|
 Åtta rallyåkare i Svenska Bilsportförbundets Landslag 2021. PRESSRELEASE
Tävlingarna ha så smått börjat smyga igång internationellt inom bilsporten och förbundskapten Pier Steffansson har nu tagit ut de förare som säsongen 2021 kommer representera det svenska landslaget i bilsport.
Svensk Bilsport har landslagsförare inom fem olika sportgrenar, karting, crosskart, racing, rally och rallycross och bland förarna som säsongen 2021 ingår återfinns både veteraner och nykomlingar som väntar på att få komma igång med sitt tävlande.
- Vi kommer från en konstig säsong och vi går nu in i ännu ett bilsportår där vi fortsatt inte vet riktigt vad som kommer köras, om och när det kanske tävlas. Det blir naturligtvis annorlunda för alla med de förutsättningarna. Men jag tycker att vi med 2021 års landslagsförare har fått till en bra bredd av förare som är på väg in internationellt i sina grenar till redan etablerade förare som kommer köra om guldmedaljer i sina planerade mästerskap, säger Pier Steffansson, Svensk Bilsports förbundskapten.
En av de mest meriterade förarna i årets landslag är Thed Björk som vunnit STCC men som även 2017 blev världsmästare i WTCR.
- Det känns verkligen bra att vara med. Jag fick själv bra stöd när jag var ung och på väg framåt och att nu kunna komma tillbaka och egentligen vara med för att kunna delge mina erfarenheter till de som är unga och på väg framåt idag och då inte bara när man sitter i bilen utan allt det andra runt omkring, säger Thed Björk som siktar mot ett andra mästerskapsguld i WTCR.
- Jag vann 2017 så det börjar bli dags för en ny seger nu.
Inom racingen återfinns bland annat även de båda Indy Car-förarna Marcus Ericsson och Felix Rosenqvist, men även Dino Beganovic som lever sina dagar i Ferraris egen utvecklingsakademi.
Mer i början av sin karriär är kartingförare Mathilda Olsson som nu tar klivet in i landslaget.
- Det känns väldigt roligt och det känns kul att vara en del av landslaget och spännande för den kommande säsongen. Jag tror det kommer utveckla mig mycket och att det blir lärorikt att ta del av den erfarenhet som finns från andra förare som kommer från andra sportgrenar, säger Mathilda Olsson som just nu är i de sista förberedelserna för säsongen 2021.
- Vi kommer gå in mot 2021 och hoppas vi bli ännu starkare och jag tror att det kommer bli riktigt bra när alla bitar är på plats.
De senaste åren har Sverige firat många fina framgångar internationellt inom flera olika sportgrenar, men allra mest medaljklirr har det varit inom rallycrossen med fem raka VM-guld sedan 2016. Därtill har det segrats i supportklasser och i EM. Anton Marklund vann sitt EM-guld 2017 då han under det året klev ett steg tillbaka från VM-satsningen. Efter EM-guldet har det sen åter varit fokus på VM. 2019 hade Marklund sitt bästa VM-resultat hittills med en sjunde plats där det blev en pallplats i den avslutande tävlingen i Spanien.
- Vi hade bra fart i premiären i Höljes, men sen fick vi lite mer tekniska problem med bilen och det var så tight mellan race förra året så vi kom inte till rätta med det förens det som blev sista tävlingen i Spanien där vi var på pallen och det var kul, men vi hade definitivt hoppats på mer, säger Anton Marklund som sitter i slutförhandlingar kring vad det blir han ska tävla i under 2021.
- Jag ska köra tävlingsbil i år, men exakt vad det blir är inte helt klart, men det är klart att det är rallycrossen jag brinner för och det är den jag siktar på, avslutar Anton Marklund.
Redan har Oliver Solberg gjort VM-premiär som fabriksförare för Hyundai, Dino Beganovic kört till sig pallplatser i Asiatiska Formel 3 och både Johan Kristoffersson och Timmy Hansen har testkört inför starten av den nya serien Extreme-E, så bilsportåret 2021 har smugit igång.
- Absolut är vi igång på sina ställen, men det är klart man längtar till när allt är i full rullning och vi åter kan resa mer och vara på plats under tävlingarna, avslutar Pier Steffansson.
Landslaget 2021
Rallycross
Klara Andersson
Oliver Eriksson
Kevin Eriksson
Philip Gehrman
Timmy Hansen
Kevin Hansen
Johan Kristoffersson
Anton Marklund
Isak Sjöqvist
Linus Östlund
Rally
Mattias Adielsson
Johan Johansson (kartläsare)
Tom Kristensson
Jari Liiten
Dennis Rådström
Oliver Solberg
Pontus Tidemand
Adam Westlund
Racing
Viktor Andersson
Dino Beganovic
Thed Björk
Isac Blomqvist
Andreas Bäckman
Jessica Bäckman
Marcus Ericsson
Joel Eriksson
Jimmy Eriksson
Joel Granfors
Rasmus Lindh
Linus Lundqvist
Alfred Nilsson
Felix Rosenqvist
Emil Skärås
Mikaela Åhlin-Kottulinsky
Crosskart
Oskar Andersson
Alex Gustavsson
Patrik Hallberg
Algot Hammarqvist
Isak Reiersen
Jonathan Rådström
Karting
Norton Andreasson
Alexander Dahlberg
Viktor Gustavsson
Caspian Hagman
Casper Jansson
Junior Jonsson
Mathilda Olsson
Jesper Sjöberg
Benjamin Thörnqvist
Theodor Ödmark
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2021-02-01 22:21:28
|
|
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Den 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.
I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...Publicerad: 2026-04-28 16:05:34
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.
Även Mikolaj Marc...Publicerad: 2026-04-28 15:03:55
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
När Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.
Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...Publicerad: 2026-04-28 12:35:41
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Listan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.
Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...Publicerad: 2026-04-28 10:45:24
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
I slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!
Det är ...Publicerad: 2026-04-28 08:54:20
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.
Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...Publicerad: 2026-04-28 05:53:56
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.
Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...Publicerad: 2026-04-27 19:54:29
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...Publicerad: 2026-04-27 11:54:08
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.
För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...Publicerad: 2026-04-27 09:03:13
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.
Men resan var svår och...Publicerad: 2026-04-27 05:57:38
|
|
Tidigare nyheter:
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |