|
 1300 RallyCup höll tempot i Slottsprinten. PRESSRELEASE
Årets höjdpunkt enligt väldigt många i 1300Rallycup och fler därutöver- 1300RallyCup körde sin sjunde deltävling för året i Katrineholm MK´s Slottsprinten. En riktigt fin tävling som drog igång redan på fredagskvällen med ett litet jippo som innehöll både rallykörning och monstertruck. Cupen ställde upp med två bilar på sprinttävlingen i förmån för våran insamling till Barncancerfonden. Även Katrineholms MK gjorde en jättefin insats för både Barncancerfonden och barndiabetesfonden och skänkte alla intäkter från jippot till välgörenhet, strålande och tummen upp till dom.
Totalt 16 ekipage i 1300RallyCup kom till start där Allbilservice i Eskilstuna var deltävlingens cupsponsor.
På lördagsmorgonen gick starten för den riktiga tävlingen redan kl 09.30 och det gällde att vara på tå direkt, ingen transport utan det starta med ss1 direkt ifrån slottsparken där serviceplatsen och även målgången för ss5 var belagd. I övrigt skulle 5st specialsträckor köras på sammanlagt 26km med ett lunchuppehåll på över timmen halvvägs in i tävlingen.
SS1: Som sagt, ingen transport ut till första sträckan utan start direkt med specialsträckan. Den unge och riktigt duktiga William Binbach förlorade sekundstriden i förra deltävlingen i Kopparberg, nu ville han annat och var 1,7 sekunder före Ola Strömberg på knappa 3km. Marcus Morén som var tillbaka i cupen efter ett uppehåll från i vintras visade att rattrosten var bortpolerad direkt och satte en fjärdetid. Robin Norling har haft lite missflyt under säsongen men nu slog man till med en femtetid 4,4 sekunder efter William i topp
SS2: 8,7 km lång och lite större tidsdifferenser men fortfarande väldigt jämnt. William utökar dock sin ledning men Robert Andersson skuggar tätt bakom. Joakim Rydin får in en bättre känsla än på första sträckan och sätter en tredjetid. Trots en ny femtetid och en riktigt bra prestation så här långt kan vi konstatera att det inte riktigt är Robin Norlings år och återigen tvingas man kasta in handduken med motorproblem på transporten efter den här sträckan. Ola Strömberg fick problem med växellådan inne på sträckan, lyckades dock hanka sig i mål med några färre växlar att välja på, men även han fick ge upp på transporten då även generatorn la av. Kanske lika bra att bocka av två fel på samma tävling så att man kan köra om cupsegern i resterande cuptävlingar. Förövrigt hade Ola med sig tidigare toppåkaren och duktiga Suzuki mekanikern Jan-Erik Eriksson som service, så under tiden man väntade på att grillfesten skulle dra igång så bytte man både låda och generator och Urzula var redo för race igen innan man ens lastat och börja åka hemåt.
SS3: Sista sträckan innan lunchuppehållet. Fortfarande mycket jämnt men William tar en tredje raka sträckseger och har nu drygat ut ledningen till 9,9 sekunder. Rydin tar över tredjeplatsen från Marcus Morén
SS4: Fortsatt William i topp efter ytterligare en sträckseger, Joakim Rydin börjar få upp tempot och tar hand om andraplatsen före Robert.
SS5: Dagens sista sträcka och även den kortaste för dagen, den mätte 2,6 km. En spektakulär avslutning med ett stort lyft precis innan man svängde av i ett vägbyte och in mot slottsparken. Joakim har ökat farten under hela dagen och här lyckas man till slut ta en första sträckseger, endast två tiondelar före William som var så när att ta hem en fullpoängare. Flera förare bjöd den stora publiken vid lyftet på lite underhållning och en av dom som laddade värst var Juha Liimatainen med sin Citroen. Juha var även snabbast i c-förarklassen.
Summering
William och Victor tar hem sin andra seger i 1300RallyCup, grymt imponerande fart man fått upp i en snabbt stigande utvecklingskurva. Riktigt nära en fullpoängare men två tiondelar på sista sträckan satte stopp för detta. Men vi lyfter på hatten ändå.
