|
 Allt klart för slaget om Vännäs! PRESSRELEASE
Vännäs står laddat för årets rallyhändelse kommande helg. Premiär i VOC Sverige Serie med dubbeltävling - Vännäs Plåt Rallyt och Rally Franssons Fastigheter . Båda tävlingarna dessutom deltävlingar i Övre Norra Bilsportsförbundets Distrikts Mästerskap. Stora startfält med hela 80 startande per dag, snabb bilåka och rafflande sekundstrider kan utlovas. I årets upplaga dessutom kryddat med internationellt deltagande av fyra tyska VOC-team.
Rally är kultur i Vännäs men det är det ändå inte ofta som Vännäs kan stoltsera med ett evenemang på högsta nationella nivå i landets största motorsport.
Men, kommande helg händer det! Landets utan konkurrens största rallyklass VOC inleder årets SverigeSerie, klassens motsvarighet till SM som samlar deltagare från Skåne i söder till Norrbotten i Norr. Och inte nog med det, i år får också premiären lite internationell besök då den gästas av fyra tyska VOC-rallyteam.
– Det här ska bli fantastiskt kul, säger tävlingsledaren Leif Sjöström. Det blir start över ramp direkt utanför Medborgarhuset mitt i Vännäs centrum, på lördag går första bilen över rampen 12.00 och på söndag 11.00. Därifrån kör bilarna direkt till en speciell publiksträcka på Liljasskolans övningsområde, dit de också kommer att komma tillbaka för att köra ytterligare en runda senare på eftermiddagen, närmare bestämt strax före fem på lördag och strax efter två på söndag eftermiddag.
Mer godis för publiken.
– Däremellan blir det publiksträcka Stärkesmarks sjöis strax efter ett båda dagarna. Bra plats att uppleva riktig rallyaction är också på en snabba Braxelesträckan som körs från strax efter två på lördag och cirka halvtolv på söndag. Information om övriga sträckor finns i programbladet som går att köpa på bland annat mackarna i och kring Vännäs.
Rally ska inte ses på TV eller läsas om, det måste upplevas i verkligheten.
– Det är svårt för alla att förstå hur fort det egentligen går när bilarna susar fram på de smala och glashala vintervägarna. När alla vi vanliga bromsar så lägger de här killarna och tjejerna in en högre växel. Men strålande underhållning är det, skrattar Leif.
– Spännande och jämna startfält.
– Helgens tävlingar har lockat väldigt spännande startfält i VOC, berättar Roger Fransson som tagit över ansvaret för såväl VOC-klassen som dess SverigeSerie sedan nyår. I såväl Elitklasserna som Cup klassen har vi de förare som med stor sannolikhet kommer att slåss om slutsegrarna anmälda. En premiär är alltid svårtippad men regerande mästare och även fjolårssegrare i Vännäs, Niklas Carlsson från Katrineholm måste få stå som favorit i Elit A. Men lokala fantomer i form av till exempel Lyckseles Anders Nilsson vill säkert annorlunda liksom norrbottensförarna Tomas Lahti, Brage Lundmark och inte minst Lasse ”Pålacken” Johansson som visat storform och vann Övre Norra Bilsportsförbundets DM-premiär i Morjärv förra helgen.
– I Elit B faller favoritskapet på Jämtlands Martin Eriksson. Men hemmaklubben Vännäs MK´s Simon Erlandsson och Emil Fransson kommer med all säkerhet att ge honom en match ända in över målrampen. Simon har nu fått ordning på motorn i sin nya 240. Emil, som vann allt i Cup klassen under 2008, är på väg att hitta det riktigt höga tempot - han kommer också att vilja ha ett ord med i spelet.
– I Cupklassen är det alltid väldigt svårtippat, här kan vad som helst hända. Men här har hemmaveteranen Lars Appelfeldt en rejäl chans. Han har haft det lite motigt och har haft mycket jobb med att sortera ut bilen rent tekniskt men 2011 kan mycket väl bli Lars år. Fast värmlänningen Alexander Cruse och norrbottningen Viktor Johansson blir svåra nötter att knäcka.
