|
 Ljung vann och många försvann. PRESSRELEASE
Årets första vinterrally i Sverige, MunkforsRundan, blev en tävling där många förare fick sig en första test av materialet inför vintertävlingarna. Detta visade sig inte minst i listan över brutna från tävlingen. Hoforsföraren Per-Arne Ljung totalsegrade och han hade i alla fall koll på bilmaterialet.
Det var första tävlingen för Ljung sedan ett motorhaveri i förra vinterns säsongsavslutning med sin grupp A-preppade Mitsubishi Lancer Evo V.
– Dom frågade i besiktningen om vi hade lagt i snöskyfflarna – Jag svarade att vi inte plockat ur dom – skrattar en segerglad Ljung efter prisutdelningen.
Per-Arne kunde som totalsegrare glädjas åt både klassegerpriset, som var hela startavgiften, 1500 kr tillbaka och även ett extra totalsegerpris på 1000 kr.
Annars verkade stora delar av startfältet ha problem med materialet under den strålande vinterdagen som bjöds under MunkforsRundan. Hela 37 % av startfältet bröt tävlingen, de flesta på grund av tekniska problem. Det var idel växellåda, drivaxel, bakaxel och motorproblem i listan över brutna. En rullning och en avåkning gjorde förövrigt denna lista komplett.
Ordning på materialet hade dock Golfåkande Martin Berglund, SMK Gävle. Han bevisade än en gång att han är en av Sveriges snabbaste förare med tvåhjulsdrift och kunde köra avslappnat på de sista två sträckorna efter att många klasskollegor strulat till det på den inledande rundan på nästan fem mil. Tiden räckte till en tredje plats totalt efter totaltvåan Peter Appeskog i en Ford Escort WRC.
Hypersnabb och femma totalt i en standardbil var också Martins klubbkollega Patrick Dybeck, också han från Valbo utanför Gävle. Patrick som tidigare skådats på två hjul i Masarnas speedwaylag, vann tre av fyra sträckor och Volvo Original-klassen överlägset, före MK Rattens Tomas Oscarsson, som tog hand om andraplatsen och den fjärde sträcksegern.
Värst ibland B-förarna och äldst i startfältet var inte helt oväntat Rolf Andersson, Christinehamns MK. Rolf är 70 år ung och laddar hårt som en artonåring i skogen på jakt efter placeringar, något som resulterade i klasseger i Munkfors och hela startavgiften tillbaka.
Startavgiften tillbaka och ett extra stimulanspris på ettusen kronor fick också segraren i Ungdomsrally, David Pettersson, Falköpings MK, som övningskörde snabbast av alla i klassen från 16 år.
Kortfakta MunkforsRundan:
7 mil specialsträckor, totalt 15 mil fördelat på 4 sträckor.
Rally HQ och serviceplats: Munkfors Förenings & Konferenscenter.
Datum: 3 januari 2009.
Huvudsponsor: AB MunkforsSågar, världsledande på tillverkning av bandsågblad för livsmedel och trä.
Totalsegrare 2009: Per-Arne Ljung, Hofors MS, Mitsubishi Lancer Evo V
» Pressrelease från Munkfors MC.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
4 sträckor och 80 ekipage gör upp i Polkatrofén.
Polkatrofén med Gränna MK, nu från Adelövs Gård där tävlingen med två sträckor dubbelt körs - 16km special för dagen och deltävling för E-Cupen. Klubben fick gallra hårt från strax över 100 anmälda ekipage till 80 för startlistan. Ett 30-tal åkare går för E-Cupens klubbar - där samlar bara tävlande ...Publicerad: 2025-08-15 09:53:16
WebTV direkt från kvalet inför Barum Czech Rally Zlin.
Med start klockan 8:00 drar träningen för Rally2 ekipagen igång på 7,6km långa Komarov-sträckan som används för träning, kval och shakedown. Vid 9:31 är det dags för kval som avgör startpositionerna, med asfalt under hjulen är det snabbast går först. Kvalet sänds live i vår WebTV & Video avdelning m...Publicerad: 2025-08-15 08:57:28
110-talet åkare för lördagens Laxårally.
Laxå MK drar igång Laxårallyt lördag förmiddag, då som deltävling i Västras DM, Stockholms DM, Mega Rally Cup och VOC Sverigeserien med 110-talet startande. Tre sträckor på 38km går under dagen i skogarna runt orten.
Elva åkare går för 4wd med Jari Saarinen, David Dannevall, Andreas Pettersson oc...Publicerad: 2025-08-15 06:01:17
Tom Kristensson med partners hjälper Carlberg mot säsongsavslutningen.
Det har inte undgått många att Tom Kristensson varit en stor del av min karriär. Från hjälpen 2021 att starta SM-finalen och ta SM-guld till att stötta oss i sista tävlingen 2023 där vi vann ADAC Opel Electric Rally Cup. Nu gör han det igen!
- Rally är en sport som trots stor framgång, kräver e...Publicerad: 2025-08-14 21:04:51
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför Barum Czech Rally Zlin.
Imorgon förmiddag kan tiderna från träning, kval och shakedown följas inför Barum Czech Rally Zlin. De tävlande i Rally2-klassen får börja träna klockan 8:00 på den 7,6km långa Komarov-sträckan. Vid 9:31 är det dags för kval som avgör startpositionerna, med asfalt under hjulen är det snabbast går fö...Publicerad: 2025-08-14 17:23:55
50-talet åkare i Jämtlands MK´s LightOn Rally.
Jämtlands MK arrangerar LightOn Rallyt ingående i Hälsingeserien, ett 50-tal bilar väntas till rallyt med 41km special, då två sträckor som körs dubbelt.
Självklar favorit om segern är hemmasonen Patrik Sandell som ihop med Henrik Bolinder kör Skoda Fabia R5:an, får dock motstånd av Stig Andervan...Publicerad: 2025-08-14 09:04:10
35 rallyåkare ut i helgens Tractive Race.
Svenska Sprinserien ses hos Borlänge MK med dubbla deltävlingar av Tractive Racet - ett race per dag under helgen - årets näst sista tävlingshelg för serien.
Ett 70-tal bilar där 35 bilar går ur rallyklasserna, 20 av dem i trimmat 2wd där Johan Eriksson, Mikael Lundberg, Dennis Olsson, Göran "Lil...Publicerad: 2025-08-14 06:02:26
Dubbelt Svenskt i helgens Future SM-ralli.
I samband med historiska EM-tävlingen i Lahti går Finska Mästerskapet med Future SM-ralli, de går bakom EM-fältet på fredagens sex sträckor, tre sträckor dubbelt, vilket ger 67km special. Under lördagen avslutas tävlingen med att tre sträckor körs mellan EM-tävlingens båda vändor. Totalt 10 mil för ...Publicerad: 2025-08-13 18:40:34
Mille Johansson redo för Barum Czech Rally Zlín – tillbaka i Rally-EM.
Efter en kortare paus från Rally-EM är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka bakom ratten – och redo för en ny utmaning när EM-tävlingen Barum Czech Rally Zlín avgörs i helgen. För första gången på asfalt kommer duon tävla med Škoda Fabia RS Rally2 och Pirelli-d...Publicerad: 2025-08-13 12:30:04
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
FIA European Historic Championship - EM-serien för de äldre bilarna åker till Finland för Lahti Historic Rally, ett rally om 12 sträckor på 14 mil. Tre sträckor dubbelt med start fredag förmiddag, avslutning med tre sträckor dubbelt på lördagen.
40 åkare för rallyt, om än med svalt intresse från ...Publicerad: 2025-08-13 10:41:20
|
| |