har lite extra tid så här före julstöket; tid att gå in och registrera er som stödmedlemmar på STARs hemsida. Det är påtagligt enklare än att renovera ett fjäderben så alla kan göra det. Vi ber om allas er hjälp med 100 kr i månaden för att hjälpa någon av de här tre killarna ut i världen och vidare till toppen. Tillsammans kan vi lyckas med det här!
» Pressrelease från STAR – Swedish Talent Award for Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-11-30 10:10:46
|
|
35 rallyåkare ut i helgens Tractive Race.
Svenska Sprinserien ses hos Borlänge MK med dubbla deltävlingar av Tractive Racet - ett race per dag under helgen - årets näst sista tävlingshelg för serien.
Ett 70-tal bilar där 35 bilar går ur rallyklasserna, 20 av dem i trimmat 2wd där Johan Eriksson, Mikael Lundberg, Dennis Olsson, Göran "Lil...Publicerad: 2025-08-14 06:02:26
Dubbelt Svenskt i helgens Future SM-ralli.
I samband med historiska EM-tävlingen i Lahti går Finska Mästerskapet med Future SM-ralli, de går bakom EM-fältet på fredagens sex sträckor, tre sträckor dubbelt, vilket ger 67km special. Under lördagen avslutas tävlingen med att tre sträckor körs mellan EM-tävlingens båda vändor. Totalt 10 mil för ...Publicerad: 2025-08-13 18:40:34
Mille Johansson redo för Barum Czech Rally Zlín – tillbaka i Rally-EM.
Efter en kortare paus från Rally-EM är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka bakom ratten – och redo för en ny utmaning när EM-tävlingen Barum Czech Rally Zlín avgörs i helgen. För första gången på asfalt kommer duon tävla med Škoda Fabia RS Rally2 och Pirelli-d...Publicerad: 2025-08-13 12:30:04
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
FIA European Historic Championship - EM-serien för de äldre bilarna åker till Finland för Lahti Historic Rally, ett rally om 12 sträckor på 14 mil. Tre sträckor dubbelt med start fredag förmiddag, avslutning med tre sträckor dubbelt på lördagen.
40 åkare för rallyt, om än med svalt intresse från ...Publicerad: 2025-08-13 10:41:20
Läget i Rally SM tabellerna efter KR Snapphanerallyt.
Under tisdagen kom de officiella tabellerna för Rally SM efter helgens KR Snapphanerallyt, i topp fem var det i flera klasser till stora delar oförändrat. Dennis Rådström öppnade upp lite större gap mot Kalle Gustafsson samtidigt som Kim Nydén gick upp som trea.
I Nationella 4wd ryckte Peter Joha...Publicerad: 2025-08-13 08:59:00
Inför ERC Barum Czech Rally Zlin, upplägg, startfält och länkar!
Med nationella bilar i startfältet ses totalt 120-talet bilar för tjeckiska ERC-deltävlingen Barum Czech Rally Zlin, lägg till historiska och regionala ekipage som kör delar av rallyt blir startfältet stort. 47 av ekipage kör om EM-poäng i rallyt genom de tre klasserna.
Start i city.
Rall...Publicerad: 2025-08-13 05:56:46
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...Publicerad: 2025-08-12 10:55:45
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
Peter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...Publicerad: 2025-08-12 09:06:39
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Barum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.
TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...Publicerad: 2025-08-12 06:04:24
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...Publicerad: 2025-08-11 18:37:22
|
| |