|
 Svensk Bilsport – först i världen med digitala licensbevis. PRESSRELEASE
Sverige är ett av de första länderna i världen att införa digitala licensbevis inom bilsport. Nu släpps appen Svensk Bilsport som är ett enkelt och smidigt sätt att hålla ordning på sina bilsportlicenser.
– Vårt jobb är att utveckla bilsporten i Sverige. Det gör vi på många sätt, men mycket av arbetet just nu handlar om att göra det säkert, enkelt och roligt att hålla på med sporten. Och ett steg i det är att vi nu är jättestolta över att presentera appen Svensk Bilsport, säger Anna Nordkvist, vd på Svenska Bilsportförbundet.
Appen Svensk Bilsport är ett stort och viktigt steg i Svensk Bilsports digitaliseringsarbete. I takt med teknikutvecklingen och digitala kanaler har en mängd nya grenar och tävlingsformer utvecklas. Men med nya aktörer ställs höga krav på att sporten sköts på ett säkert sätt.
För att vara aktiv inom bilsport krävs, som i många andra sporter, en licens. Bilsport är ofta en tävlingsform med hög hastighet och små marginaler – vilket medför att stor vikt läggs på säkerhet. En bilsportlicens intygar att man som förare, co-driver eller funktionär har den kunskap inom säkerhet och regler som krävs. Just utfärdandet och hanteringen av licenserna är en en av de viktigaste uppgifterna Svenska Bilsportförbundet har för att säkerställa att bilsporten utvecklas och är säker.
– Vårt uppdrag är att utveckla bilsporten i Sverige. Det handlar både om att utveckla grenar och tävlingar, men också att tillsammans med bilsportklubbarna följa med i det som sker runt omkring oss. Vi lever i ett uppkopplat samhälle där mer och mer sker i datorn och mobilen. Nya beteenden som hela tiden skapar nya behov. Som förbund är det något vi måste anpassa oss till, och lika väl som vi är måna om de utövare vi har måste vi även tänka på nya, som lever i en allt mer digital värld, säger Anna Nordkvist.
De digitala licensbevisen är säkra och kan uppdateras i realtid. Med appen ser användaren vilka licenser den har, förnyar och betalar licenser med Swish och får specifik information som man behöver. De digitala licensbrickorna fungerar på alla tävlingar, banor och events som är anslutna till Svensk Bilsport.
– För Svensk Bilsport är det här en stor satsning på att ytterligare förenkla för våra medlemmar. I denna första versionen av appen har vi fokuserat på licenserna till aktiva utövare. Och framöver kommer appen och andra digitala verktyg bli en del i det Svensk Bilsports erbjuder till aktiva, till funktionärer, till tävlingsarrangörer, till banägare och till dig som är intresserad av bilsport, säger Lars Pettersson, ordförande i Svensk Bilsport.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2019-12-12 21:16:37
|
|
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
En riktig rallyhelg, tre tävlingar redan under fredagen, två av dem riktiga klassiker för 1:a maj. Falköpings MK rattar Lill Jumbon på egna motorområdet ingående i Mega Rally Cup. Det är tre åk på den 3km långa sträckan som gäller, resultaten går live.
Sviestadträffen hos Linköpings...Publicerad: 2026-05-01 06:30:52
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Rally Nyköping stängde anmälan för Rally SM deltävlingen och inbjudningsklasserna för Nordiska Mästerskapet - lite elakt kan man nog säga att det är just klasserna utanför SM som stjäl intresset för de som vill se internationella toppnamn. Totalt ses 15 utländska ekipage i listorna.
EM-juniore...Publicerad: 2026-04-30 20:21:15
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien. Nya SverigeSerien är verkligen NYA med stora bokstäver. Autoexperten har tagit plats som både VOC klassens och SverigeSeriens huvudpartner. Välkommen Autoexperten. Och SverigeSerien som sådan är för första gången öppen inte bara för VOC utan också för Grupp E och Grupp F. Dessutom gör partnersamarbe...Publicerad: 2026-04-30 19:24:50
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien drar igång hos Strängnäs AMS med årets två första deltävlingar, det tävlas på rallycrossbanan med tre varv per åk. Totalt 75 åkare varav 36 genom rallyklasser.
Störst med 20 bilar är Trimmat 2wd där snabba sprintåkare som Mikael Lundberg, Henrik Lindroth, Dennis Olsson, Marti...Publicerad: 2026-04-30 12:13:37
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Den 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.
108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...Publicerad: 2026-04-30 08:55:50
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.
Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...Publicerad: 2026-04-30 05:54:20
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
Kalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.
Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...Publicerad: 2026-04-29 21:52:55
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
En riktigt rallyhelg väntar med tävlande i dagarna tre, Lill Jumbon hos Falköpings MK är ett av rallyna på fredagen. Tradition den 1:a maj med tävlande på motorområdet med en SP på 3km som går tre gånger. Rallyt ingår i Mega Rally Cup.
Det bjuds 80-talet deltagare i listan fördelade över inte min...Publicerad: 2026-04-29 19:37:35
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
- Äntligen är grussäsongen på intåg med Rally Nyköping, tredje deltävlingen i Rally-SM, berättar Isak Arvidsson och presenterar ny co-driver.
Tävlingen går av stapeln om lite mer än två veckor och då intar Maja Bengtsson högerstolen! Hela Rally-SM står på menyn med Rally Nyköping, Rally Ki...Publicerad: 2026-04-29 18:52:51
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
EM-tävlingen Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stärker sitt partnerskapserbjudande inför kommande tävling genom att välkomna Road Rental som ny huvudpartner.
Samarbetet innebär att Road Rental går in som en av de ledande kommersiella aktörerna kring evenemanget, och kommer att spela en central r...Publicerad: 2026-04-29 13:05:27
|
| |