NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Täta fajter när VOCs nationella serier gästade Killingen.
PRESSRELEASE

När teamen i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie och SommarSerie drabbade samman i Kil gångna helg kryddades bataljen av flera riktigt täta fajter. André Nygren visade klass och vann högsta Elitklassen och var också totalsnabbast. Vinnaren i Elit B hette som oftast den här säsongen Emil Andersson, han var också på god väg att än en gång bli totalsnabbaste VOC bil oavsett klass men en miss några kilometer från mål på sista sträckan grusade den förhoppningen. I Cupklassen presenterade sig en ny fartfantom Gustav Johansson med en klar seger, ännu ett namn fostrat i VOC att hålla ögonen på för alla oss som älskar svenskt rally och ser en ljus framtid för sporten.

I fjol tvingades Kil MK ställa in Killingen i sista stund pga av problem med några vägar. I år tog tävlingsorganisationen rejäl revansch och bjöd på en tävling med rakt igenom kanonsträckor.
– Vår klass har besökt Killingen många gånger de senaste åren och årets upplaga var en riktig höjdare med kanonsträckor rakt igenom, berättar klassansvarig Roger Fransson.

Vi är väldigt noga med vilka rallyn som kommer med i våra tävlingskalendrar. Det ska förstås vara riktigt fina rallyn med tillräckligt många kilometer specialsträcka, av olika karaktär och på olika underlag. Men det räcker inte med det. Dessutom ska rallyna vara spridda geografiskt över landet och som helhet ska seriernas sammansättning spegla klassens utbredning. Rallyna ska också ligga rimligt jämnt fördelade tidsmässigt och eftersom att många betalar hela eller en stor del av sin budget med egna pengar så ska det också helst vara en löneutbetalning mellan varje serietävling.
– Totalt sett är allt detta en nästan omöjlig ekvation att få ihop ändå brukar vi lyckas få till riktigt bra serier varje år. Tack alla Sveriges rallyarrangörer för att ni gör detta möjligt. Och tack till alla funktionärer, det är ni som är svenskt rallys osynliga hjältar som gör jobbet både före, under och efter alla rallyn. Egentligen är det ni och inte vi förare som borde få alla pokaler.

André Nygren stod pall för favorittrycket i Elit A
Redan innan rallyt så slog klassansvarig fast att André Nygren är den man måste slå om man vill vinna högsta Elitklassen i VOC Mekonomen Rally.
– Att tippa André Nygren är lite grann att ”fegspela” på den rIktiga lågoddsaren. Men precis som jag också förutsåg så var han allt annat än ohotad. Daniel Torph på andra plats, Oskar Larsson på tredje och Dennis Askling på fjärde bekräftar bara att den här gången hade klassansvarig tur i sitt förhandstips, eller kanske att jag har ganska god koll på klassen och i synnerhet på klassens stjärnor. Hur var det Ingemar Stenmark sa: ju mer jag tränar desto mer tur får jag.

Det gjorde Emil Andersson i Elit B också
Klassansvarigs spik i Elit B var Emil Andersson.
– Tänk att jag fick rätt där också. Jag tippade också att chansen var god att Emil skulle köra in som snabbaste VOC totalt. Länge såg jag ut att få rätt i den profetian också. Men en snurrning ungefär mitt på den korta avslutande sträckan spräckte det tipset. Nu får Emil nöja sig med klassegern och den bara med en hårsmån eller rättare sagt 0,9 sekunder före unge supertalangen Isac Nordström ett namn för vilken första klassegern i Elit B i en nationell serietävling, och måhända också första tävlingen som totalsnabbast, är precis som jag sa redan före Killingen bara en tidsfråga. Vilka fantastiska förare den här klassen fostrar på löpande band. Håll ögonen på Isac Nordström.

