|
 Ramona och Miriam med i SM-toppen, tills punktering. PRESSRELEASE
Ramona och Miriam öppnade Rally Sweden starkt. När det var en stracka kvar av fredagens etapp var tjejerna tredje snabbaste Gr.N-bil av de 25 startande, samt 4:a i klassen efter ledande Pontus Tidemand i sin S2000 Fiesta, följd av Joakim Nyman och Jimmy Joge – 2010 0ch 2009 års Svenska Mästare. Dessutom var de snabbaste EVO 9:a.
-”Trots bristande rutin på snö var vi med i toppen bland dessa grabbar, så vi var jättenöjda. Siktet var nu inställt på att ta hem en pallplats” säger Ramona och Miriam. Fredagens sista sträcka, Lövhaugen, var mycket uppkörd. Plötsligt small det till i spåret och tjejerna, tillsammans med flera andra ekipage, drabbades av punktering. Till råga på allt, dessutom dubbelpunktering. – ”När vi gick åt sidan och skulle släppa förbi bakomvarande bil, var kanten överplogad och vi satte oss fast”. Chanserna till pallplats var nu borta, men tjejerna beslöt sig för att fortsätta lördagens etapp trots 3 minuter strafftid. – ”Mycket kan hända under ett rally och vi är de sista att ge upp”, säger Ramona och Miriam.
På lördagens första sträcka slog nosen på bilen i ett parti med svallis som låg över vägen, vilket knäckte grenröret och packningen mellan grenrör och turbo gick sönder. – Turbon tappade laddtryck och motorn blev kraftlös. Det fanns ingen service mellan sträckorna, så tyvärr var vi tvungna att kasta in handduken. Tråkig avslutning, men ibland måste man ha turen på sin sida också. Detta är ju bara början av säsongen. Vi kommer igen!” Ler Ramona och Miriam.
Även i toppen bland VM-förarna.
I Rally Sweden körs SM och VM-parallellt, och jämför man Ramona och Miriams tider totalt, hade de Topp 3-tider bland VM-förarna. Första sträckan var de till och med snabbast, men Ramona lägger till en brasklapp. –VM-fältet hade tuffare förhållanden på den sträckan eftersom det snöade kraftigt när de startade sträckan.
Ramona utsedd till ”årets rallyförare”.
Ramona överraskades på Karlstad travbana med att få gå upp på scenen och ta emot den fina utmärkelsen ”Årets Rallyförare” av rallylegenden Björn Waldegård. Priset delades med den unga talangen Fredrik Åhlin. – Verkligen en stor ära att få ta emot detta pris, jag hade ingen aning om detta så jag blev jätteglad och överraskad, säger Ramona med ett stort leende.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Flodin tog segern i Siljasvängen.
37 åkare kom för Siljasvängen ingående i Hälsingeserien, tre sträckor skulle gå dubbelt och hem som totalvinnare åkte Patrik Flodin och Morgan Olsson. En test på grus inför stundande SM-start för Patrik, fem sträckor genomfördes och Flodin var bara snabbast totalt på en av dem.
Tio sekunders tapp...Publicerad: 2026-05-10 16:19:05
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.
Alla väntade på regnet som aldrig kom, när det väl började regna öste det ner. Fram till näst sista sträckan var det Oliver Solberg som led mest, då vände allt.
Vi har vant oss vid att årets rally-VM avgörs först sista dagen och Rally Portugal var inget undantag. Oliver Solberg avslöjade taktiken...Publicerad: 2026-05-10 16:14:28
Solberg tvåa totalt i Rally de Portugal - Mille sexa och Calle i diket.
Slutet blev krävande i Rally de Portugal, den långa ss22, rallyts näst sista kastade om resultaten. Både Sebastien Ogier och Sami Pajari bytte däck på sträckan, punktering även för Takamoto Katsuta - något som förde Thierry Neuville upp i ledning inför sista sträckan, 15 sekunder före Oliver Solberg...Publicerad: 2026-05-10 15:21:20
Tabellen för Onotade Rallyserien efter Björn Waldegårds Minne.
Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo agerade deltävling två i Onotade Rallyserien - för Trimmat 2wd och A-förare ligger Peter Johansson och Lars Carlmark på delad poäng efter varsin start. Fler tävlande bland B-förarna med Krister Björk som 24 poäng före Niklas Karlsson, ännu sex poäng till Stefan And...Publicerad: 2026-05-10 13:10:36
Pettersson snabbast i RC-Maskinrallyt - årspremiär för E-Cupen.
RC Maskinrallyt hos Team Skogsåkarna innebar två sträckor dubbelt på en kompakt bana i strålande sol och rykande damm, tre av fyra sträcksegrar gick till Tobias Pettersson / Hilmer Lindberg i Mitsubishi Lancer. Det blev seger totalt och full pott i premiären av E-Cupen för Gränna MK ekipaget i den v...Publicerad: 2026-05-10 09:01:39
Siljasvängen och Rally de Portugal väntar under söndagen.
Siljasvängen tar Hälsingeserien vidare under söndagen hos SMK Hälsinge. Där väntar tre sträckor som går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 ekipagen.
Söndagen innebär slut i Rally de Portugal, två sträckor dubbelt med avslutning vid 15-tiden efter att sträckan Fafe gått andra gången. Oliver S...Publicerad: 2026-05-10 06:08:26
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.
Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...Publicerad: 2026-05-09 21:10:52
Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken. Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.
Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...Publicerad: 2026-05-09 20:07:43
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Götenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.
Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...Publicerad: 2026-05-09 18:49:56
Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
Björn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet där SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien tävlade om poäng.
På inledande sträckan Gökan öppn...Publicerad: 2026-05-09 18:16:11
|
| |