Juha Liimatainen blir snabbaste c-förare 13,2 sekunder för Anton Larsson. En ungdomsåkare, Hugo Johansson kom till start och han ökar farten mer och mer, skulle placera sig bra till i "stora cupen" om man kollar in tiderna och lyckas även vinna tävlingen i sin ungdomsklass bland vocarna.
Topp 5 i slutresultatet:
1. William Binbach / Victor Johansson, Kolsva MS: 16,25,9
2. Robert Andersson / Carl-Gustaf Karlsson, Eskilstuna MK: +14,0
3. Joakim Rydin / Magnus Simensen, MK Ramunder: +18,3
4. Marcus Morén / Krister Morén, Kolsva MS: +23,1
5. Andreas Abrahamsson / Tobias Abrahamsson, Katrineholms MK: +58,4
Vi tackar Katrineholms MK med funktionärer för en fin tävling och för att vi återigen fick komma och köra våran deltävling här. Ett enormt stort tack även till våran tävlingssponsor Allbilservice i Eskilstuna, som gör det möjligt att driva en riktigt bra cup med riktigt häftiga förmåner för medlemmarna. Allbilservice hittar du på vasavägen 1 i Eskilstuna och dom hjälper dig med allt från bilreparation till däckomläggning. https://sv-se.facebook.com/allbilsserviceieskilstuna/
» Pressrelease från 1300 Rallycup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-07-18 07:55:33
|
|
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
43-årige Jan Kopecky, en av tjeckisk rallysports främsta förare med förflutet som fabriksförare inom Skoda Motorsport där han än idag agerar testförare. Jan tog ledningen tidigt i Barum Czech Rally Zlin men har pressats hårt under helgen, vinner slutligen 10,7 sekunder före Jon Armstrong, Irländaren...Publicerad: 2025-08-17 16:56:50
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Calle Carlberg gick först ut på den avslutande specialsträckan i ERC Barum Czech Rally Zlin, som klar Juniormästare fick han chansen att gratuleras först i den livesända TV-sändningen.
Calle med inhoppande Torbjörn Carlberg når målgång i rallyt som varit händelserikt för både dem och övriga i tät...Publicerad: 2025-08-17 16:16:01
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen. Eslövs MS med Kanonen under söndagen, tre specialprov kördes tre gånger för de 41 startande, Hyllinge MS B-föraren Ola Johansson satte bästa tid på första vändan av proven.
Under andra varvet tog Hans-Daniel Steiner och Jonas Olsson sträcksegrarna, totalt hade Ola segern 0,9 sekund före Steiner -...Publicerad: 2025-08-17 15:54:48
Foto från Polkatrofén.
Gränna MK med Polkatrofén under lördagen, två sträckor dubbelt - nya rallyvägar väntade när rallyt kördes runt Adelöv. 80 åkare kom mot starten där det bland annat tävlade för poäng till E-Cupen.
Från start till mål var arrangörsklubbens Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i topp med Mitsubishi...Publicerad: 2025-08-17 11:24:24
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
Junior EM toppen har en strulig helg i Barum Czech Rally Zlin, rallyt är svårkört där trean Japsar Vaher körde av tidigt i rallyt och bröt helgens deltävling - Estländaren tappade därmed chansen att kriga om guldet i Junior ERC serien.
Calle Carlberg tvingades bryta lördagens etapp med trasig dri...Publicerad: 2025-08-17 10:59:00
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Lahti Historic Rally avslutades med tre sträckor dubbelt under lördagen, Marko Uutela i Opel Ascona 400 vann rallyt totalt trots en minuts påslag, till rallyts totaltvåa Seb Perez i Porsche 911 skiljde slutligen 8,1 sekund.
Perez toppade då totalt för historiska EM deltävlingen i FIA European His...Publicerad: 2025-08-17 09:20:28
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Sista dagen av Barum Czech Rally Zlin är startad för Rally2-klassen - snart rullar också Junior ERC täten ut på sträckan. För Calle och Torbjörn Carlberg blir det omstart och nu har dem en uppgift att bara ta sig runt dagens sex sträckor.
En drivaxel brast igår för Calle som tvingades bryta, är n...Publicerad: 2025-08-17 08:57:51
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...Publicerad: 2025-08-16 20:56:46
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Tre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...Publicerad: 2025-08-16 19:55:17
|
| |