Tyska kryddor i anrättningen.
– Ett tydligt kvalitetsintyg för tävlingen är att man i år har lyckats locka inte mindre än fyra tyska VOC-team som färdats hela den långa vägen, berättar Roger. Ingen av dess kommer troligen att ha så mycket att göra med slutställningen eftersom att snö och is är i stort sett okända underlag för dem, i Tyskland kör man huvudsakligen rally på slingriga asfaltvägar. Men en trevlig internationellt inslag i rallyna är de utan tvekan. Och väl värda en eloge för den långa resan till och från tävlingen är de.
Väl mött på rallyfest i Vännäs, 29 och 30 januari.
» Pressrelease från Volvo Original.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...Publicerad: 2025-08-16 20:56:46
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Tre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...Publicerad: 2025-08-16 19:55:17
Sandells tredje raka i LightOn Rallyt - vann före Andervang.
Jämtlands MK med Light On Rallyt under lördagen ingående i Hälsingeserien, sträckorna Furulund och klassiska I5-skogen körde dubbelt. På förhand stod Patrik Sandell med vännen och co-drivern Henrik Bolinder som storfavoriter.
Skulle det bli en tredje raka seger i hemmatävlingen, till helgen med e...Publicerad: 2025-08-16 19:14:45
Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
Jari Liiten och Per Almqvist kör hem en total tredjeplats i Future SM Ralli, årets sjätte och näst sista deltävling i Finska Mästerskapet. Svensken försvarade placeringen från fredagens sex sträckor, lördagen innehöll endast tre sträckor.
- Efter två tuffa dagar med snabba vägar och hårda fighte...Publicerad: 2025-08-16 18:55:45
Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
Eslövs MS skjuter av Kanonen som deltävling i Södras RS-DM under söndagen, 15,4km special fördelat på tre prov som går dubbelt. 42 åkare i sju klasser gör upp.
16 åkare går genom trimmat 2wd med Peter Holgersson, Jonas Olsson och Tommy Andersson bland A-förarna. Skawomir Bronk och Hans-Daniel Ste...Publicerad: 2025-08-16 09:52:57
Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
100-talet åkare går för Laxårallyts tre sträckor om närmare fyra mil, det tävlas för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup.
Gränna MK tar vid i E-Cupen där 80 tävlande ger sig i kast med två sträckor dubbelt, 16km special.
Jämtländska LightOn sprinten i Hälsingeserien...Publicerad: 2025-08-16 06:03:13
Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
I Future SM Ralli som samkörs med Lahti Historic Rally ses Esapekka Lappi i topp efter fredagens sex sträckor - tre Skodaekipage i täten efter dagens sju mil.
32 sekunder bakom den tidigare VM åkaren ses Anssi Rytkönen - exakt samma marginal har han vidare till Jari Liiten och Per Almqvist. Det ...Publicerad: 2025-08-15 20:43:48
Halvtid i Lahti där Jonasson är bäste Svensk, motorhaveri för Johansson.
Finska Lahti Historic Rally ingående i FIA European Historic Championship har nått halvtid, sex av tolv sträckor körda där Jari-Matti Latvala tog en snabb ledning som han höll in på kvällens sista sträcka, där tog det stopp med motorproblem för finländaren som fick styra åt sidan.
Istället är det...Publicerad: 2025-08-15 20:35:26
Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
Dominik Stritesky slog till med snabbaste tid på kvalet inför Barum Czech Rally Zlin, hemmaåkaren var då knappa tiondelen före Andrea Mabellini som hade Marco Marczyk som trea. De sex främsta med Skoda Fabia RS Rally2 på kvalet, totalt 17 Skodabilar ur den 23 bilar stora klassen i EM.
18:e tid fö...Publicerad: 2025-08-15 16:32:17
|
| |