|
 Ny kamp mellan Sandell och Andersson! PRESSRELEASE
På lördag avgörs en av Sveriges mest prestigeladdade motorsporttävlingar, NGK Masters. En folkracetävling där motorsportsstjärnor från olika grenar får chansen att visa vem som är snabbast. På startlinjen finns Patrik Sandell och Emil Axelsson, redo att ta sig an utmaningen. Tillsammans med skidkungen som numera kör för Team Mekonomen i spåret, Anders Södergren ger de sig in i giganternas kamp.
- Det ska bli riktigt roligt att få köra folkrace igen. Jag är grymt laddad redan nu och det skulle vara extra krydda att få möta PG Andersson, med tanke på att vi tävlar mot varandra i Junior-VM till vardags. Sedan så vore det ju även roligt att möta min teamchef Jonas Kruse i första böj, jag är ju van vid att knöla till hans bilar vid här laget, skrattar Patrik.
Det finns även utrymme för revansch mot mästarna i Junior-VM, PG och Jonas Andersson, då de är anmälda till tävlingen. Om inte det är inspiration nog så återfinns även stjärnor som Jan ”Flash” Nilsson, Rickard Göransson, Jonas Kruse, Mats Jonsson, Lasse Larsson. Listan kan göras lång…
- Det är många namnkunniga förare i startfältet, men jag skulle inte bli förvånad om det är en folkraceförare som står som segrare. De brukar kunna hävda sig riktigt bra. Själv är jag ju inte riktigt van vid förarrollen, men självklart ska jag göra mitt yttersta för att åka ifrån så många som möjligt. Folkrace är en riktigt rolig sport, avslutar Emil.
Bilskoj.com är teamet som står bakom trebilsteamet med Sandell, Axelsson och Södergren, ett gäng folkrace-entreprenörer som specialiserat sig på att hyra ut tävlingsklara folkracepaket. Förberedelserna har pågått i flera veckor och det är ett laddat gäng som åker till Karlstad för att mäta krafterna. Hur det går vet vi på lördag kväll. En sak är dock säkert, det kommer att laddas friskt bland deltagarna och ingen kommer att vika ned sig i första taget!
» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Lahti Historic Rally avslutades med tre sträckor dubbelt under lördagen, Marko Uutela i Opel Ascona 400 vann rallyt totalt trots en minuts påslag, till rallyts totaltvåa Seb Perez i Porsche 911 skiljde slutligen 8,1 sekund.
Perez toppade då totalt för historiska EM deltävlingen i FIA European His...Publicerad: 2025-08-17 09:20:28
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Sista dagen av Barum Czech Rally Zlin är startad för Rally2-klassen - snart rullar också Junior ERC täten ut på sträckan. För Calle och Torbjörn Carlberg blir det omstart och nu har dem en uppgift att bara ta sig runt dagens sex sträckor.
En drivaxel brast igår för Calle som tvingades bryta, är n...Publicerad: 2025-08-17 08:57:51
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...Publicerad: 2025-08-16 20:56:46
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Tre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...Publicerad: 2025-08-16 19:55:17
Sandells tredje raka i LightOn Rallyt - vann före Andervang.
Jämtlands MK med Light On Rallyt under lördagen ingående i Hälsingeserien, sträckorna Furulund och klassiska I5-skogen körde dubbelt. På förhand stod Patrik Sandell med vännen och co-drivern Henrik Bolinder som storfavoriter.
Skulle det bli en tredje raka seger i hemmatävlingen, till helgen med e...Publicerad: 2025-08-16 19:14:45
Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
Jari Liiten och Per Almqvist kör hem en total tredjeplats i Future SM Ralli, årets sjätte och näst sista deltävling i Finska Mästerskapet. Svensken försvarade placeringen från fredagens sex sträckor, lördagen innehöll endast tre sträckor.
- Efter två tuffa dagar med snabba vägar och hårda fighte...Publicerad: 2025-08-16 18:55:45
Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
Eslövs MS skjuter av Kanonen som deltävling i Södras RS-DM under söndagen, 15,4km special fördelat på tre prov som går dubbelt. 42 åkare i sju klasser gör upp.
16 åkare går genom trimmat 2wd med Peter Holgersson, Jonas Olsson och Tommy Andersson bland A-förarna. Skawomir Bronk och Hans-Daniel Ste...Publicerad: 2025-08-16 09:52:57
Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
100-talet åkare går för Laxårallyts tre sträckor om närmare fyra mil, det tävlas för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup.
Gränna MK tar vid i E-Cupen där 80 tävlande ger sig i kast med två sträckor dubbelt, 16km special.
Jämtländska LightOn sprinten i Hälsingeserien...Publicerad: 2025-08-16 06:03:13
Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
I Future SM Ralli som samkörs med Lahti Historic Rally ses Esapekka Lappi i topp efter fredagens sex sträckor - tre Skodaekipage i täten efter dagens sju mil.
32 sekunder bakom den tidigare VM åkaren ses Anssi Rytkönen - exakt samma marginal har han vidare till Jari Liiten och Per Almqvist. Det ...Publicerad: 2025-08-15 20:43:48
|
| |