Det gick jättefort också bakom tätduon.
– Trea blev Fredrik Alin som hittade tillbaks till den fina fart vi vet att han besitter men som inte riktigt velat infinna sig den här säsongen. Nu kom den. Härligt Fredrik! Patrik Fredriksson hade jag också med i förhandssnacket och till en början såg jag ut att få rätt även i detta. Men en avåkning på dagens tredje sträcka knäckte det tipset. En sträckseger på sista sträckan visade dock med eftertryck att jag inte var fel ute i tipset och steg för steg körde Patrik upp sig till en slutlig sjätteplats.

I Cupklassen presenterade sig Gustav Johansson med en klar seger
Om klassansvarig var framgångsrik i att tippa VOC Mekonomen Rally Elitklasser så var det desto sämre med Cupklassen.
– Jag hade faktiskt ingen riktig koll på Gustav Johansson som presenterade sig med eftertryck och vann klassen klart, vi hann med att prata en del efter målgång och jag bad om ursäkt för min dåliga koll. Att vinna klassen med 53 sekunder och dessutom prestera nionde tid totalt är i det här VOC-sällskapet minst sagt imponerande.

Linus Thorsson fanns däremot med i förhandstipset.
– Linus hade jag med så att han åker in på andra plats är ingen överraskning. Men Markus Lodin på tredje är ytterligare en miss i förhandstipset från mig, bara att lyfta på hatten för prestationerna och lägga på bevakning för framtiden.

Värre för Mattias Jacobsson.
– Mattias var tagen av stundens allvar. Han som haft svårt att nå Kim Mastad under året såg precis som många av oss andra sin chans att äntligen få stiga upp överst på prispallen när Kim var upptagen med annat tävlande den här helgen. Men jag tror att Mattias var lite väl tagen av situationen och han hade nästan inte kunnat sova nätterna innan tävling. Han var med på en andra plats en halv minut efter dagens klassdominant Gustav Johansson, men på dagens fjärde sträcka tog allt abrupt slut för Mattias med en avåkning. Lite skador på hans superfina 240 och ett stukat självförtroende, men gudbevars inga personskador.

Vi tackar Kil för ett riktigt fint rally och säger på snart återseende.

Klassen laddar nu för nästa evenemang i SverigeSerien, fantastiskt fina Strömkarlsrallyt i Trollhättan som går av stapeln den 2 september. Knappt fyra mil specialsträcka och fantastiska kringfaciliteter med rallyts huvudplats på Nevs, dvs gamla SAAB i Trollhättan. Och inte minst den klassiska sträckan Kabelvägen. Wow! Ni som har tänkt åka, underlätta arrangörens finplanering och anmäl er redan nu. På raceconsulting.se hittar ni både inbjudan och gör er anmälan.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Götenerundan:[Resultat][Tidsplan]
Björn Waldegårds Minne:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info]
RC-Maskinrallyt:[Resultat]
Rally Vipavska dolina Leone:[Resultat][Anslagstavla]
Vodafone Rally de Portugal:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2017-08-17 16:58:20






Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad.
Första sträckan i Slovenska Rally Vipavska dolina Leone avverkad, en 3,8km kort sträcka startade rallyt under kvällen. Resten går under lördagen med tre olika sträckor där en körs dubbelt och övriga två går tre gånger. Totalt 96km väntar på asfalt.

Svenskt i rallyt genom Dante Johansson och Theo ...

Publicerad: 2026-05-08 21:25:58


Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.Rally de Portugals sju sträckor från fredagen avverkade, totalt tio sträckor har de tävlande gått igenom av de 23 för rallyt. Flera olika sträckvinnare under dagen, Oliver Solberg startade dagen i ledning med 3,4 sekunder och tar etappvila som fyra, 16,4 sekunder från ledning.
- Det har varit en...

Publicerad: 2026-05-08 19:58:37


GK Door Team Sweden växlar upp internationellt, två Yaris i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© GK Door Team Sweden.GK Door Team Sweden är klara för Royal Rally of Scandinavia och kommer till start med två Toyota GR Yaris Rally2 i en spännande satsning på den internationella rallyscenen.

En av bilarna kommer att köras av Patrik Hallberg tillsammans med John Stigh, där Hallberg samtidigt gör debut i EM-sammanha...

