NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© M-Sport.
© M-Sport.
Vackra vyer i Rally Turkey.
Utmaningar och utveckling för Tidemand i Turkiet.
PRESSRELEASE

Pontus Tidemand och hans kartläsare Ola Fløene fortsätter suga åt sig all erfarenhet de kan få i Rally Turkiet. Ny dag innebar nya utmaningar från nionde plats kan de konstatera att de gör framsteg.

Efter en tuff fredag men med en uppåtgående lärokurva, var Pontus första bil ut på lördagens sträckor istället för sista WRC-bil som föregående dag. Nu väntade vägar av annan karaktär - mer öppna, snabbare och jämnare - särskilt i jämförelse med fredagens extremt steniga, snäva och kurviga vägar.

- Fördelen med att starta först är att inga stora stenar har dragits ut i vägen av bilarna innan som fallet var igår. Nu kan man ha en renare linje, men samtidigt får man sopa vägen för de efterföljande och det är väldigt halt på det lösa gruset innan det körts bort. Men att få båda situationerna under ett och samma rally är väldigt lärorikt, säger Pontus.

På eftermiddagen upprepades i vanlig ordning morgonens sträckor och trots att det fortfarande var halt, förbättrade Pontus sin tid på samtliga sträckor jämfört med förmiddagens resultat.

- En av de största utmaningarna är att hitta balansen mellan tempo och att ta hand om däcken, förklarar Pontus. Det sliter otroligt hårt på dem i det här grova gruset med hjälp på traven av värmen. Nöter man ut dem för tidigt tappar man greppet totalt.

När tävlingsdagen är över, ligger Pontus och Ola nia i totalen och summerar ännu en lärorik dag:

- Idag har vi fått njuta av några riktigt fina sträckor och haft kul även om det verkligen inte har varit lätt. Tidsmässigt har vi en bit kvar, speciellt från den här positionen när man endera väljer spår själv under första loopen, men måste öppna upp de gamla spåren på andra loopen eftersom en WRC-bil går bredare än R5-bilarna. Men vi jobbar vidare och har lärt oss mer nu än vi hade vid samma tid igår. Nu har vi bara fyra sträckor kvar och vi får försöka göra det bästa av dem också. Om vi kör på med samma strategi eller justerar den, det får vi se när vi kommer dit. Framförallt ska vi nå mållinjen med maximal erfarenhet, säger Pontus.

Rally Turkiets finalsträckor avgörs under söndagsförmiddagen med målgång omkring lunchtid.


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2019-09-14 17:18:05






Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
© M-Sport.Efter en intensiv vinter och vår med tävlingar i både Rally-VM och Rally-EM riktar nu Calle Carlberg fullt fokus mot nästa deltävling i Junior-VM – Vodafone Rally de Portugal.

Sedan Rally Sweden har Carlberg hunnit med både VM-rallyt i Kroatien samt debut i högsta klassen i Rally-EM under Rally S...

Publicerad: 2026-04-29 11:40:40


Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
© Wishart MediaTom kommer, med trogne co-driver Andreas Johansson, att återvända till Australian Rally Championship och tävlingen Plant Hire Forest Rally den 22-24 maj.

Det är samma tävling som Tom och Andreas körde i maj förra året och slutade på en total tredje plats, trots en punktering på en sträcka. Man to...

Publicerad: 2026-04-29 10:45:53


Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Kommande veckoslut och helg blir intensiv med flera tävlingar, SMK Sundsvall kör igång med Mittsverigesprinten SMK By Night #1 under fredagen. Sträcka på 2,5km körs två gånger, eller kanske tre beroende på antal startande.

14 ekipage i listan varav åtta rallybilar där Nils-Olov Lindström, Anton E...

Publicerad: 2026-04-29 09:02:39


Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


Tidigare nyheter:
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.