|
 Dubbeltävling i Torsby inledde säsongen i Sverige- och VinterSerie. PRESSRELEASE
Finnskogsvalsen i Torsby, Värmland har blivit synonymt med årspremiären för VOC Mekonomen Rallys nationella serier. Med rutinen från MK Ratten, tämligen kassaskåpssäker vinterkyla och sträckor som håller VM-klass så är receptet för succé fullständigt. 2018 skulle klassen köra tävlingen som en dubbeltävling där eftermiddagen skulle kryddas med vintermörker. Med knappt 50 tillresta ekipage stod VOC Mekonomen Rally som vanligt för en stor del av startfältet. Några särskilt nöjda tillresta var Lukas Kindgren och Emil Andersson som segrade i högsta A-klassens för- resp. eftermiddagsetapper. I Elit B och C var de båda lyckosamma Daniel Dahlström och Mats Nygård som båda tog hem segern i båda etapperna. Bland juniorerna var det Jacob Johannesson som fick motståndet att höja på ögonbrynen lite extra.
”Rallysveriges Mecka” är ett epitet som tämligen otvistigt beskriver Värmland och i synnerhet trakterna kring Torsby. Med sträckor bitvis hämtade från tidigare Svenska Rallyn får de startande i många fall komma så nära en WRC-miljö som ett rallyliv kan erbjuda. Med en arrangörsstab från MK Ratten som är synnerliga rutinerade och möjligheten till Shakedown på fredagseftermiddagen är det inte konstigt att VOC Mekonomen Rally väljer att lägga årspremiären här. Att tävlingen dessutom utgör en av de första under året är självklart starkt bidragande även det.
MK Ratten har börjat bli lite av en god vän till klassen. Som alltid mönstrar vi ett gediget startfält och klubben bjuder tillbaka med arrangemang av högsta klass år efter år (med undantag för 2017 då vädrets makter ställde till det. Red.anm). Vi hade kunnat önska ännu mer snö men annars har vi inte mycket mer att lägga till önskelistan. I år tog vi dessutom ett lite annorlunda grepp för att göra tävlingen extra attraktiv för klassens tävlande och valde att dela tävlingen i två etapper och därmed också utgöra två deltävlingar i cuperna. Eftermiddagen som utgjorde två sträckor av imponerande längd kördes således i mörker. Tyvärr färgades tävlingen av den tråkiga olycka som drabbade ekipage längre bak i startlistan. Jag vet att hela klassen lider med de inblandade och hoppas på ett snabbt återhämtande, säger klassansvarige Roger Fransson.
Lukas Kindgren och Emil Andersson sätter tonen i Elit A
För året uppklassade Lukas Kindgren och Emil Andersson verkar efter premiären vara herrarna att se upp med. Lukas jagades av en hungrig Dennis Askling första etappen tätt följd av Emil Andersson som började bygga tempo. Tempot byggdes och till etapp två var de jagande istället Patrik Fredriksson och Kristoffer Karlsson. Den som följer klassens nationella serier vet att det brukar vara tätt men här var det nästan skrattretande. Emils marginal till Patrik var bara en tiondel efter nästan 30 minuters vinterkörning i mörker. Kristoffer var inte sämre utan skuggade Patrik bara 1,7 sekunder efter.
Lukas och Emil är namn vi har fått lära oss känna igen i de här sammanhangen. Emil gjorde en säsong 2017 som nästan saknar motstycke och nu är han en klass högre. Amibitionen att göra det igen är tydlig. Men Lukas kommer inte låta honom gå ohotad genom årets serie. Det kommer förresten inte de andra herrarna i klassen göra heller. Dennis, Patrik och Kristoffer är alla namn som vi säkerligen kommer få se högst upp på prispallen under säsongen. Jag sa det innan tävlingen och jag säger det igen, Elit A är tuffare än på många, många år och det kommer bli rysligt spännande att följa säsongen 2018.
Daniel Dahlström tog taktpinnen i Elit B
I Elit B handlade toppstriden om två namn, Daniel Dahlström och Gustav Johansson. Daniel var den som tog hem 2x30 poäng från helgen. Gustav kan förhoppningsvis dock finna någon tröst i att han jagade Daniel på ett imponerande manér. Marginalen var endast 6,5 sekunder för första etappen och 6,8 sekunder på andra etappen. Trea finner vi Dan Rhodin på etapp ett och Dennis Persson på etapp två.
Elit B bjöd på lite större avstånd mellan pallplatserna än Elit A men jag vill höja ett varningens finger till alla som tror att det utkristalliserats en tendens. Så här brukar det vara; allt eftersom säsongen fortlöper spår jag att det kommer bli precis lika tight i den här klassen som det brukar. Med det sagt vill jag lyfta på hatten för Daniel som uppvisar ett imponerande tempo följd av Gustav. Båda kör snabbt och otroligt jämt hela dagen. Mycket imponerande. Också ett stort grattis till förhandsvarnade Dan Rhodin att han minsann också har tänkt att blanda sig i striden. Grattis också till Dennis Persson som rasade kopplingen redan på väg ut till SS1, som hann in till lördagsöppna Mekonomen för att införskaffa en ny koppling, starta om i andra etappen och köra till sig en tredjeplats!
Mats Nygård tar dubbel i Cup-klasen
Mats Nygård från grannlandet i väster (Norge, inte Danmark) tog hem segern i båda etapperna efter en stark och stabil insats. Jagade bakom på förmiddagen gjorde Emil Huss och Marcus Persson som säkrade en andra respektive tredjeplats. Marcus lyfte sig ett pinnhål till eftermiddagen och slutade tvåa efter Mats följd av Mattias Hjalmarsson på tredjeplats. Vi ska här inte glömma Jonas Boström som missar pallen bakom Mattias då han behövde ynka 1,2 sekunder mer mörkerkörning för att betvinga SS4 och SS5.
