NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Händelserik sista sträcka i Laxå bäddar för spännande final i SverigeSerien.
PRESSRELEASE

Det blev precis så tufft och händelserikt som vi det bollades upp för inför helgens deltävling i Laxå. I synnerhet en riktigt tuff, lång och händelserik sista sträcka bäddar för att finalen i Örebro kommande helg blir en riktig nagelbitare. Ingenting är avgjort i någon klass i VOC Mekonomen Rallys ärevördiga och stentuffa SverigeSerie.

Först och främst tack Laxå för att ni klev in i årets SverigeSerie där så mycket fått ställas in till följda av Corona. Och som ni gjorde det. En jättefin tävling som ger mersmak inför kommande säsonger.

Tävlingen blev precis så tuff, omväxlande och händelserik som ofta sker när säsongen går mot sitt slut och serier tuffar till sig på riktigt.

Emil Andersson tog tillbaka initiativet i Elit A

Emil Andersson inledde den här säsongen i stor stil med två raka segrar men sedan gick det lite grus i maskineriet. Nu var Emil tillbaka i gammal god form.

– Emil tog initiativet direkt och släppte det aldrig. Dennis Persson jagade bäst och närmast men kom aldrig riktigt nära, slutade med fin andraplats. Dennis Askling körde återigen jättebra och slutade trea.

Inför Örebro nästkommande lördag så leder Emil klassen men bara enstaka poäng, sex om jag inte räknat fel före Dennis Persson så ingenting är avgjort.

Magnus Lindqvist övertygade igen i Elit B.

Händelserikt också i näst högsta elitklass.

– Magnus ”Linkan” Lindqvist har verkligen hittat vinnarspåret. Återigen var han ingenting att göra åt i Elit B. Men bakom honom blev det händelserikt. Efter Linkan jagade länge Robin Bäckström och Tim Lagerstam. Men på sista sträcka strulade det till sig för båda två, Tim så till den milda grad att han blev kvar på sträckan och rallyt var över. Robin kom förvisso i mål men med dagen förstörd.

Med detta gick Magnus Westman upp på andra plats och Björn Kallin, klassens tekniskt huvudansvarige på en tredje.

– Äntligen är det lite stolpe in för Magnus Westman. Rullning senast som krävde snabbt bilköp betalades nu med en fin andraplats. Björn hade också något av stolpe in. Lade bilen på sidan på sista sträckan men kom på hjulen igen och alltså in på en riktigt fin tredjeplats.

Inte heller här är något avgjort. Linkan leder förvisso med åtta poäng, återigen med reservation för att jag räknat rätt eftersom att tabellerna inte är officiellt gjorda när detta skrivs. Men åtta poäng förslår inte långt. Magnus Westman är hungrig och jagar och nu har han fått vittring på riktigt.

Jack Ernstsson knep segern i Cupklassen.

Lika rafflande som i A och B var det också i C.

– Klassledande Daniel Jonsson såg ut att vara på segrarstråt. Men även solen har sina fläckar och Daniel blev även han kvar ute på den krävande fjärde sträckan. Jack Ernstsson som skuggat Daniel bara sekunder bakom på SS1, exakt lika på SS2 och en ynka tiondel bakom på SS3 kunde därför välförtjänt plocka segern. Bakom honom körde Noah Grönkvist in på andra plats med Tobias Petterson Nordwall på tredje.

Det rejäla grepp Daniel Jonsson hade om klassledningen i C är med detta reducerat till måttliga åtta poäng före Laxås vinnare Jack Ernstson och så extremt tajt som det var mellan dessa herrar i Laxå så bäddar det för en finale extraordinär. Noah Grönkvist skuggar på tredje plats totalt i serien bara två poäng till bakom. Absolut inte avgjort!

Arvid Larspers tog ytterligare en seger i VOC´s ungdomsklass.

Om det lite kalabalik i såväl A,B och C så skötte sig våra juniorer klanderfritt.

– Arvid Larspers vann alla sträckor i VOC Mekonomen Rallys juniorklass och kunde inkassera trettio mycket värdefulla poäng inför finalen. Med segern så tar han också ledningen i juniorklassen på maximala 60 poäng inför finalen. Gustaf Ekenved tvåa på 54 och Hannes Håkansson trea på 30 poäng.

Återigen tack Laxå för en fin tävling och för att ni klev in och gjorde årets serie till just en serie, fem tävlingar är något av ett minimum för att kallas serie anser vi. Och vilken rafflade final vi kan se fram emot i Örebro nästa helg. Väl mött!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2021-09-27 12:39:05






Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Tidigare nyheter:
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.