|
 Årets Lightcup lockade 10st ekipage. PRESSRELEASE
Årets Lightcup lockade 10st ekipage och det tävlas för fullt runt om i landet!
Det är BMW:åkaren Björn Borgqvist som visat framfötterna mest hittills med en kanonfin 3:e plats i Kong Kristian race och som nu i helgen följdes upp med en fin 5:e plats i Karlskronapokalen bland B 2wd. Den enda FWD åkaren i årets Lightcup, Anders Åberg, slog till med en 4:e plats i B 2wd i Karlskronapokalen och blev således bästa Lightåkare.
Mitt i högsäsongen släpper RallyShop.se ett erbjudande till alla landets Volvo 740/940 VOC-åkare! De fem första som homologerar om sina bilar från VOC till Grupp H får fria startavgifter i 2013 års Grupp H Light Cup (till ett värde av max 10 000:- / bil).
- Volvo Original har varit en kanonklass i många år, men nu tror jag det är många VOC-åkare som är sugna på något lite annorlunda, säger cupgeneralen Anders Åberg och fortsätter:
- Det är i praktiken busenkelt att homologera om sin VOC 740/940 till Grupp H då det endast behöver plockas bort en massa onödig inredning och montera dit fönsternät och/eller splitterfilm. Kryddar man sedan sitt "nybygge" med lite annat rallygodis som kort styrväxel, dogbox och diff så får man en väldigt trevlig rallybil till mycket rimlig kostnad!
Är det så enkelt?
- Ja men SBF har ju sedvanliga administrativa kostnader för homologering och ny vagnbok vilket landar på nära 5000:- så det ska man ju inte glömma, säger Anders.
Men skyddsbågen i VOC är väl inte samma som i Grupp H?
- Nej det är en del som skiljer men i VOC 740/940 används uteslutande en certifierad KBT båge, denna båga kan användas utan modifiering även i Grupp H, svarar Anders.
Då ser vi fram emot en spännande Grupp H Light höst och en cup som väntas få tillökning av minst 5st Volvo 740/940 till säsongen 2013!
Tyvärr måste vi meddela att uppgifterna om KBT:s VOC-båge var felaktiga och det har tagits beslut om att denna båge ej är godkänd i annat än standardrallybil.
RÄTTELSE!
- Tråkigt besked idag för alla VOC-åkare som blev sugna på en enkel konvertering. Erbjudandet står dock fast och vi kommer trots detta erbjuda 10 000:- i startersättningspengar till de 5 första som konverterar sina VOC 740/940 inför 2013 års säsong, kommenterar Anders Åberg.
» Pressrelease från Grupp H Light Cup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...Publicerad: 2025-08-16 20:56:46
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Tre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...Publicerad: 2025-08-16 19:55:17
Sandells tredje raka i LightOn Rallyt - vann före Andervang.
Jämtlands MK med Light On Rallyt under lördagen ingående i Hälsingeserien, sträckorna Furulund och klassiska I5-skogen körde dubbelt. På förhand stod Patrik Sandell med vännen och co-drivern Henrik Bolinder som storfavoriter.
Skulle det bli en tredje raka seger i hemmatävlingen, till helgen med e...Publicerad: 2025-08-16 19:14:45
Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
Jari Liiten och Per Almqvist kör hem en total tredjeplats i Future SM Ralli, årets sjätte och näst sista deltävling i Finska Mästerskapet. Svensken försvarade placeringen från fredagens sex sträckor, lördagen innehöll endast tre sträckor.
- Efter två tuffa dagar med snabba vägar och hårda fighte...Publicerad: 2025-08-16 18:55:45
Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
Eslövs MS skjuter av Kanonen som deltävling i Södras RS-DM under söndagen, 15,4km special fördelat på tre prov som går dubbelt. 42 åkare i sju klasser gör upp.
16 åkare går genom trimmat 2wd med Peter Holgersson, Jonas Olsson och Tommy Andersson bland A-förarna. Skawomir Bronk och Hans-Daniel Ste...Publicerad: 2025-08-16 09:52:57
Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
100-talet åkare går för Laxårallyts tre sträckor om närmare fyra mil, det tävlas för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup.
Gränna MK tar vid i E-Cupen där 80 tävlande ger sig i kast med två sträckor dubbelt, 16km special.
Jämtländska LightOn sprinten i Hälsingeserien...Publicerad: 2025-08-16 06:03:13
Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
I Future SM Ralli som samkörs med Lahti Historic Rally ses Esapekka Lappi i topp efter fredagens sex sträckor - tre Skodaekipage i täten efter dagens sju mil.
32 sekunder bakom den tidigare VM åkaren ses Anssi Rytkönen - exakt samma marginal har han vidare till Jari Liiten och Per Almqvist. Det ...Publicerad: 2025-08-15 20:43:48
Halvtid i Lahti där Jonasson är bäste Svensk, motorhaveri för Johansson.
Finska Lahti Historic Rally ingående i FIA European Historic Championship har nått halvtid, sex av tolv sträckor körda där Jari-Matti Latvala tog en snabb ledning som han höll in på kvällens sista sträcka, där tog det stopp med motorproblem för finländaren som fick styra åt sidan.
Istället är det...Publicerad: 2025-08-15 20:35:26
Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
Dominik Stritesky slog till med snabbaste tid på kvalet inför Barum Czech Rally Zlin, hemmaåkaren var då knappa tiondelen före Andrea Mabellini som hade Marco Marczyk som trea. De sex främsta med Skoda Fabia RS Rally2 på kvalet, totalt 17 Skodabilar ur den 23 bilar stora klassen i EM.
18:e tid fö...Publicerad: 2025-08-15 16:32:17
|
| |