|
 Adielsson vinner Hovdalasprinten, andra deltävlingen i grus-SM. PRESSRELEASE
Göteborgaren Mattias Adielsson, tillsammans med kartläsaren Bosse Holmstrand, vinner 2wd i Hässleholm och Hovdalasprinten. Efter en avvaktande inledning på den första specialsträckan skruvades tempot sedan upp. Deras Yokohama försedda Toyota Corolla fungerade perfekt och de visade hur fort det går att köra den här bilen.
- Vi låg tvåa efter den första rundan och bestämde oss då för att vi inte åker härifrån som tvåa utan vi ska vinna. Vi har nu två raka segrar i den här serien och siktar självklart på att vinna SM-Guld, säger Mattias Adielsson.
- Just Hässleholm och Hovdala trivs jag mycket bra på så det skönt att traditionella SM också kommer till Hässleholm i augusti. Vi siktar på att ta en dubbel i år med både guld i grussprint och traditionella SM, det är dock fortfarande tidigt in i serierna och mycket kan hända men vi ska försöka. Vi har också börjat lära oss bilen på ett bra sätt, jag är imponerad över hur lättkörd den är, avslutar Mattias Adielsson.
Rally-SM Grussprint är en spännande tävlingsform inom Rally-SM som äger rum på grusvägar. Det är en kortare, intensivare och snabbare tävlingsform än traditionella Rally-SM. Här tävlar förarna på en kortare sträcka, vanligtvis runt 3-5 kilometer, som körs flera gånger. Grussprinttävlingar genomförs vanligtvis på en enda dag och förarna tävlar mot klockan för att få den sammanlagt bästa tiden.
» Pressrelease från Mattias Adielsson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2023-06-05 06:34:04
|
|
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
WRC-serien på gång till Paraguay i månadsskiftet innan de styr mot Chile för Rally Chile Bio Bio den 11-14:e september. Idag släpptes anmälningslistan för rallyt med totalt 49 ekipage varav 42 tävlar i VM-klasser.
Elva åkare i Rally1.
Elva bilar i Rally1-klassen med Elfyn Evans, Kalle Rov...Publicerad: 2025-08-19 13:17:35
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
För första gången någonsin har Ludvika MS, Kolsva MS och Fagersta MK slagit sig samman för att arrangera en rallytävling. Och nu är Heat Rally Bergslagen, en deltävling i Svenska RallyCupen, mindre än 20 dagar bort. Lördag den 6 september är det dags.
När de tre klubbarna bestämde sig för ett för...Publicerad: 2025-08-19 06:03:25
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
För första gången körs en fullvärdig deltävling i Rally SM i samband med SM-veckan – där den direktsända SM-sprinten också utgör Power Stage i SM-deltävlingen i Karlstad under juni 2026.
Tävlingen blir en ordinarie deltävling i Rally-SM 2026, som avgörs på klassiska värmländska grusvägar. Power S...Publicerad: 2025-08-18 16:53:08
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
Idag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.
Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...Publicerad: 2025-08-18 09:02:31
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...Publicerad: 2025-08-18 05:06:36
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
43-årige Jan Kopecky, en av tjeckisk rallysports främsta förare med förflutet som fabriksförare inom Skoda Motorsport där han än idag agerar testförare. Jan tog ledningen tidigt i Barum Czech Rally Zlin men har pressats hårt under helgen, vinner slutligen 10,7 sekunder före Jon Armstrong, Irländaren...Publicerad: 2025-08-17 16:56:50
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Calle Carlberg gick först ut på den avslutande specialsträckan i ERC Barum Czech Rally Zlin, som klar Juniormästare fick han chansen att gratuleras först i den livesända TV-sändningen.
Calle med inhoppande Torbjörn Carlberg når målgång i rallyt som varit händelserikt för både dem och övriga i tät...Publicerad: 2025-08-17 16:16:01
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen. Eslövs MS med Kanonen under söndagen, tre specialprov kördes tre gånger för de 41 startande, Hyllinge MS B-föraren Ola Johansson satte bästa tid på första vändan av proven.
Under andra varvet tog Hans-Daniel Steiner och Jonas Olsson sträcksegrarna, totalt hade Ola segern 0,9 sekund före Steiner -...Publicerad: 2025-08-17 15:54:48
Foto från Polkatrofén.
Gränna MK med Polkatrofén under lördagen, två sträckor dubbelt - nya rallyvägar väntade när rallyt kördes runt Adelöv. 80 åkare kom mot starten där det bland annat tävlade för poäng till E-Cupen.
Från start till mål var arrangörsklubbens Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i topp med Mitsubishi...Publicerad: 2025-08-17 11:24:24
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
Junior EM toppen har en strulig helg i Barum Czech Rally Zlin, rallyt är svårkört där trean Japsar Vaher körde av tidigt i rallyt och bröt helgens deltävling - Estländaren tappade därmed chansen att kriga om guldet i Junior ERC serien.
Calle Carlberg tvingades bryta lördagens etapp med trasig dri...Publicerad: 2025-08-17 10:59:00
|
| |