|
  Furuseth och Hjerpe avslutade säsongen starkt i Saarema Rally. PRESSRELEASE
Sindre Furuseth i från Råholt i Norge med kartläsare Jim Hjerpe från Borlänge valde att åka till Estland för att köra den avslutande deltävlingen i det Estniska mästerskapet, Saaremaa Ralli. Detta för att få träning på ett speciellt grusunderlag och på, för duon, helt nya vägar.
Rallyt med bas i Kuressaare på ön Saaremaa startade på fredag kväll med stor folkmängd och mycket intresset inne i centrum, innan det bar iväg till dom två första specialsträckorna i mörkret. – Vi fick känna oss lite fram på dom första två sträckorna. De stora vattenmängderna som kommit med regnet hade sjunkit ner i vägarna, men det var svårt att läsa det mycket varierande greppet i vägen. Jag kunde inte köra linjerna jag ville, då det var så lerigt i kanterna att man nästan tappade kontrollen över bilen, förklarar Sindre efter fredagens sträckor, då de låg tvåa av de 17 startande R2-bilarna.
Under natten till lördagen kom regnet tillbaka, och vägarna var dyngsura på morgonen. De extrema förhållandena skulle göra det svårt att nå slutmålet utan problem, något den Norsk-Svenska duon skulle få erfara: -500 meter före mål på SS5, där farten var ungefär 130 km/h höll jag in lite för mycket över en vattenpöl på vägen, och bilen ställde sig på tvären direkt.
-Jag försökte att rätta upp bilen igen utan att åka av på insidan, men det slutade med en snurrning och motorstopp. Vi fick köra tillbaka några meter och försöka vända, och då körde jag motorstopp igen, inte lätt med så mycket adrenalin i kroppen. Vi tappade ganska precis 40 sekunder på fadäsen, så det hade blivit en bra sträcka utan den, konstaterar Sindre.
De följde upp med en sträckseger och var fortfarande med i sekundstriden om andraplatsen, trots snurrningen, innan de återigen fick på problem på SS7 där de träffade en sten som låg i spåret. – Jag hade tänkt gena där, och spåren efter de andra gick där, men allteftersom vägen blev mer sliten dök det upp en sten som ganska överraskande slog hål i fälgen. Efter några hundra meter mer eller mindre exploderade fälgen, och vi blev tvungna att stanna och byta hjul. Det tog lång tid och även om vi var ute ur spelet satte vi några riktigt bra sträcktider på de resterande sträckorna, och vi har visat ett bra tempo mot de lokala hjältarna som kört tävlingen väldigt många gånger, berättar Sindre.
Det jobbas hårt i SF Rally för att få till en ordentlig satsning till 2018. Under tiden sänder Sindre ett stort tack till kartläsaren Jim, chefsmekaniker Thomas, tränare Olav, pappa Vidar, mekanikerna Arild, Lars och André och samarbetspartnerna IRM Norge, Alt I Asfalt, Nordby Maskin, Palfinger Norge, Printing, Thrane-Steen, Mipa Norge och Ruterknekt.
» Pressrelease från Sindre Furuseth Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-10-19 17:35:45
|
|
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Robin Liljegren och Nathalie Nilsson i BMW tar hem Standardklassen efter ss11, klassen fick avsluta sin tävling efter den näst sista sträckan i KR Snapphanerallyt, årets näst sista Rally SM deltävling. Segern skrevs 15,9 sekunder före Arvid Larspers som var bäste Junior SM åkare. Daniel Suvala, Osca...Publicerad: 2025-08-09 18:38:28
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Dennis Rådström och Sunniva Rudi avslutade Rally SM deltävlingen KR Snapphanerallyt med 5,7 sekunders sträckseger före Kalle Gustafsson vilket gav seger med sex sekunder - tätt värre inför avslutningen på Hovdala med andra ord. 1:26 minut bakom är trean Kim Nydén.
