|
 Längberg summerar SSR 2008. PRESSRELEASE
Vi har nu äntligen gjort SM-premiär för 2008. På torsdagen genomfördes rekning av några sträckor. Dessa var både snabba och krokiga. Vissa sträckor var det mycket rullgrus på, så vi anade redan då att det skulle bli besvärligt med fäste. På kvällen besiktade vi tävlingsbilen utan bekymmer. Sedan var det dags att köra en shakedown och se att allt fungerade till belåtenhet. Vi körde 3 vändor och tyckte att det stämde perfekt. Vi beslöt oss då för att det skulle räcka och att mekarna ska få gå igenom och efterdra alla bultar för att den ska bli raceklar till start kl.14.00 på fredagen.
Fredagsmorgon, klockan 7.30 var vi beredda att fortsätta rekningen av de sista sträckorna. Årets sträckor verkade vara lite krokigare och mer utslagsgivande än 2007. Klockan 12 var vi klara, nu var det bara ladda upp med mat och dryck. Snart var det dags att åka upp på rampen för start, vi hade bestämt att öppna ganska hårt, men ändå kunna öka andra varvet på de 3 sträckor vi ska åka 2 varv på under fredagen.
SS1 - 17km, som var väldigt krokig och med mycket sten i kanten, vi tyckte inte vi fick till det riktigt, men fick 7:e tid i klassen.
SS2 - 8km, var lite snabbare och inte så svår, fick bättre flyt här. 7:e tid.
SS3 - 10km. När vi ska starta så dör nästan bilen och vi ser att vi inte får något bränsletryck, vi hackar oss fram 1 km, sedan stannar bilen. Tyvärr får vi bryta för dagen, men efter 30min så går bilen igång igen och vi kan köra ut från sträckan och till servicen.
Mekarna bestämmer sig för att plocka ur tanken och tittaöver förpumparna som är placerade längst ner i säkerhetstanken, det visar sig att det är dessa som är problemet. Bilen sätts ihop och Jocke provkör bilen kl 22 och den funkar perfekt. Vi bestämmer oss för att utnyttja ?superrally reglerna? som betyder att vi får 20 min tillägg, men kan starta igen på lördagen och se så bilen fungerar inför nästa SM.
SS7 - 9km. Hal och krokig sträcka men vi sätter en 5:e tid.
SS8 - 20km. Detta är en snabb sträcka, som innehåller allt, men det är mycket svårt med fästet, vi åker av lätt 2 ggr och tappar lite tid. 8:e tid.
SS9 - 8km Testar en annan sorts gummiblandning på däcken, sträckan är en mycket snabb sträcka men med rullgrus, vi får ingen bra känsla i bilen, men det blir en 6:e tid.
SS10 - 9km. En sträcka som är smalare och med lite ställen som är lätt att göra misstag på, vi får en 5:e tid.
SS11 - 17km Mycket snabb början, sedan riktig finlandsväg, som förlåter misstag och sedan in på lite krokigare slut. 5:e tid.
SS12 samma som SS7, byter till andra däck och har bättre känsla med bilen. Nu är sträckan utan rullgrus, får till den lite bättre nu. 5:e tid.
SS13 samma som SS9, kör med mer attack nu för att känslan i bilen är bättre. Får även här 5:e tid.
SS14 10 km, samma som början som på SS11, vi bestämmer oss för att ta i utan att riskera något, vi gör vår bästa sträcka för dagen! 9:e tid totalt och vår 6:e femte tid för dagen
Nu ser vi att vi kan hänga med lite bättre när vi åkt hela dagen. När vi kommer in till målet, så visar det sig, att trots våra 20min tillägg, så blir vi 9:a i klassen och får 4 SM-poäng, det lönade sig att kämpa hela dagen!
Jag har haft en förkylning i kroppen hela veckan, så jag har ätit piller och C-vitamin för klara att läsa noter, när vi kom i mål på sista sträckan så bröt den ut så efter målgång vart jag sängliggandes.
Nu ser vi fram mot nästa SM tävling som går 7 Juni i Karlskrona.
Vill passa på att Tacka alla som hjälpt oss genomföra SSR 2008
Rapporten skriven av Co-driver Lars Blondell.
» Pressrelease från Längberg Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Den 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.
I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...Publicerad: 2026-04-28 16:05:34
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.
Även Mikolaj Marc...Publicerad: 2026-04-28 15:03:55
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
När Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.
Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...Publicerad: 2026-04-28 12:35:41
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Listan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.
Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...Publicerad: 2026-04-28 10:45:24
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
I slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!
Det är ...Publicerad: 2026-04-28 08:54:20
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.
Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...Publicerad: 2026-04-28 05:53:56
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.
Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...Publicerad: 2026-04-27 19:54:29
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...Publicerad: 2026-04-27 11:54:08
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.
För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...Publicerad: 2026-04-27 09:03:13
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.
Men resan var svår och...Publicerad: 2026-04-27 05:57:38
|
|
Tidigare nyheter:
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |