NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Flat-Out media agency.
© Flat-Out media agency.
Bra tempo på Mille Johansson och Johan Grönvall i EM premiären, .
Mille Johansson tar sträckseger i EM-debuten.
PRESSRELEASE

Rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm körde under helgen sin första deltävling i Junior-EM i rally, när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika körde Rally Poland i Polska Miko?ajki. Mille och Johan fick en succéartad start när de vann den första sträckan i rallyt, och låg femma när de fick bryta med tekniska problem på söndagen.
– Helgen har vart rolig, lärorik och tuff. Tempot i klassen var som vi hade förväntat oss, vilket var högt. Vi gjorde det bästa vi kunde för att hänga med fartmässigt, vilket jag tycker att vi lyckades med helt okej, säger Mille.

– Målet med söndagen var att åka på max attack för att försöka klättra till en fjärdeplats, men vi tog i för mycket på sträcka tio och slog i en höbal ganska hårt. Efter det sänkte vi tempot för att behålla femteplatsen och säkra viktiga poäng i mästerskapet. Men så blev det inte, utan en drivaxel gick sönder 100 meter efter starten på sträcka 13.

Tävlingen var den första för Mille och Johan tillsammans och även den första av totalt fem deltävlingar i Junior-EM, där de tävlar för det Slovenska teamet IKsport i en Ford Fiesta Rally4.
– Jag tycker att allt har fungerat bra under hela veckan. Jag och Johan kommer bra överens, och vi lär oss mycket hela tiden. Vår däckstrategi har nu gjort att vi har två däck mer än dom andra till nästa tävling i Lettland. Körningen har också fungerat bra hela helgen, med en sträckseger direkt på sträcka ett och flera topptider, summerar Mille.

– Det har varit en tuff och intensiv helg med hårt arbete och långa dagar. Men en fruktansvärt roligt och lärorik helg, säger Johan. Enligt min mening så var det en väldigt bra EM-debut för både mig och Mille. Vi har visat att farten finns där, och satt bra tider på flera av sträckorna.

En tävling får räknas bort i poängsammanställningen, vilket gör att alla tävlingar framöver blir otroligt viktiga för Mille och Johan. Nästa tävling körs i Lettland den 17-18 juni, även den på grus.
– Vi kommer sätta oss ner och analysera tävlingen, för att efter det kunna se vad vi måste göra för att komma tillbaka ännu starkare i Lettland, avslutar Johan.


» Pressrelease från Mille Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2023-05-21 21:43:25






Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Tidigare nyheter:
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.