I den Nationella 4wd klassen var...Publicerad: 2025-08-09 16:51:44
Rådström, Grahn, Flodin och Liljegren SM-ledare efter ss8 i KR Snapphanerallyt.
Snabba vägar ger små tidsmarginaler, lördagens fyra första sträckor i KR Snapphanerallyt avverkat, Dennis Rådström i Toyota GR Yaris Rally2 uppe i topp efter Hovdala-sträckan där han smet förbi Kalle Gustafsson, 0,2 sekund mellan dem inför eftermiddagens etapp som är en andra vända på förmiddagens s...Publicerad: 2025-08-09 12:28:42
Rally i Hallsberg, Stieg Ekströms Minne under söndagen.
Söndagsrally när Stieg Ekströms Minne arrangeras av Teknis MC där allt överskott går till Nyckelfondens cancerforskning. Tävlingen körs på en 2,1km slinga som körs tre gånger på Hallsbergs motorstadion med 60-talet bilar.
12 bilar går för Appendix K genom tre klasser, Magnus Nordqvist och Kjell S...Publicerad: 2025-08-09 09:22:04
Följ lördagen med Snapphanerallyt, Augustisprinten och Bydalsfjällen Up Hill Race.
Årets näst sista Rally SM deltävling drar vidare med KR Snapphanerallyt hos Hässleholms MK, fyra sträckor dubbelt för lördagen med 50-talet bilar ut under morgonen. Först tre sträckor i nordlig riktning innan det bär söder ut med kort stopp för service innan man drar till Hovdala. En lång service oc...Publicerad: 2025-08-09 06:02:50
Snapphanerallyt inleddes med publikfest i Hässleholm.
Rally-SM:s fjärde deltävling Snapphanerallyt inleddes inför storpublik på torget i Hässleholm och fyra asfaltsträckor sträckor på Garnisonen under fredagskvällen.
I Internationella 4WD har Patrik Hallberg och John Stigh tagit kommandot i sin första SM-start med fyrhjulsdriven bil. Ekipaget från G...Publicerad: 2025-08-08 22:34:37
Hallberg snabbast när Snapphanerallyt inledde - Karlström, Flodin och Olofsson i SM-topp.
KR Snapphanerallyt inleddes med en sträcka fyra gånger på Garnisonen, ut med varvlopp och istället fler körningar på en sträcka. Patrik Hallberg och John Stigh visade direkt farten och vann samtliga fyra körningar på asfalt och betong. GK Door föraren leder rallyt 3,9 sekunder före Kalle Gustafsson ...Publicerad: 2025-08-08 20:48:57
Radio & TV-tablå för KR Snapphanerallyt.
KR Snapphanerallyt står på tur, rallyt inleds med fyra sträckor på Garnisonsområdet under kvällen, första start vid 18-tiden och så rullar det på tills samtliga åkt fyra gånger.
Rallyradion finns på plats och sänder rallyradio live och fritt från klockan 17:30 på fredag. På lördagen fortsätter ra...Publicerad: 2025-08-08 11:04:33
Augustisprinten näst sista i årets Eskilstuna Sprintcup.
Tredje och näst sista deltävling i Eskilstuna Sprintcup när Augustisprinten avverkas under lördagen. Eskilstuna MK står för arrangemanget där en 2km lång sträcka går tre gånger. Resultaten går live och cupen kör i år med poängtabell som uppdateras live under tävlingarna så man kan se läget under påg...Publicerad: 2025-08-08 09:04:27
SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
KR Snapphanerallyt hos Hässleholms MK ingår i Rally SM som årets näst sista deltävling - rallyt inleds med fyra körningar på Garnisonen under fredagskvällen för SM/RM-klasserna. För lördagen går fyra sträckor dubbelt där avslutningen i varje loop går på Hovdalafältet.
Totalt närmare 10 mil special...Publicerad: 2025-08-08 06:03:34
|
| |