|
  Dennis Rådström satsar på JWRC 2018. PRESSRELEASE
2017 gjorde Dennis Rådström och Johan Johansson sin första säsong i Junior-VM i Rally, JWRC, och slutade på en total femteplats i mästerskapet och blev utsedda till årets rookie. Nu jobbar teamet vidare mot ett nytt år i mästerskapet med siktet inställt på guld.
– Vår plan är att köra JWRC ett år till. Vi går in med ett års erfarenhet som kommer bli oerhört viktigt. Det är rolig kalender där hemmatävlingen Rally Sweden är först ut. Så vi ska göra det bästa vi kan och vill ta hem guldet, säger Dennis.
Arbetet för att få ihop budgeten för nästa års säsong startade redan tidigare i höstas, och gensvaret ute i landet har vart bra. Men även om arbetet är långt gånget är allt inte klart än.
– Direkt när första säsongen tog slut började vi jobba inför nästa. Vi har rest land och rike runt och hart många bra möten med både gamla och nya partners som vill stötta vår satsning, fortsätter Dennis.
– Vi är många i teamet som jobbar för att få ihop denna satsningen. Det ser ljust ut att vi ska komma till start, men allt är inte klart än och vi söker ständigt nya partners.
Dennis och Johan gjorde en bra första säsong i mästerskapet, och slutade aldrig sämre än femma i någon av de tävlingar de körde. De tog också flera pallplatser, och erfarenheten från årets säsong kommer bli viktig för att lyckas 2018
– Vi tar med oss alla erfarenheter från i år. Tre tävlingar har vi nu kört en gång tidigare, så det blir enklare att fokusera på noterna och setup av bilen. Sen är det kul att vi kommer köra på Pirelli nästa år, som jag tävlat mycket på tidigare.
Vinnaren i nästa års mästerskap vinner en fabriksny Ford Fiesta R5 från M-Sport, dessutom ingår fria startavgifter, däck och bränsle i 2019-års WRC2-mästerskap.
– Det är ett helt fantastiskt pris som passar in bra i vår målbild med en WRC2-satsning 2019.
Vi ska försöka förbereda oss väl och göra vårt bästa för att ta hem priset, säger Dennis.
Dennis kommer även ingå i ett av Svensk Bilsports landslagssatsning under 2018, vilket avslöjas av Svenska Bilsportförbundet den 15 januari.
– Det är kul att få representera landslaget, och vi får ta del av många viktiga verktyg som fysisk- och psykisk träning, samt ett stort utbyte av erfarenheter, avslutar Dennis.
Lyssna på teamets egna teamlåt på Spotify, "Together We Are Winners":
» Direkt här, Together We Are Winners.
» Pressrelease från Rådström Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-12-23 07:28:48
|
|
Liljegren och Larspers Standardvinnare i SM.
Robin Liljegren och Nathalie Nilsson i BMW tar hem Standardklassen efter ss11, klassen fick avsluta sin tävling efter den näst sista sträckan i KR Snapphanerallyt, årets näst sista Rally SM deltävling. Segern skrevs 15,9 sekunder före Arvid Larspers som var bäste Junior SM åkare. Daniel Suvala, Osca...Publicerad: 2025-08-09 18:38:28
Rådström kör hem KR Snapphanerallyt - Peter och Simon andra vinnare.
Dennis Rådström och Sunniva Rudi avslutade Rally SM deltävlingen KR Snapphanerallyt med 5,7 sekunders sträckseger före Kalle Gustafsson vilket gav seger med sex sekunder - tätt värre inför avslutningen på Hovdala med andra ord. 1:26 minut bakom är trean Kim Nydén.
I den Nationella 4wd klassen var...Publicerad: 2025-08-09 16:51:44
Rådström, Grahn, Flodin och Liljegren SM-ledare efter ss8 i KR Snapphanerallyt.
Snabba vägar ger små tidsmarginaler, lördagens fyra första sträckor i KR Snapphanerallyt avverkat, Dennis Rådström i Toyota GR Yaris Rally2 uppe i topp efter Hovdala-sträckan där han smet förbi Kalle Gustafsson, 0,2 sekund mellan dem inför eftermiddagens etapp som är en andra vända på förmiddagens s...Publicerad: 2025-08-09 12:28:42
Rally i Hallsberg, Stieg Ekströms Minne under söndagen.
Söndagsrally när Stieg Ekströms Minne arrangeras av Teknis MC där allt överskott går till Nyckelfondens cancerforskning. Tävlingen körs på en 2,1km slinga som körs tre gånger på Hallsbergs motorstadion med 60-talet bilar.
12 bilar går för Appendix K genom tre klasser, Magnus Nordqvist och Kjell S...Publicerad: 2025-08-09 09:22:04
Följ lördagen med Snapphanerallyt, Augustisprinten och Bydalsfjällen Up Hill Race.
Årets näst sista Rally SM deltävling drar vidare med KR Snapphanerallyt hos Hässleholms MK, fyra sträckor dubbelt för lördagen med 50-talet bilar ut under morgonen. Först tre sträckor i nordlig riktning innan det bär söder ut med kort stopp för service innan man drar till Hovdala. En lång service oc...Publicerad: 2025-08-09 06:02:50
Snapphanerallyt inleddes med publikfest i Hässleholm.
Rally-SM:s fjärde deltävling Snapphanerallyt inleddes inför storpublik på torget i Hässleholm och fyra asfaltsträckor sträckor på Garnisonen under fredagskvällen.
I Internationella 4WD har Patrik Hallberg och John Stigh tagit kommandot i sin första SM-start med fyrhjulsdriven bil. Ekipaget från G...Publicerad: 2025-08-08 22:34:37
Hallberg snabbast när Snapphanerallyt inledde - Karlström, Flodin och Olofsson i SM-topp.
KR Snapphanerallyt inleddes med en sträcka fyra gånger på Garnisonen, ut med varvlopp och istället fler körningar på en sträcka. Patrik Hallberg och John Stigh visade direkt farten och vann samtliga fyra körningar på asfalt och betong. GK Door föraren leder rallyt 3,9 sekunder före Kalle Gustafsson ...Publicerad: 2025-08-08 20:48:57
Radio & TV-tablå för KR Snapphanerallyt.
KR Snapphanerallyt står på tur, rallyt inleds med fyra sträckor på Garnisonsområdet under kvällen, första start vid 18-tiden och så rullar det på tills samtliga åkt fyra gånger.
Rallyradion finns på plats och sänder rallyradio live och fritt från klockan 17:30 på fredag. På lördagen fortsätter ra...Publicerad: 2025-08-08 11:04:33
Augustisprinten näst sista i årets Eskilstuna Sprintcup.
Tredje och näst sista deltävling i Eskilstuna Sprintcup när Augustisprinten avverkas under lördagen. Eskilstuna MK står för arrangemanget där en 2km lång sträcka går tre gånger. Resultaten går live och cupen kör i år med poängtabell som uppdateras live under tävlingarna så man kan se läget under påg...Publicerad: 2025-08-08 09:04:27
SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
KR Snapphanerallyt hos Hässleholms MK ingår i Rally SM som årets näst sista deltävling - rallyt inleds med fyra körningar på Garnisonen under fredagskvällen för SM/RM-klasserna. För lördagen går fyra sträckor dubbelt där avslutningen i varje loop går på Hovdalafältet.
Totalt närmare 10 mil special...Publicerad: 2025-08-08 06:03:34
|
| |