|
 Mer framtida show kring rally-SM. PRESSRELEASE
Eventmakaren Mats Jägerhult och marknadsföraren Olof Kånge ska tillsammans med Svenska Bilsportförbundet utveckla rally-SM. Målet är att skapa ännu mer show runt tävlingarna.
Redan till årets final i Katrineholm den 7-8 oktober är de två på plats för att träffa representanter för nästa års mästerskap. Huvudansvaret för det sportsliga har som tidigare Rallyutskottet, så den grupp som nu bildats ska titta på marknadsmässiga värden.
- Vi vill lyfta arrangemanget och få mer drag runt eventen. Det är viktigt att sporten blir mer lättillgänglig för den stora massan, och att det sker i tät symbios med klubbarna, säger Mats Jägerhult som i vardagslag arbetar med event, konserter och turnéproduktioner.
Mats Jägerhult har ett förflutet som kartläsare och som ordförande och tävlingsledare i Vallentuna MK. Även Olof Kånge, marknadschef från Linköping, har tävlat aktivt och är ordförande i Västra Östergötlands MK.
- Det är en rejäl utmaning att få jobba med rally-SM, och spännande! Det finns mycket att göra runt ikring, till exempel utveckla serviceområdet, säger Olof Kånge som också är teamkoordinator till toppföraren Per-Arne Sääv.
Förutom Jägerhult och Kånge ingår Svenska Bilsportförbundets Rallyutskott i den grupp som driver rally-SM framöver, liksom sportchef Maria Andersson.
- Det var många som sökte och visade intresse för att driva rally-SM och den här lösningen känns väldigt bra. Även om Mats och Olof inte kände varandra tidigare kan den här gruppen komma igång direkt med arbetet att lyfta rally-SM till en nationell toppnivå, säger Nils-Erik Axelsson i Rallyutskottet.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tabellen för Onotade Rallyserien efter Björn Waldegårds Minne.
Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo agerade deltävling två i Onotade Rallyserien - för Trimmat 2wd och A-förare ligger Peter Johansson och Lars Carlmark på delad poäng efter varsin start. Fler tävlande bland B-förarna med Krister Björk som 24 poäng före Niklas Karlsson, ännu sex poäng till Stefan And...Publicerad: 2026-05-10 13:10:36
Pettersson snabbast i RC-Maskinrallyt - årspremiär för E-Cupen.
RC Maskinrallyt hos Team Skogsåkarna innebar två sträckor dubbelt på en kompakt bana i strålande sol och rykande damm, tre av fyra sträcksegrar gick till Tobias Pettersson / Hilmer Lindberg i Mitsubishi Lancer. Det blev seger totalt och full pott i premiären av E-Cupen för Gränna MK ekipaget i den v...Publicerad: 2026-05-10 09:01:39
Siljasvängen och Rally de Portugal väntar under söndagen.
Siljasvängen tar Hälsingeserien vidare under söndagen hos SMK Hälsinge. Där väntar tre sträckor som går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 ekipagen.
Söndagen innebär slut i Rally de Portugal, två sträckor dubbelt med avslutning vid 15-tiden efter att sträckan Fafe gått andra gången. Oliver S...Publicerad: 2026-05-10 06:08:26
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.
Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...Publicerad: 2026-05-09 21:10:52
Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken. Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.
Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...Publicerad: 2026-05-09 20:07:43
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Götenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.
Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...Publicerad: 2026-05-09 18:49:56
Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
Björn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet där SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien tävlade om poäng.
På inledande sträckan Gökan öppn...Publicerad: 2026-05-09 18:16:11
Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
Rally Sweden är det enda vinterrallyt i en VM-kalender som spänner över Europa, Asien, Sydamerika och Mellanöstern. År 2022 var första gången tävlingen kördes med Umeå som centralort. Med ett år kvar på gällande avtal med promotorn för WRC pågår nu dialogen om en förlängning. Och det är positiva sig...Publicerad: 2026-05-09 15:40:24
Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
Om en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.
Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...Publicerad: 2026-05-09 11:51:16
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Under söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.
Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...Publicerad: 2026-05-09 10:20:48
|
| |