Publicerad: 2026-05-08 12:49:28


Hällefors MK presenterar stolt klubbens huvudsponsor och samarbetspartner 2026 – Loxam-Ramirent.
© emotorsport.seUnder 2026 pågår dubbla firanden för Hällefors Motorklubb – det är 80 år sedan föreningen startade och 40 år sedan Sångens motorstadion invigdes. Även fast hemkommunen Hällefors inte är stor, är hjärtat i klubben enormt. Med över 450 medlemmar är det en klubb som fortsätter vara aktiv.

Under 2026...

Publicerad: 2026-05-08 10:49:12


E-Cupen startar med RC-Maskinrallyt - lördagsrally från Lommaryd.
© emotorsport.seE-Cupen inleder säsongen med RC-Maskinrallyt hos Team Skogsåkarna, på programmet står 23km special fördelat på två sträckor som går dubbelt. Maximala 65 ekipage med tre föråkare inkluderat, närmare 40 tävlar för E-Cupen - dit räknas förare på licens från någon av cupens sju medlemsklubbar.

24 ...

Publicerad: 2026-05-08 08:52:51


Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
© Toyota Gazoo Racing.Strax, 8:35 Svensk tid fortsätter Rally de Portugal med fredagens sträkor. Tre sträckor med dryga timman mellan starterna väntar. Vid lunchtid service innan det blir en andra vända på sträckorna om än i annan ordning.

Inspräng under eftermiddagen ligger också sträckan Gois på närmare 16km som ba...

Publicerad: 2026-05-08 08:10:34


110-talet åkare för lördagens Björn Waldegårds Minne.
© emotorsport.seBjörn Waldegårds Minne hos MK Rimo, där tar SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien sina säsonger vidare. Det väntas totalt sex sträckor över 26km för lördagen och 113 ekipage har skickat in anmälan - ett 30-tal tävlar onotat.

Närmar 40-talet går genom två klasser Appendix ...

Publicerad: 2026-05-08 05:54:36


Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC Rally de Portugal har kört igenom kvällens tre sträckor, det Portugisiska VM rallyt inleddes under torsdagen med 37km special. Adrien Fourmaux, Oliver Solberg och Sebastien Ogier är de tre sträckvinnarna när rallyt går mot nattvila.

Sträckseger för ledande Solberg.
Sträckseger med 1,4...

Publicerad: 2026-05-07 21:28:24


Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC Rally de Portugal tjuvstartar redan under eftermiddagen, då körs första av tre sträckor av tävlingen. 15km långa Águeda / Sever inleder rallyt med start 16:05. Timman senare startar Sever / Albergaria på 20,2km. Avslutning på kvällen med superspecial, SSS Figueira da Foz på knappt 2km startar vi...

Publicerad: 2026-05-07 14:11:58


Grönholm hos Svensk/amerikanska JRD Motorsport och testar ARC2-bilen.
© JRD Motorsport.Amerikanska JRD Motorsport med svenske Johan Ragnarsson som grundare är nu igång med tester av sina egenbyggda ARC2-bil, en nationellt byggd bil utefter de Amerikanska reglerna som baserat på Rally2-klassen. Reglementet ska göra det möjligt att bygga egna bilar men också tävla på lika villkor mot de...

Publicerad: 2026-05-07 12:01:10


Tidigare nyheter:
E-Cupen startar med RC-Maskinrallyt - lördagsrally från Lommaryd.
Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
110-talet åkare för lördagens Björn Waldegårds Minne.
Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.
Grönholm hos Svensk/amerikanska JRD Motorsport och testar ARC2-bilen.
80-talet tävlande i Götenerundan för DM och Mega Rally Cup.
Historiker uppför Ånnabodabacken.
Svenska Sprintserien summerar premiärhelgen i Strängnäs.
Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'.
Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
Toarps MK med Borås Bil Rallysprint, nästa deltävling i SSRC.
Mille Johansson tillbaka på grus i Portugals VM-rally.
Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live.
32 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan bara 25 tävlar om VM-poäng.
Missa inte shakedown inför WRC Rally de Portigal i eftermiddag.
Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen.
RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Björn Waldegårds Minne 09/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.