|
 Petter Solberg World Rally Team inför Portugal. PRESSRELEASE
Efter dammiga grusvägar i Mexico har nu rally‐VM bytt kontinent. Vi är tillbaka i Europa och har landat i Portugal. Där körs årets tredje deltävling i rally‐VM på den sydliga Algarvekusten. Petter Solberg World Rally Team är på plats vid serviceplatsen utanför Algarvestadion i Portugals sydligaste stad Faro.
Portugals VM‐tävling inleds dock i Lissabon med en 3,27 kilometer lång publiksträcka, inne i den gamla delen av huvudstaden. Specialsträckan körs på torsdag eftermiddag och på grund av detta genomförs shakedown redan onsdag eftermiddag mellan 14:30 och 18:30 i Faro.
Tävlingen körs på grus och innehåller 385 kilometer i fullfart, fördelat på sjutton specialsträckor. Sjuttiofem bilar är anmälda till VM‐tävlingen, som avslutas med rallyts Power Stage på hela 31,04 km. Som vanligt ger denna sträcka extra VM‐poäng till de tre snabbaste och direktsänds i TV på Viasat Motor.
Målsättningen är klar för Petter Solberg när han rullar av startlinjen med sin Citroën DS3 WRC. Det är pallplats som gäller. – Jag har alltid trivts i Portugal, säger Petter Solberg. – Sträckorna är både snabba och tekniskt krävande, det passar mig bra. Vi har haft en dags test här i Portugal före tävlingen, där vi fått mycket utprovat när det gäller bilens grusinställningar. Vi fick också med oss mycket information från Mexico, så jag känner mig säker på att det här blir bra. Vi tillräckligt snabba, det såg vi i Mexico, så självklart kör vi för en plats på pallen.
I förra årets Rally Portugal körde Petter Solberg in på femte plats totalt. Vann gjorde Sebastien Ogier i en Citroën.
Rally Portugal på svensk TV; Viasat Motor.
Onsdag 23/3
12:30 Rally World; Reportage och nyheter inför den aktuella deltävlingen i rally‐VM.
Fredag 25/3
23:30 Rally‐VM
Sammandrag från dagens etapp av Portugals VM‐rally.
Lördag 26/3
08:15, 15:30 19:50, 23:00. Sammandrag från fredagsetappen av Portugals VM‐rally.
23:30 Sammandrag från dagens etapp av Portugals VM‐rally.
Söndag 27/3
10:30, 14:30. Sammandrag från lördagsetappen av Portugals VM‐rally.
15:00 Direktsändning avslutande Power Stage i Portugals VM‐rally.
19:30 Sammandrag från lördagsetappen av Portugals VM‐rally.
00:30 Sammandrag från söndagsetappen av Portugals VM‐rally.
» Pressrelease från Petter Solberg World Rally Team.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Foto från RC-Maskinrallyt.
Team Skogsåkarna startade upp E-Cupens säsong med RC-Maskinrallyt under lördagen, 60-talet ekipage gick för start där två sträckor dubbelt skulle avverkas. Snabbast runt banan var Tobias Pettersson som med Mitsubishi Lancer tog totalsegern. Snabbast med Otrimmad bil var Pontus Carlsson, tävlandes me...Publicerad: 2026-05-10 20:38:26
Flodin tog segern i Siljasvängen.
37 åkare kom för Siljasvängen ingående i Hälsingeserien, tre sträckor skulle gå dubbelt och hem som totalvinnare åkte Patrik Flodin och Morgan Olsson. En test på grus inför stundande SM-start för Patrik, fem sträckor genomfördes och Flodin var bara snabbast totalt på en av dem.
Tio sekunders tapp...Publicerad: 2026-05-10 16:19:05
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.
Alla väntade på regnet som aldrig kom, när det väl började regna öste det ner. Fram till näst sista sträckan var det Oliver Solberg som led mest, då vände allt.
Vi har vant oss vid att årets rally-VM avgörs först sista dagen och Rally Portugal var inget undantag. Oliver Solberg avslöjade taktiken...Publicerad: 2026-05-10 16:14:28
Solberg tvåa totalt i Rally de Portugal - Mille sexa och Calle i diket.
Slutet blev krävande i Rally de Portugal, den långa ss22, rallyts näst sista kastade om resultaten. Både Sebastien Ogier och Sami Pajari bytte däck på sträckan, punktering även för Takamoto Katsuta - något som förde Thierry Neuville upp i ledning inför sista sträckan, 15 sekunder före Oliver Solberg...Publicerad: 2026-05-10 15:21:20
Tabellen för Onotade Rallyserien efter Björn Waldegårds Minne.
Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo agerade deltävling två i Onotade Rallyserien - för Trimmat 2wd och A-förare ligger Peter Johansson och Lars Carlmark på delad poäng efter varsin start. Fler tävlande bland B-förarna med Krister Björk som 24 poäng före Niklas Karlsson, ännu sex poäng till Stefan And...Publicerad: 2026-05-10 13:10:36
Pettersson snabbast i RC-Maskinrallyt - årspremiär för E-Cupen.
RC Maskinrallyt hos Team Skogsåkarna innebar två sträckor dubbelt på en kompakt bana i strålande sol och rykande damm, tre av fyra sträcksegrar gick till Tobias Pettersson / Hilmer Lindberg i Mitsubishi Lancer. Det blev seger totalt och full pott i premiären av E-Cupen för Gränna MK ekipaget i den v...Publicerad: 2026-05-10 09:01:39
Siljasvängen och Rally de Portugal väntar under söndagen.
Siljasvängen tar Hälsingeserien vidare under söndagen hos SMK Hälsinge. Där väntar tre sträckor som går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 ekipagen.
Söndagen innebär slut i Rally de Portugal, två sträckor dubbelt med avslutning vid 15-tiden efter att sträckan Fafe gått andra gången. Oliver S...Publicerad: 2026-05-10 06:08:26
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.
Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...Publicerad: 2026-05-09 21:10:52
Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken. Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.
Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...Publicerad: 2026-05-09 20:07:43
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Götenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.
Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...Publicerad: 2026-05-09 18:49:56
|
| |