|
 Ramona och Miriam väljer D-Mack i VM. PRESSRELEASE
DMACK Tyres LTD och DMACK Nordic AB har nyligen skrivit avtal med det helkvinnliga rallyteamet Ramona Rallying som kommer att delta i Rally-VM 2012, i klassen PWRC.
Ramona Karlsson och kartläsaren Miriam Walfridsson, kommer att tävla i alla sex rundor av PWRC i sin Mitsubishi Lancer Evo X. Satsningen är historisk, då Ramona och Miriam är det första svenska kvinnliga rallyteamet någonsin som kör full säsong i Rally-VM.
DMACK kommer att förse teamet med sitt beprövade DMG + Gravel rallydäck när de startar upp sin säsong i Rally Mexico. Samarbetet innebär bl.a. att tjejerna kommer att rapportera om sina erfarenheter innan och efter tävlingarna i en särskild ”Ramona- Blogg” som kommer att synas på DMACK hemsida.
Bloggen kommer att följa paret när de reser runt i världen och möter utmaningarna i PWRC för allra första gången. De kommer även att skriva om sina upplevelser på Twitter. Ramona är inte främmande för att blogga, eftersom hon redan regelbundet bloggar för en av Sveriges största kvällstidningar. Bloggen kommer att ge en unik inblick i den hårda konkurrensen på global nivå.
DMACK är övertygad om att samarbetet kommer att bidra till att främja varumärket i Norden, där man planerar ytterligare utökning av produktsortimentet, genom sin partner DMACK Nordic AB, inom en snar framtid.
Trots bristande rutin på den internationella arenan, siktar tjejerna ändå högt. Deras snabbhet och erfarenhet från nationella rallyna kommer förhoppningsvis att hjälpa dem sätta en stark press på de övriga deltagarna.
Ramona och Miriam kommer att tävla i sex rallyn i PWRC, i Mexiko, Argentina, Nya Zeeland, Tyskland, Italien och Spanien. Ni kan följa tjejernas blogg på www.dmacktyres.com eller @ dmack_tyres på Twitter.
Ramona Karlsson säger: Jag ser verkligen fram emot vårt samarbete tillsammans med DMACK, och möjligheten att testa, utveckla och tävla på deras däck. Mitt team och jag har fått en mycket bra uppfattning av både däcken och DMACK och deras organisation, så det är en ära för oss att ha DMACK som vår däckpartner i vår första VM-säsong. "
Peter Brennermark, VD på DMACK Nordic AB, säger: "Ramonas och Miriams deltagande i årets PWRC kommer att på ett fantastiskt sätt bidra till att höja kundernas kunskap om varumärket DMACK i Sverige och de övriga Nordiska länderna. Vårt kompletta program med rallydäck är redan nu tillgängligt för både de Svenska och Nordiska förarna. Under 2012 kommer vi även att lansera ett sortiment med personbilsdäck, både sommar och vinter. Flickornas framfart ute på rallyvägarna är ett perfekt sätt för DMACK att synas”
Dick Cormack, DMACK Tyres Motorsport Director, säger: "Vi letar alltid efter sätt att generera varumärkes exponering för DMACK och detta partnerskap med Ramona Rallying kommer att hjälpa oss göra det bästa av olika plattformar i sociala medier. Vi vet att allt ett helt kvinnligt rallyteam kommer att skapa ett stort intresse för bloggen, och den kommer att hjälpa människor att hålla sig uppdaterade med vad som händer under flickornas rallysäsong och ge en riktigt bra inblick i de krav som ställs på förare som tävlar på toppnivå. "
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...Publicerad: 2025-08-16 20:56:46
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Tre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...Publicerad: 2025-08-16 19:55:17
Sandells tredje raka i LightOn Rallyt - vann före Andervang.
Jämtlands MK med Light On Rallyt under lördagen ingående i Hälsingeserien, sträckorna Furulund och klassiska I5-skogen körde dubbelt. På förhand stod Patrik Sandell med vännen och co-drivern Henrik Bolinder som storfavoriter.
Skulle det bli en tredje raka seger i hemmatävlingen, till helgen med e...Publicerad: 2025-08-16 19:14:45
Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
Jari Liiten och Per Almqvist kör hem en total tredjeplats i Future SM Ralli, årets sjätte och näst sista deltävling i Finska Mästerskapet. Svensken försvarade placeringen från fredagens sex sträckor, lördagen innehöll endast tre sträckor.
- Efter två tuffa dagar med snabba vägar och hårda fighte...Publicerad: 2025-08-16 18:55:45
Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
Eslövs MS skjuter av Kanonen som deltävling i Södras RS-DM under söndagen, 15,4km special fördelat på tre prov som går dubbelt. 42 åkare i sju klasser gör upp.
16 åkare går genom trimmat 2wd med Peter Holgersson, Jonas Olsson och Tommy Andersson bland A-förarna. Skawomir Bronk och Hans-Daniel Ste...Publicerad: 2025-08-16 09:52:57
Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
100-talet åkare går för Laxårallyts tre sträckor om närmare fyra mil, det tävlas för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup.
Gränna MK tar vid i E-Cupen där 80 tävlande ger sig i kast med två sträckor dubbelt, 16km special.
Jämtländska LightOn sprinten i Hälsingeserien...Publicerad: 2025-08-16 06:03:13
Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
I Future SM Ralli som samkörs med Lahti Historic Rally ses Esapekka Lappi i topp efter fredagens sex sträckor - tre Skodaekipage i täten efter dagens sju mil.
32 sekunder bakom den tidigare VM åkaren ses Anssi Rytkönen - exakt samma marginal har han vidare till Jari Liiten och Per Almqvist. Det ...Publicerad: 2025-08-15 20:43:48
Halvtid i Lahti där Jonasson är bäste Svensk, motorhaveri för Johansson.
Finska Lahti Historic Rally ingående i FIA European Historic Championship har nått halvtid, sex av tolv sträckor körda där Jari-Matti Latvala tog en snabb ledning som han höll in på kvällens sista sträcka, där tog det stopp med motorproblem för finländaren som fick styra åt sidan.
Istället är det...Publicerad: 2025-08-15 20:35:26
Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
Dominik Stritesky slog till med snabbaste tid på kvalet inför Barum Czech Rally Zlin, hemmaåkaren var då knappa tiondelen före Andrea Mabellini som hade Marco Marczyk som trea. De sex främsta med Skoda Fabia RS Rally2 på kvalet, totalt 17 Skodabilar ur den 23 bilar stora klassen i EM.
18:e tid fö...Publicerad: 2025-08-15 16:32:17
|
| |