Det här är alltid lika spännande. Början på säsongen och Cup-klassen. Nya namn presenterar sig och utvecklingskurvorna är i många fall orimligt branta. Precis som i Elit B är tiderna mer diversifierade men det tål att upprepas, vi är bara i början av säsongen. Fantastiskt kul att vi får besök ifrån Norge och jag hoppas Mats kommer våga sig över gränsen oftare. Emil Huss förtjänade möjligen ett bättre öde på eftermiddagen men SS4 (eftermiddagens första sträcka) ställde tyvärr till det för den gode Emil. Stabila och bra insatser i övrigt av Marcus Persson och Mattias Hjalmarsson. Ett stort grattis till er alla.
Tim Lagerstam och Jacob Johannesson vinner i juniorklassen
Fyra ungdomar vågade sig ut i de värmländska skogarna utan såväl noter som körkort. Med en olycklig startposition sist i fältet fick de en lång dag i synnerhet efter stoppet till följd av nämnda olycka, men kvaliteten på vägarna har trots startposition givit de fyra ungdomarna en bra erfarenhet. Tim Lagerstam var snabbast runt etapp ett följd av Jacob Johannesson och Alexander Stüffe. På etapp två fick Jacob Johannesson ta hem segern före Alexander Stüffe.
Ungdomsklassen är nog, när allt kommer omkring, den klass jag håller varmast om hjärtat. Det här är grogrunden för svenskt rally och det är här framtidens talanger fostras. Tim Lagerstam är inget undantag. Han visade redan 2017 att han är snabb och får sällskap av Jacob Johannesson i samma kategori. Även Alexander Stüffe uppvisar imponerande snabbhet på inte minst på SS 3.
Nu är klassen igång med de nationella serierna. Vi riktar ett stort tack till MK Ratten för ett fantastiskt fint arrangemang och blickar vidare mot första helgen i februari som har potential att bli en oförglömlig rallyhelg. Källor skvallrar om vägar i Vännäs som synnerligen hög klass. Att klassen tävlar tillsammans med SM gör att klubben fått tillgång till vägar som annars inte släpps för rally. Därtill har vädret varit så gynnsamt att den mest inbitne agnostikern torde både bli troende och övertygad om Guds förkärlek till vinterrally. Även Stugun skvallrar om närmast magiska förhållanden. Som bekant är det dubbla tävlingar även denna helg då Stugun bjuder in till och deras Z-Trofé på söndagen när de flesta är på väg hem. Väl mött till dess.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-01-19 16:25:34
|
|
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
43-årige Jan Kopecky, en av tjeckisk rallysports främsta förare med förflutet som fabriksförare inom Skoda Motorsport där han än idag agerar testförare. Jan tog ledningen tidigt i Barum Czech Rally Zlin men har pressats hårt under helgen, vinner slutligen 10,7 sekunder före Jon Armstrong, Irländaren...Publicerad: 2025-08-17 16:56:50
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Calle Carlberg gick först ut på den avslutande specialsträckan i ERC Barum Czech Rally Zlin, som klar Juniormästare fick han chansen att gratuleras först i den livesända TV-sändningen.
Calle med inhoppande Torbjörn Carlberg når målgång i rallyt som varit händelserikt för både dem och övriga i tät...Publicerad: 2025-08-17 16:16:01
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen. Eslövs MS med Kanonen under söndagen, tre specialprov kördes tre gånger för de 41 startande, Hyllinge MS B-föraren Ola Johansson satte bästa tid på första vändan av proven.
Under andra varvet tog Hans-Daniel Steiner och Jonas Olsson sträcksegrarna, totalt hade Ola segern 0,9 sekund före Steiner -...Publicerad: 2025-08-17 15:54:48
Foto från Polkatrofén.
Gränna MK med Polkatrofén under lördagen, två sträckor dubbelt - nya rallyvägar väntade när rallyt kördes runt Adelöv. 80 åkare kom mot starten där det bland annat tävlade för poäng till E-Cupen.
Från start till mål var arrangörsklubbens Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i topp med Mitsubishi...Publicerad: 2025-08-17 11:24:24
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
Junior EM toppen har en strulig helg i Barum Czech Rally Zlin, rallyt är svårkört där trean Japsar Vaher körde av tidigt i rallyt och bröt helgens deltävling - Estländaren tappade därmed chansen att kriga om guldet i Junior ERC serien.
Calle Carlberg tvingades bryta lördagens etapp med trasig dri...Publicerad: 2025-08-17 10:59:00
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Lahti Historic Rally avslutades med tre sträckor dubbelt under lördagen, Marko Uutela i Opel Ascona 400 vann rallyt totalt trots en minuts påslag, till rallyts totaltvåa Seb Perez i Porsche 911 skiljde slutligen 8,1 sekund.
Perez toppade då totalt för historiska EM deltävlingen i FIA European His...Publicerad: 2025-08-17 09:20:28
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Sista dagen av Barum Czech Rally Zlin är startad för Rally2-klassen - snart rullar också Junior ERC täten ut på sträckan. För Calle och Torbjörn Carlberg blir det omstart och nu har dem en uppgift att bara ta sig runt dagens sex sträckor.
En drivaxel brast igår för Calle som tvingades bryta, är n...Publicerad: 2025-08-17 08:57:51
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...Publicerad: 2025-08-16 20:56:46
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Tre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...Publicerad: 2025-08-16 19:55:17
|
| |