|
 Corona ställer in och ställer till även i VOCs nationella serier. PRESSRELEASE
Det är bara att konstatera och motvilligt acceptera, det eländiga Coronaviruset kommer att få stor negativ inverkan inte bara på våra vardagsliv utan också på vår sport och på vår klass serier.
Ansvariga myndigheter är tydliga i sina starka rekommendationer, se krisinformation.se
Hur väl vi lyckas i att bekämpa spridningen av viruset är i hög grad upp till oss alla som privatpersoner.
Vi som nationell klass, med nationellt spridda serier, med nationellt deltagande har ett särskilt ansvar och vi måste anamma en försiktighetsprincip. Att samla folk från hela landet för att träffas en dag och sedan åka hem (spridas) igen över hela landet är precis det ansvariga myndigheter vill undvika allra mest. Förbundet har med det som ledning tagit beslut att ställa in alla RM och SM tills vidare, det vore djupt oansvarigt av oss att inte ta det beslutet gällande våra nationella serier också.
Hur länge och hur många tävlingar som kommer att vara berörda vet ingen ännu. Den nationella strategin är att dra ut på Coronaspridningens förlopp över så lång tid som bara är möjligt för att inte överbelasta vården med de som kommer att kräva sjukhusvård och allra mest de relativt få som kommer att kräva intensivvård.
Men därför kommer detta att ta tid och störa idrottsevenemang under lång tid, vi är förstås inget undantag. Min personliga bedömning är också att det kommer att bli värre innan det blir bättre, vi är fortfarande bara i början av pandemin och med all säkerhet så kommer även lagliga begränsningar att bli hårdare, förmodligen redan innan Violenrallyt är planerat att gå av stapeln. Redan med dagens absoluta restriktion på max 500 personer samlade (utomhus eller inomhus) så är det tveksamt om något rallyt egentligen kan, än mindre bör, genomföras.
I dagsläget vet jag bara med säkerhet att vi måste ställa in premiären i SommarSerien, Violenrallyt i Flen. Där är det förövrigt oklart om tävlingen kommer att genomföras över huvudtaget. Men, för oss som samlar våra team nationellt så vore det i alla händelser oansvarigt att köra om bara sex veckor.
Eftersom att ingen vet hur länge det här eländet kommer att dra ut på tiden så är det inte heller rimligt att spekulera om eventuella ersättningstävlingar, det får vi återkomma till när vi vet mer om när epidemin klingar av.
Jag återkommer med uppdateringar på den här nyheten och kommer att flasha dessa uppdateringar i Gästboken, så fortsätt att följa vår rapportering.
Tillsammans och med gemensamma krafter ska vi besegra Coronaviruset.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-03-15 21:37:21
|
|
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
Idag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.
Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...Publicerad: 2025-08-18 09:02:31
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...Publicerad: 2025-08-18 05:06:36
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
43-årige Jan Kopecky, en av tjeckisk rallysports främsta förare med förflutet som fabriksförare inom Skoda Motorsport där han än idag agerar testförare. Jan tog ledningen tidigt i Barum Czech Rally Zlin men har pressats hårt under helgen, vinner slutligen 10,7 sekunder före Jon Armstrong, Irländaren...Publicerad: 2025-08-17 16:56:50
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Calle Carlberg gick först ut på den avslutande specialsträckan i ERC Barum Czech Rally Zlin, som klar Juniormästare fick han chansen att gratuleras först i den livesända TV-sändningen.
Calle med inhoppande Torbjörn Carlberg når målgång i rallyt som varit händelserikt för både dem och övriga i tät...Publicerad: 2025-08-17 16:16:01
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen. Eslövs MS med Kanonen under söndagen, tre specialprov kördes tre gånger för de 41 startande, Hyllinge MS B-föraren Ola Johansson satte bästa tid på första vändan av proven.
Under andra varvet tog Hans-Daniel Steiner och Jonas Olsson sträcksegrarna, totalt hade Ola segern 0,9 sekund före Steiner -...Publicerad: 2025-08-17 15:54:48
Foto från Polkatrofén.
Gränna MK med Polkatrofén under lördagen, två sträckor dubbelt - nya rallyvägar väntade när rallyt kördes runt Adelöv. 80 åkare kom mot starten där det bland annat tävlade för poäng till E-Cupen.
Från start till mål var arrangörsklubbens Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i topp med Mitsubishi...Publicerad: 2025-08-17 11:24:24
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
Junior EM toppen har en strulig helg i Barum Czech Rally Zlin, rallyt är svårkört där trean Japsar Vaher körde av tidigt i rallyt och bröt helgens deltävling - Estländaren tappade därmed chansen att kriga om guldet i Junior ERC serien.
Calle Carlberg tvingades bryta lördagens etapp med trasig dri...Publicerad: 2025-08-17 10:59:00
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Lahti Historic Rally avslutades med tre sträckor dubbelt under lördagen, Marko Uutela i Opel Ascona 400 vann rallyt totalt trots en minuts påslag, till rallyts totaltvåa Seb Perez i Porsche 911 skiljde slutligen 8,1 sekund.
Perez toppade då totalt för historiska EM deltävlingen i FIA European His...Publicerad: 2025-08-17 09:20:28
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Sista dagen av Barum Czech Rally Zlin är startad för Rally2-klassen - snart rullar också Junior ERC täten ut på sträckan. För Calle och Torbjörn Carlberg blir det omstart och nu har dem en uppgift att bara ta sig runt dagens sex sträckor.
En drivaxel brast igår för Calle som tvingades bryta, är n...Publicerad: 2025-08-17 08:57:51
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
|
| |