|
 Titelkampen tätnar när rally-SM gästar Linköping. PRESSRELEASE
I Hässleholm slogs Mats Jonsson och Pontus Tidemand om segern. I East Sweden Rally, årets näst sista deltävling i rally-SM, kan de inte räkna med att få härja fritt i toppen. Förutom Jonsson och Tidemand har ytterligare en handfull förare segerambitioner när ESR avgörs i Linköping på fredag och lördag.
Nedräkningen i rally-SM 2011 har börjat. East Sweden Rally, med Linköping som centralort och Cloetta Center som högkvarter, är den näst sista deltävlingen. Kvar efter den är bara finalen, KMK-Trofén i Katrineholm 7-8 oktober.
SM närmar sig alltså slutet och kampen om titlarna och medaljerna hårdnar. En seger nu kan avgöra guldstriden, ett misslyckande förstöra hela säsongen.
Bästa guldläge inför spurten har Martin Berglund, SMK Gävle, som dominerat den tvåhjulsdrivna, trimmade klassen i sin VW Golf III. Med tre segrar och en fjärdeplats hittills har han ryckt åt sig ett respektingivande försprång till konkurrenterna. Berglunds främsta utmanare om titeln, Tobias Söderqvist, AMF Årsunda, riskerar dessutom att missa de två sista deltävlingarna på grund av en avstängning. Söderqvist har emellertid överklagat disciplinnämndens beslut till förbundets juridiska kommitté, som på torsdag, dagen innan start i ERS, kommer att fatta beslut i ärendet.
I den trimmade, fyrhjulsdrivna klassen återfinns två av mästerskapets dominanter. Mats Jonsson, Forshaga MC, och Eddie Hörbing, Laxå MK, slåss emellertid inte bara om guldet i sin SM-klass. De är även heta segerkandidater totalt i East Sweden Rally.
Inför SM-avslutningen är det fördel Jonsson i poängtabellen. Vid summeringen av mästerskapet ska emellertid alla förare räkna bort sitt sämsta resultat och gör man det redan nu är Jonsson och Hörbing exakt lika.
– Striden om guldet är långt ifrån klar, konstaterar Jonsson, som jagar sitt 17:e SM-guld i karriären.
Eddie Hörbing är på jakt efter sitt första.
Titelkampen står visserligen mellan Jonsson och Hörbing, men i ESR får de tuff konkurrens om segern både totalt och i klassen. Östgötarna Jonas Wigren, Norrköpings MK och Jari Saarinen, MSK Kvarnvingarna, gör båda SM-comeback och kommer till start i var sin Ford Focus WRC.
– Vi kör helt utan press på oss och kan vi få lite flyt i början på tävlingen tror jag att vi kommer att vara med och kriga om segern, säger Wigren.
Kandidater till totalsegern i East Sweden Rally finns det även i den otrimmade, fyrhjulsdrivna klassen. SM-ledande Pontus Tidemand, SMK Eda, är en utav dem, Jimmy Joge från SMK Motala en annan. Patrik Johansson, Wäxjö MS, Kristian Johansson, Kinds MK och Jocke Nyman, Jämtlands MK, har också kapacitet att blanda sig i toppen.
Tidemand kommer återigen till start i sin styvfar, VM-stjärnan Henning Solbergs Ford Fiesta S2000. Joge kör en Mitsubishi Lancer Evo X med vilken han totalvann South Swedish Rally i våras.
I de övriga två SM-klasserna, Otrimmat 2WD och junior-SM, är det samma man i tabelltoppen. Robin Friberg från Ludvika har en kanonsäsong bakom sig i sin Ford Fiesta och har dubbel guldsits inför de två resterande tävlingarna.
Bland seniorerna har han ett försprång på hela 36 poäng till regerande mästaren Nils Fransson från Vännäs MK. I JSM är det betydligt tuffare. Där skuggas Friberg av Niklas Karlsson, Värmdö MK, som bara är åtta poäng efter.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Foto från RC-Maskinrallyt.
Team Skogsåkarna startade upp E-Cupens säsong med RC-Maskinrallyt under lördagen, 60-talet ekipage gick för start där två sträckor dubbelt skulle avverkas. Snabbast runt banan var Tobias Pettersson som med Mitsubishi Lancer tog totalsegern. Snabbast med Otrimmad bil var Pontus Carlsson, tävlandes me...Publicerad: 2026-05-10 20:38:26
Flodin tog segern i Siljasvängen.
37 åkare kom för Siljasvängen ingående i Hälsingeserien, tre sträckor skulle gå dubbelt och hem som totalvinnare åkte Patrik Flodin och Morgan Olsson. En test på grus inför stundande SM-start för Patrik, fem sträckor genomfördes och Flodin var bara snabbast totalt på en av dem.
Tio sekunders tapp...Publicerad: 2026-05-10 16:19:05
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.
Alla väntade på regnet som aldrig kom, när det väl började regna öste det ner. Fram till näst sista sträckan var det Oliver Solberg som led mest, då vände allt.
Vi har vant oss vid att årets rally-VM avgörs först sista dagen och Rally Portugal var inget undantag. Oliver Solberg avslöjade taktiken...Publicerad: 2026-05-10 16:14:28
Solberg tvåa totalt i Rally de Portugal - Mille sexa och Calle i diket.
Slutet blev krävande i Rally de Portugal, den långa ss22, rallyts näst sista kastade om resultaten. Både Sebastien Ogier och Sami Pajari bytte däck på sträckan, punktering även för Takamoto Katsuta - något som förde Thierry Neuville upp i ledning inför sista sträckan, 15 sekunder före Oliver Solberg...Publicerad: 2026-05-10 15:21:20
Tabellen för Onotade Rallyserien efter Björn Waldegårds Minne.
Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo agerade deltävling två i Onotade Rallyserien - för Trimmat 2wd och A-förare ligger Peter Johansson och Lars Carlmark på delad poäng efter varsin start. Fler tävlande bland B-förarna med Krister Björk som 24 poäng före Niklas Karlsson, ännu sex poäng till Stefan And...Publicerad: 2026-05-10 13:10:36
Pettersson snabbast i RC-Maskinrallyt - årspremiär för E-Cupen.
RC Maskinrallyt hos Team Skogsåkarna innebar två sträckor dubbelt på en kompakt bana i strålande sol och rykande damm, tre av fyra sträcksegrar gick till Tobias Pettersson / Hilmer Lindberg i Mitsubishi Lancer. Det blev seger totalt och full pott i premiären av E-Cupen för Gränna MK ekipaget i den v...Publicerad: 2026-05-10 09:01:39
Siljasvängen och Rally de Portugal väntar under söndagen.
Siljasvängen tar Hälsingeserien vidare under söndagen hos SMK Hälsinge. Där väntar tre sträckor som går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 ekipagen.
Söndagen innebär slut i Rally de Portugal, två sträckor dubbelt med avslutning vid 15-tiden efter att sträckan Fafe gått andra gången. Oliver S...Publicerad: 2026-05-10 06:08:26
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.
Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...Publicerad: 2026-05-09 21:10:52
Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken. Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.
Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...Publicerad: 2026-05-09 20:07:43
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Götenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.
Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...Publicerad: 2026-05-09 18:49:56
|
| |